Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 13:49 CET
Juliánské datum: 2458471.03
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA CASSINI SE ZAMĚŘILA NA ZDROJE JETŮ NA SATURNOVĚ MĚSÍCI ENCELADUS


Dosud nejdetailnější pohled na rozbrázděný povrch měsíce Enceladus: Foto: Cassini, JPL.PASADENA, Calif. – Další ze série velmi zajímavých pozorování přinesla kosmická sonda Cassini, když se přesně zaměřila na zdroje, které jsou pohonným mechanismem ledových jetů, které tryskají z povrchu Saturnova geologicky aktivního měsíce Enceladus.

Nové pečlivě vybrané cíle zachycují s vynikajícími detaily nápadný jižní polární „tygří vzor“, který je právě důsledkem proudů z jetů. Snímky ukazují, že hloubka těchto rýh je asi 300m a vnitřní profil stěn je ve tvaru V. Vnější svahy některých zlomů obsahují značné množství jemného materiálu. Jemně rozpraskaný terén je pokryt ledovými bloky o velikosti více než desítky metrů (to přibližně odpovídá velikosti menšího domu).

„Toto jsou pro nás prapůvodní představitelé těchto příkopů,“ řekla Carolyn Porco, vedoucí Cassini imaging týmů ze Space Science Institute, Boulder, Colo. „Je to místo, které může opravdu odhalit přesný charakter prostředí – které je a nebo není obyvatelné.“

Jeden z velmi očekávaných výsledků tohoto průletu byl průzkum oblastí v rámci zlomů a z čeho jety vyvrhují ledové částice, vodní páru a stopy organických látek do prostoru. Vědci nyní studují původ a intenzitu těchto procesů probíhajících na měsíci Enceladus a jaký mají efekt na okolní terén. Tyto informace spolu s pozorováními dalších přístrojů umístěných na palubě sondy Cassini mohou přinést odpověď na otázku ohledně rezervoárů tekuté vody, která by mohla existovat pod povrchem.

Snímky s vysokým rozlišením byly pořízeny 11. srpna 2008 během přeletu nad měsícem Enceladus, v době, kdy rychlost sondy vůči ledovému měsíci byla 64000 km/h. Obrazový tým použil speciální techniku označovanou jako „skeet shooting", která umožnila eliminovat vysokou relativní rychlost sondy vůči měsíci a ve výsledku získat ultra ostré snímky.

„Kritické pro tento manévr bylo přesně znát kam s kamerou míříme a v jakém čase,“ řekl Paul Helfenstein, člen Cassini imaging týmů z Cornell University, Ithaca, NY, který techniku „skeer-shoot“ vyvinul a použil k sestavení celé obrazové sekvence. „Je to podobný úkol jako pokusit se získat ostrý a nerozmazaný snímek billboardu u silnice s pomocí teleobjektivu a ještě navíc z okénka rychle jedoucího auta.“

Helfenstein popsal jaký se sondě Cassini naskytl pohled, „Nápadný Enceladus se na obloze pohyboval tak rychle, že by kosmická sonda nebyla vůbec schopna zaměřit žádný jeho povrchový útvar. Naše velmi dobré rozhodnutí bylo namířit kameru před Enceladus a sondu s kamerou nechat otáčet ve směru pohybu Enceladuse tak nejrychleji jak jen to bylo možné“. Předpovězená dráha a náskok měsíce Enceladus nám umožnil, že jsme mohli zachytit jeho pohyb a pořídit snímky i za pohybu.“

Vědci nyní mají jednak snímky s vysokým rozlišením a jednak širokoúhlé záběry zachycující celou oblast, což je velmi důležité pro pochopení toho, co může být pohonným motorem této aktivity na Enceladu.

„Zdá se, že podél některých zlomů je velmi vysoká produkce ledových částic směrem k povrchu. Pozorujeme to dokonce i v oblastech, které se nachází mezi dvěma zdroji jetů, tedy v oblasti, kde není patrný žádný bezprostřední efekt,“ řekla Porco.

Vědci z obrazového týmu se domnívají, že jakmile se oblast začne ohřívat, z podpovrchu vytryskne pára. Přes zmrzlý povrch začne proudit jen úzkými kanály. Tam ovšem mohou ledové částice kondenzovat a aktivní otvor ucpat. Potom se kdekoli podél stejného útvaru objeví nové jety.

„Poprvé v historii jsme začali chápat jak se liší čerstvě vyvržený materiál na povrchu od materiálu staršího,“ řekl Helfenstein, specialista na ledové měsíce. „Po celé geologického období se v pruzích tygřího vzoru pohybovali erupce nahoru a dolů.“

Nové snímky oblastí jetů jsou k dispozici na adresách: http://www.nasa.gov/cassini, http://saturn.jpl.nasa.gov and http://ciclops.org .

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, jako oddělení California Institute of Technology v Pasadeně, která misi Cassini-Huygens řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Cassini orbiter a jeho dvě palubní kamery byly navrženy, vyvinuty a sestaveny v JPL. Obrazový tým tvoří pracovníci z Space Science Institute, Boulder, Colo.

(podle informací JPL 2008-160 z 14. 8. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 18. 08. 2008, 09:35
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS