Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.11.2018, 08:40 CET
Juliánské datum: 2458440.82
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 5m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 12m UT
Max.délka pozorování: 13.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:27) Měsíc (↓ 00:08)

Stáří (dny): 10.4

(↑ 06:13) Slunce (↓ 15:04)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOLIK JE JÍ LET? TAJEMNÁ HVĚZDOKUPA MÁ TŘI DATA NAROZENÍ


Obrázek vlevo představuje pohled na otevřenou hvězdokupu NGC 6791 pozemskými dalekohledy s vyznačenou částí hvězdokupy, vyfotografovanou pomocí kamery ACS na palubě HST. Hvězdné pole vpravo nahoře, vyfotografované pomocí HST a detailní snímek, pořízený kamerou ACS. Kredit: HST.Představte si, že máte v domě troje hodiny, které odbíjejí celou v různém čase. Astronomové objevili takový ekvivalent tří rozsynchronizovaných vesmírných hodin ve staré otevřené hvězdokupě NGC 6791. Podle vědců tento objev může zásadně změnit metody astronomického výzkumu týkající se určování stáří hvězdokup.

Astronomové použili NASA Hubble Space Telescope ke studiu nejslabších hvězd v otevřené hvězdokupě a objevili tři různé skupiny hvězd s odlišným stářím. Dvě z populací jsou vyhořelé hvězdy, které astronomové nazývají bílí trpaslíci. Jedna skupina z těchto slabě zářících hvězd měla stáří 6 miliard let a hvězdy z druhé skupiny měly 4 miliardy roků. Jejich stáří je v rozporu se stářím normálních hvězd ve hvězdokupě, které bylo určeno na 8 miliard roků.

„Tento nesoulad ve stáří hvězd je velký problém, nebo? hvězdy v otevřených hvězdokupách by měly mít stejné stáří. Vznikly ve stejném čase z jednoho velkého oblaku mezihvězdného prachu a plynu. Teď tu máme opravdovou záhadu a není jasné co se ve hvězdokupě stalo,“ vysvětluje astronom Luigi Bedin, který je pracovníkem Space Telescope Science Institute v Baltimore, Md.

Ivan King z University of Washington, Seatle, vedoucí Hubble studie řekl: „Tento objev znamená, že něčemu z problematiky vývoje bílých trpaslíků ještě nerozumíme.“

Po rozsáhlé analýze si členové výzkumného týmu uvědomili, jak dvě skupiny bílých trpaslíků mohou vypadat odlišně i když mají stejné stáří. Je docela možné, že mlaději vypadající skupina je tvořena stejným typem hvězd, ale tyto hvězdy žijí ve dvojicích, tedy jako binární systémy, v nichž hvězdy kolem sebe vzájemně obíhají. Díky velké vzdálenosti hvězdokupy však astronomové tyto dvojhvězdy vidí jako samostatné jasné hvězdy.

„Mají pak vyšší jasnost a ta je dělá mladšími,“ říká další člen týmu Maurizio Salaris z Liverpool John Moores University, United Kingdom.

Dvojhvězdné soustavy jsou významným faktorem běžné populace hvězd v NGC 6791, stejně jako byly pozorovány v jiných otevřených hvězdokupách. Toto by však byl první případ, kdy by byly objeveny různé populace bílých trpaslíkův rámci hvězdokupy.

„Naše vysvětlení, že dvojhvězdy jsou příčinou anomálie, je elegantním vyřešením zdánlivě nevysvětlitelné záhady,“ řekl Giampaolo Piotto z University of Padova, Itálie.

Bedin se svými spolupracovníky se domnívá, že se musíme smířit s dvojím stářím hvězd: 8 miliard roků pro populaci normálních hvězd a 6 miliard roků pro bílé trpaslíky. Všechno, co potřebujeme, je proces, který zpomaluje vývoj bílých trpaslíků, dodávají vědci.

Přístroj na HST s názvem Advanced Camera for Surveys analyzoval rychlost ochlazování celé populace bílých trpaslíků v NGC 6791, od nejjasnějšího po nejslabšího. Většina hvězdokup je příliš daleko a bílí trpaslíci jsou příliš slabí nato, abychom je mohli pozorovat pozemskými dalekohledy. HST má však mimořádně kvalitní obraz i zvětšení a tak mnoho z nich pozorovat může.

Bílí trpaslíci jsou jen doutnající uhlíky po hvězdách podobných Slunci, které již přestaly generovat jadernou energii a jsou vyhořelé. Zbylo jen jejich horké jádro, které bude zářit ještě miliardy let, ale i to bude postupně chladnout, až definitivně uhasne. Astronomové použili bílé trpaslíky jako spolehlivý měřící nástroj pro určování stáří otevřené hvězdokupy, protože jsou to pozůstatky prvních hvězd z hvězdokupy, které již vyčerpaly své nukleární palivo.

Bílí trpaslíci se dožívají vysokého věku a protože rychlost jejich chladnutí umíme předpovědět (starší bílý trpaslíci jsou chladnější), dávají nám zdánlivě perfektní hodiny, které měří čas po téměř stejnou dobu po jakou existuje i hvězdokupa.

NGC 6791 je jednou z nejstarších a největších otevřených hvězdokup. Je přibližně 10krát větší než většina otevřených hvězdokup a obsahuje asi 10 000 hvězd. Na obloze se nachází v souhvězdí Lyry.

První výsledky byly publikovány 10. 5. v časopise The Astrophysical Journal a objasnění stáří pomocí dvojhvězd bylo publikováno 20. 5. v časopise The Astrophysical Journal Letters.

Dalšími členy vědeckého týmu byli Santi Cassini z Collurania Astronomical Observatory, Itálie a Jay Anderson z Space Telescope Science Institute.

(podle STScI-2008-25 z 10. 7. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 17. 07. 2008, 08:57
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS