13.12.2017, 08:32 CET

KOLIK JE JÍ LET? TAJEMNÁ HVĚZDOKUPA MÁ TŘI DATA NAROZENÍ

Obrázek vlevo představuje pohled na otevřenou hvězdokupu NGC 6791 pozemskými dalekohledy s  vyznačenou částí hvězdokupy, vyfotografovanou pomocí kamery ACS na palubě HST. Hvězdné pole vpravo nahoře, vyfotografované pomocí HST a detailní snímek, pořízený kamerou ACS. Kredit: HST.Představte si, že máte v domě troje hodiny, které odbíjejí celou v různém čase. Astronomové objevili takový ekvivalent tří rozsynchronizovaných vesmírných hodin ve staré otevřené hvězdokupě NGC 6791. Podle vědců tento objev může zásadně změnit metody astronomického výzkumu týkající se určování stáří hvězdokup.

Astronomové použili NASA Hubble Space Telescope ke studiu nejslabších hvězd v otevřené hvězdokupě a objevili tři různé skupiny hvězd s odlišným stářím. Dvě z populací jsou vyhořelé hvězdy, které astronomové nazývají bílí trpaslíci. Jedna skupina z těchto slabě zářících hvězd měla stáří 6 miliard let a hvězdy z druhé skupiny měly 4 miliardy roků. Jejich stáří je v rozporu se stářím normálních hvězd ve hvězdokupě, které bylo určeno na 8 miliard roků.

„Tento nesoulad ve stáří hvězd je velký problém, nebo? hvězdy v otevřených hvězdokupách by měly mít stejné stáří. Vznikly ve stejném čase z jednoho velkého oblaku mezihvězdného prachu a plynu. Teď tu máme opravdovou záhadu a není jasné co se ve hvězdokupě stalo,“ vysvětluje astronom Luigi Bedin, který je pracovníkem Space Telescope Science Institute v Baltimore, Md.

Ivan King z University of Washington, Seatle, vedoucí Hubble studie řekl: „Tento objev znamená, že něčemu z problematiky vývoje bílých trpaslíků ještě nerozumíme.“

Po rozsáhlé analýze si členové výzkumného týmu uvědomili, jak dvě skupiny bílých trpaslíků mohou vypadat odlišně i když mají stejné stáří. Je docela možné, že mlaději vypadající skupina je tvořena stejným typem hvězd, ale tyto hvězdy žijí ve dvojicích, tedy jako binární systémy, v nichž hvězdy kolem sebe vzájemně obíhají. Díky velké vzdálenosti hvězdokupy však astronomové tyto dvojhvězdy vidí jako samostatné jasné hvězdy.

„Mají pak vyšší jasnost a ta je dělá mladšími,“ říká další člen týmu Maurizio Salaris z Liverpool John Moores University, United Kingdom.

Dvojhvězdné soustavy jsou významným faktorem běžné populace hvězd v NGC 6791, stejně jako byly pozorovány v jiných otevřených hvězdokupách. Toto by však byl první případ, kdy by byly objeveny různé populace bílých trpaslíkův rámci hvězdokupy.

„Naše vysvětlení, že dvojhvězdy jsou příčinou anomálie, je elegantním vyřešením zdánlivě nevysvětlitelné záhady,“ řekl Giampaolo Piotto z University of Padova, Itálie.

Bedin se svými spolupracovníky se domnívá, že se musíme smířit s dvojím stářím hvězd: 8 miliard roků pro populaci normálních hvězd a 6 miliard roků pro bílé trpaslíky. Všechno, co potřebujeme, je proces, který zpomaluje vývoj bílých trpaslíků, dodávají vědci.

Přístroj na HST s názvem Advanced Camera for Surveys analyzoval rychlost ochlazování celé populace bílých trpaslíků v NGC 6791, od nejjasnějšího po nejslabšího. Většina hvězdokup je příliš daleko a bílí trpaslíci jsou příliš slabí nato, abychom je mohli pozorovat pozemskými dalekohledy. HST má však mimořádně kvalitní obraz i zvětšení a tak mnoho z nich pozorovat může.

Bílí trpaslíci jsou jen doutnající uhlíky po hvězdách podobných Slunci, které již přestaly generovat jadernou energii a jsou vyhořelé. Zbylo jen jejich horké jádro, které bude zářit ještě miliardy let, ale i to bude postupně chladnout, až definitivně uhasne. Astronomové použili bílé trpaslíky jako spolehlivý měřící nástroj pro určování stáří otevřené hvězdokupy, protože jsou to pozůstatky prvních hvězd z hvězdokupy, které již vyčerpaly své nukleární palivo.

Bílí trpaslíci se dožívají vysokého věku a protože rychlost jejich chladnutí umíme předpovědět (starší bílý trpaslíci jsou chladnější), dávají nám zdánlivě perfektní hodiny, které měří čas po téměř stejnou dobu po jakou existuje i hvězdokupa.

NGC 6791 je jednou z nejstarších a největších otevřených hvězdokup. Je přibližně 10krát větší než většina otevřených hvězdokup a obsahuje asi 10 000 hvězd. Na obloze se nachází v souhvězdí Lyry.

První výsledky byly publikovány 10. 5. v časopise The Astrophysical Journal a objasnění stáří pomocí dvojhvězd bylo publikováno 20. 5. v časopise The Astrophysical Journal Letters.

Dalšími členy vědeckého týmu byli Santi Cassini z Collurania Astronomical Observatory, Itálie a Jay Anderson z Space Telescope Science Institute.

(podle STScI-2008-25 z 10. 7. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 17. 07. 2008, 08:57