Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

14.12.2018, 04:44 CET
Juliánské datum: 2458466.66
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 41m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:08) Měsíc (↓ 21:52)

Stáří (dny): 6.7

(↑ 06:45) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOMPAKTNÍ GALAXIE V RANNÉM VESMÍRU


Kompaktní galaxie v ranném vesmíru. Kredit: HSTPředstavte si, že obdržíte zprávu o narození dítěte, jehož míry jsou: délka je 51 cm a hmotnost 82 kg. Po přečtení této záhadné zprávy si okamžitě pomyslíte, že údaj o hmotnosti je překlep.

Astronomové, kteří sledovali galaxie ve vzdálených oblastech vesmíru, obdrželi podobně zmatené informace. Objevili totiž devět mladých a kompaktních galaxií, jejichž hmotnosti byly 200 miliard krát vyšší než hmotnost Slunce. Tyto galaxie, každá o průměru pouhých 5000 světelných let, mají pouze zlomek rozměru dnešních dospělých galaxií, nicméně obsahují přibližně stejné množství hvězd. Každá z těchto galaxií by se vešla do centrální oblasti naší Galaxie.

Astronomové použili NASA Hubblův kosmický dalekohled a dalekohled na W. M. Keck Observatory umístěný na Mauna Kea, Havaii a studovali galaxie ve stavu, v jakém existovaly před 11 miliardami roků, tedy v době, kdy stáří vesmíru bylo méně než 3 miliardy let.

„Kompaktní rozměry pozorovaných galaxií jsou záhadou,“ řekl Pieter G. van Dokkum z Yale University, New Haven, který je vedoucím této studie. „V těchto vzdálenostech nebyly doposud pozorovány žádné takto kompaktní a hmotné galaxie. Není zcela jasné, jak galaxie mohly dorůst do tak velkých rozměrů, jaké můžeme pozorovat v současné době. Za 11 miliard roků by se musely hodně změnit, jejich průměr by se musel zvětšit 5krát. Mohly se zvětšit například kolizemi s jinými galaxiemi, avšak tyto srážky nedávají úplnou odpověď.“

K určení velikosti galaxií astronomové použili kameru s názvem Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer, která je umístěna na palubě HST. Pozorování pomocí Keckova dalekohledu byla prováděna s pomocí výkonného laseru, který korigoval obraz deformovaný zemskou atmosférou. „Pouze HST a Keck teleskop mohou zjistit velikosti těchto galaxií, nebo? jsou to velmi malé a vzdálené objekty,“ vysvětluje Dokkum.

Van Dokkum se svými spolupracovníky galaxie studoval v roce 2006 pomocí přístroje Gemini South Telescope Near-Infrared Spectrograph na Cerro Pachon v Čilských Andách. Na základě těchto pozorování bylo možné určit vzdálenosti galaxií a také, že hvězdy v nich mají stáří půl miliardy až miliardu let. Většina z hmotných hvězd již explodovalo jako supernovy.

„Na Hlubokých snímcích HST (Hubble Deep Field), astronomové objevili, že galaxie v nichž se rodí nové hvězdy jsou velmi malé,“ řekl Marijn Franx z Leiden University, Holandsko. „Ačkoli tyto galaxie mají také velmi malou hmotnost. Váží mnohem méně než naše Galaxie. Náš výzkum, který se zaměřil na mnohem větší oblast než Hubble Deep Field překvapivě ukázal, že galaxie stejné hmotnosti jako naše Galaxie byly v minulosti také velmi malé.“ Všechny galaxie vypadají v různém čase různě, dokonce i hmotné galaxie, ve kterých se vytvořily hvězdy prvotně.“

Velmi husté galaxie mohou zahrnovat až polovinu všech galaxií těchto hmot, vzniklých v době před 11 miliardami roků. Tyto galaxie se staly základními stavebními bloky dnešních velkých galaxií, řekl Pieter van Dokkum.

Jak mohly tyto husté a malé galaxie vzniknout? Jedna z možností podle van Dokkuma zahrnuje interakci temné hmoty a plynného vodíku v mladém vesmíru. Temná hmota je neviditelná forma hmoty, představující velkou část hmotnosti vesmíru. Krátce po Big Bangu vesmír obsahoval nestejnoměrné oblasti temné hmoty. Plynný vodík byl tak uvězněn v ostrůvcích neviditelné hmoty a začal rychle rotovat v gravitačním víru temné hmoty kde docházelo k tvorbě hvězd obrovskou rychlostí.

Na základě znalosti hmot galaxií, které byly určeny z jejich barev, astronomové odhadli, že hvězdy obíhají kolem středu těchto galaxií rychlostí přibližně 1424000 až 1600000 km/h (tj. 400 až 500 km/s). Naproti tomu hvězdy v dnešních galaxiích se pohybují přibližně poloviční rychlostí, protože dnešní galaxie jsou mnohem větší a rotují pomaleji než kompaktní galaxie.

Tyto galaxie jsou ideálním cílem pro kameru Wide Field Camera 3, která bude podle plánu nainstalována na HST při servisní misi č. 4 na podzim letošního roku. „Doufáme, že se nám s pomocí kamery Wide Field Camera 3 podaří objevit tisíce takových galaxií. Snímky z HST společně s fotografiemi, pořízenými laserovým systémem adaptivní optiky na dalekohledu Keck a podobných přístrojích, povedou k lepšímu pochopení vývoje galaxií v raném vesmíru,“ řekla Garth Illingtworth z University of California, Santa Cruz a Lick Observatory.

Zpráva o objevu se objevila 10. dubna ve vydání The Astrophysical Journal Letters.

Autoři článku jsou Pieter van Dokkum (Yale University), Marijn Franx (Leiden University, Holandsko), Mariska Kriek (Princeton University), Bradford Holden, Garth Illingworth, Daniel Magee a Rychard Bouwens (University of California, Santa Cruz, and Lick Observatory), Danilo Marchesini (Yale University), Ryan Quadri (Leiden University), Greg Rudnick (National Optical Astronomical Observatory, Tucson), Edward Taylor (Leiden University) a Sune Toft (European Southern Observatory, Germany).

(podle informací STScI-2008-15 z 29. 4. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 10. 07. 2008, 09:18
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS