Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

23.02.2020, 07:59 CET
Juliánské datum: 2458902.79
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 18m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 55m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:11) Měsíc (↓ 16:07)

Stáří (dny): 29.4

(↑ 05:51) Slunce (↓ 16:22)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

V. EXPEDICE SAROS POKRAČUJE, NAVŠTÍVILI JSME MOSKVU


Kreml. Foto: D. Hanžl.Sérii expedic SAROS založil Vašek Knoll a je nám líto, že s námi nemůže kvůli své vážné nemoci cestovat. Tak ho alespoň tímto prostřednictvím zdravíme a přejeme pokud možno ještě více zdraví a dobré nálady.

V sobotu 26. července jsme se úderem 10 hodiny moskevského času konečně octli na „vakzale Kijevskaja“ v Moskvě. Musím říct, že to pro všechny byla patřičná úleva, by? poslední střípky předchozí cesty vlakem již nebyly příliš náročné. Přesto se mi někteří přiznali (hlavně chudák Dano), že by? už stojí na pevné nehybné zemi, má stále tendenci vyrovnávat balanc na třesoucím se podlaží.
Vchod do Mauzolea. Foto: D. Hanžl.
Po výstupu z vlaku naše skupina okamžitě vyrazila na „metrostancii Kijevskaja“, kde jsem se konečně mohl pokochat slavnými architektonickými doplňky jednotlivých zastávek. A co víc, a to mi věřte, Moskva přímo kypí překrásnými dívkami. Jsou doslova na každém kroku, až z toho trpím. Dalibor mezitím každému kupuje desetijízdnou permanentku za 155 rublů, na níž lze jezdit neomezeně po všech stanicích a dokud člověk nevystoupí zpátky nad zem, je to bráno jako jedna jízda. S těžkou bagáží si každý z nás hrdě označuje u elektronického turniketu první vstup do metra a vstupuje na dlouhé pojízdné schody. Metra jsou tu hlučnější než v Praze, ale zase tu nezazní pouhé „Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají“. Hlasatel cestujícího upozorní na následující stanici, řekne pa-rusky výše zmíněnou větu a pak ještě poprosí, abychom případně uvolnili místo invalidům, veteránům, starým lidem, rodičům s dětmi a nezapomněli si při výstupu své věci. Hned se Čech cítí poněkud menší ve své mentalitě, nebo? takové příjemné detaily u nás neexistují.
Babuška toaletářka v Moskvě. Foto: M. Lehký.
Na stanici Sucharevskaja vylézáme ven do města a míříme krok co krok s pětiproudovou silnicí k našemu objednanému hostelu Lenin. A tam nás čekají první muka. Hostel je součástí bytového komplexu, který mírně připomíná kanalizací prolezlé bytovky minulého století. Přesto ale byty patřící hostelu už nejsou tak pochmurné a je o ně velký zájem. Je nám však řečeno, že příjem nových obyvatel bývá vždy od 13 hodin, takže máme asi dvě hodiny volno. Bagáž tu tedy necháváme a po skupinkách se vydáváme do nejbližšího okolí. Naši skupinku se mnou tvoří Makalaki, Dalibor Hanžl a Petr Komárek. Přestože bych čekal jiný svět, není tomu úplně tak. Dokonce ulice, kterou se procházíme směrem k centu, jakoby vypadla z fotky pardubické Třídy míru. Akorát s tím rozdílem, že tu chybí Zelená brána a přebývá azbuka. Na lavičkách u jednoho parku pak Makalaki svérázně objevuje zbrusu nový ruský vynález – k otevření místního piva „Bočka“ postačí druhá láhev, konkrétně její speciálně upravené dno. Tam stačí hrdlo prvé lahve zastrčit a pootočit. Dokonalý trik ty hloupější zajisté donutí kupovat si minimálně dvě lahve piva, ty nejhloupější to donutí na celou věčnost utopit se v nekonečném kruhu dokupování jedné lahve navíc.

Větší prohlídku pak spontánně absolvujeme s Matyášem Zetkem, Stanem Sokolem a zmíněným Petrem. Původní plán je zajít na vyhlídku místního nejvyššího hotelu „Ukrajina“ na jih od centra goroda, ale po vystoupení o zastávku dříve a nohyrvoucí procházce nám místní policista suše oznamuje, že hotel je v rekonstrukci a že máme smůlu. No budiž, alespoň jsme spatřili moskevský „Bílý dům“, nahnědlou řeku Moskva a proslulé Stalinovy katedrály. Nakonec Stana popadá revoluční myšlenka celé, zhruba 15 km dlouhé procházky, kterou je umělecká ulice Arbat. Zdejší lidé už od 15. století prodávají nejrůznější suvenýry, ukazují nejrůznější pouliční představení a k novému věku přibyly i četné portréty na zakázku. Krásné počasí navíc Matese i Stana donutilo sáhnout po nejbližší zmrzlině. Ulice je už z dáli slyšet, nebo? hudebníci hrají z plných plic. Z prvních minut jen natáčím a koukám po suvenýrech, zatímco při desátém obchodu se suvenýry už slovo suvenýr přestávám mít rád. Suvenýry ulice jsou navíc i samotné dívky, o kterých byla řeč. Krásné děvušky jsou na každém kroku, i za pulty již nenáviděných suvenýrů. Lidé tu hrají na kytaru, tančí na moderní hudbu na rozloženém koberci, nebo dokonce nabízí malou čivavu. Tak nějak i s radostí zjiš?uji, že mi ruská konverzace příliš nevadí a při pohledu na ty krásné dívky už se poohlížím po trvalém zaměstnání v Moskvě. Klidně i jako prodavač nenáviděných suvenýrů.

Navečer se seznamujeme i se spolubydlícími v našem pokoji, mezi něž patří jistý exoticky vzhlížející, ale mlčící ospalec, který podle Petra krapet nevypočítal vliv přesahu několika časových pásem. O něco lepší je ale skupinka Portugalců, vcelku dobře konverzujících anglicky, kteří už zítra vyráží do Novosibirska za stejným účelem co my. Do hostelu taky, už odpoledne, dorazil jistý Špatněl Alex, který tady v Rusku našemu Slovákovi Danovi anglicky vysvětlil, že čeká na Čecha Petra Skaláka, spoluexpedičníka naší skupiny. O četnost jazyků a národností tu tedy není nouze.

Po poměrně zdařilém spánku a včerejší vytoužené sprše vstávám v neděli 27. července s jasným cílem – Kreml. Foyer hostelu už zase zaplňuje nicnetušící naivní skupina, patrně Holanďanů, která tu postává už od 9 hodin a nikdo se jim nevěnuje. Zákeřně se usmívám při pohledu na velký nápis nedaleko nich, na kterém je řeč o té příjmové 13. hodině. Abychom příliš nepřekáželi, vyrážíme s Dalinem, Makalakim a Petrem pěšky k centru města. Matyáš už vyrazil se Skálovými a Slováci už zmizeli ráno. Počasí je opět krásné, by? chladně fouká. Šlapeme si to opět přes „Třídu míru“ a zanedlouho se nám odkrývají nad stříškami domů prvé věžičky z okolí Rudého náměstí. Makalaki snídá ruskou zmrzlinu. Jakmile se ocitáme na veleslavném náměstí, stáváme se jen malými mravenci v ohromném davu. Svérázné historické centrum láká každého a by? je to jen jedno větší náměstí, i celý den nepostačí k tomu projít jej od detailu k detailu. Bohužel trasy do Kremlu už zdáli označují dlouhosáhlé fronty a ani věčný Lenin není lehkým soustem k návštěvě. Po přibližně jedné hodině proto pomalu procházíme celé náměstí až ke katedrále Werichova „šíleného cukráře“ a míříme si to k nábřeží a mostu. Zajímavé jsou rekonstrukční zástěny fasád některých domů. Jak jim Makalaki říká Potěmkinovy fasády, jsou to defakto plakáty budoucího skutečného vzhledu domů. Samozřejmě, že Dalibor mezitím několikrát zabírá do zorného pole svého fo?áku několik úředníků moskevské milicie, jeden z nich dokonce křečovitě s prstem na spoušti kulometu hlídá vchod do Kremlu. Dalin tak zkouší, zda zbraň oficíra není nabitá jen slepými náboji. Ke zkoušce ale nedochází. Je zde i standardní jednotka „baterkářů“, kteří prohledávají potenciální místa k ukrytí bomb. Prostě typický denní moskevský pořádek.

My dále pokračujeme po nábřeží Moskvy a konečně máme i částečný výhled na Kreml. Pohled na zlaté věžičky občas naruší rachotivý zvuk a škrábavý puch velkých výletních motorových lodí. Jak tak jdeme, je vidět v dáli ohromná pou? a posléze míjíme i velkolepou sochu Petra Velikého, který na několik desítek vysokém památníku hrdě stojí na své lodi a kouká do neznáma. Po cestě dál je pak přeplněný lunapark a vysoká socha Lenina i soudruhů, obléhajících jeho velikou osobnost. Tady už ale s nohama v kamenech označujeme svou permanentku a hurá do metra a na hostel. S velkým hladem a únavou přibývá i velká hloupost, která ústí obědem ve snad nejdražší hospodě na světe, jejíž kolorit obohacuje hlasitá disko a techno hudba přímo ve stropě nad našimi hlavami a abychom ji užili pořádně, příprava jídla trvá přes hodinu a půl. Porce je dle očekávání malá, takže ukojit svůj hlad nakonec míříme do nejbližšího obchodu s potravinami (tedy alespoň já).

Večer je ve znamení zábavy. Jistý mongolský Rus nám coby astrolog z dat našeho narození přisuzuje povahu (Dano je kriminálník, já romantik, Petr upřímný, Stano kutil a Makalaki je pedant). S příchodem Skálových se pak diskuze na nejrůznější témata táhne až do půlnoci. Kupodivu nám zatím nikdo nic neukradl, snad jen Matyáš ztratil a zase našel svoje peníze.

Očekávaná fronta i s deštěm Moskvu přepadá v pondělí 28. července. Ještě ráno musíme všichni zaplatit 700 rublů coby povinnou registraci pobytu v Rusku. Poté někteří vyráží do ulic dotřetice, jiní odpočívají a jiní zkoumají s kouskem deprese nepříliš dobrou předpověď počasí pro Novosibirsk. Podle zdrojů se v den zatmění budou nad velkoměstem promenádovat četné bouře, což neznačí nic dobrého. Předpověď z 28. července ve 14:33 moskevského času už se zdá být poněkud příznivější. No, uvidíme. Petr Skalák, meteorolog, už dorazil, navíc se dvěma pěknými dámami, takže naše skupina je celá. Nezbývá, než držet si svou naději, nakoupit zásoby do vlaku a zítra hurá po Transsibiřské magistrále až do pásu totality. Držte nám palce, další zprávy dodáme už bezprostředně po příjezdu do gorodu colněčnovo zatměnie.

(P.Horálek, 28. 7. 2008)

Dalibor Hanžl, 28. 07. 2008, 19:45
Další články v kategorii Astronomie :
 •   HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 •   ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 •   V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS