13.12.2017, 15:52 CET

SETKÁNÍ TŘÍ RUDÝCH SKVRN V ATMOSFÉŘE PLANETY JUPITER

Sekvence tří snímků zachycující postupné sloučení trojice rudých skvrn v atmosféře planety Jupiter. Kredit: NASA, ESA, A. Simon-Miller (Goddard Space Flight Center), N. Chanover (New Mexico State University) a G. Orton (Jet Propulsion Laboratory).Tato sekvence snímků z Hubble Space Telescope nám poskytuje mimořádný pohled na děj, ke kterému nyní dochází v atmosféře planety Jupiter. Tři původně samostatné rudé skvrny se sloučily v jednu.

Časová sekvence zachycuje průchod „Rudé skvrny Juniora“ nacházející se ve spodním oblačném pásu (jižním) kolem Velké rudé skvrny (Great Red Spot, GRS). „Rudá skvrna Junior“ se poprvé objevila počátkem roku 2006, kdy se původně bílá bouře změnila v červenou. Je to již druhý průchod skvrny kolem GRS, první průchod kolem svého velkého bratra tato skvrna patrně přežila bez úhony.

Ale to však není osud „rudé skvrny – novorozence“, která se nachází v pásu ve stejné šířce jako GRS. Tato nová rudá skvrna se objevila počátkem tohoto roku. „Rudá skvrna – novorozenec“ se dostala ještě blíže ke GRS a na této sekvenci snímků je těsně před pohlcením v anticyklonálním víru GRS. Na posledním snímku je skvrna-novorozenec deformována, vybledlá a začíná se roztáčet doprava (k východu) vůči GRS. (To, že rudá skvrna-novorozenec míří ke GRS potvrzují i amatérská astronomická pozorování). Podle předpovědi skvrna-novorozenec bude nyní vtažena do GRS a úplně zmizí. Je to jeden z možných mechanismů, který pohání a udržuje existenci GRS, jako útvaru přetrvávající nejméně 150 let.

Tyto tří snímky planety Jupiter v přirozených barvách byly pořízeny v datech 15. května, 28. června a 8. července 2008 přístrojem Wide Field Planetary Camera 2 (WFPC2). Každý z pohledů pokrývá 58o Joviánské „šířky“ a 70o „délky“ (střed je na 5o Jižní šířky a 110, 121 a 121o Západní délky, resp.).

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a je řízen z NASA Goddard Space Flight Center (GSFC) v Greenbeltu, Md. Vědecké operace na HST provádí Space Telescope Science Institute (STScI). Institut pracuje pro NASA s Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington, DC.

(podle STScI-PRC08-27 z 17. 7. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 21. 07. 2008, 08:39