11.12.2017, 17:46 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

HST VYTVOŘIL ATLAS KOSMICKÝCH KOLIZÍ

Ukázka některých snímků z katalogu kolidujících galaxií, který vytvořil teleskop HST. Kredit: HST, NASA.Učebnice astronomie obvykle galaxie představují jako klidné, osamělé a velkolepé světy třpytivých hvězd.

Galaxie však mají i svou dynamickou stránku. Prodělávají těsná přiblížení, která někdy končí velkým sloučením a přetékáním oblastí zrodu nových hvězd. Kolidující galaxie potom vytváří podivuhodné nové útvary.

Dnes, v den 18 výročí vypuštění Kosmického teleskopu HST, bylo uvolněno 59 snímků kolidujících galaxií. Snímky jsou součástí velké sbírky záběrů HST, které byly uvolněny pro veřejnost. Tento nový atlas HST dobře ilustruje jak díky kolizím galaxií vzniká obrovské množství složitých struktur. Snímky jsou pořízeny s dosud nejlepšími detaily.

Jako galaxii v kolizi astronomové pozorují jen jednu z milionů galaxií v sousedním vesmíru. Slučování galaxií bylo mnohem častější v minulosti, kdy galaxie byly blíže u sebe, protože expandující vesmír byl menší. Astronomové se snaží popsat jakou roli v jejich pohybu hraje gravitace a snaží se objevit hlavně galaxie „v akci“.

Taková galaktická srážka probíhá z pohledu člověka hlemýždím tempem – jedná se o časové škály řádově několik stovek milionů let. Snímky z HST tvořící atlas zachycují momentky různých slučujících se galaxií v různých stádiích jejich kolize.

Většina z 59 nových snímků HST jsou součástí velkého výzkumného projektu zaměřeného na svítivé a ultra svítivé infračervené galaxie s názvem GOALS (Great Observatories All-sky LIRG Survey). Tato přehlídka kombinuje pozorování z HST, NASA Spitzer Space Telescope, NASA Chandra X-ray Observatory a NASA Galaxy Evolution Exploreru. Většina pozorování z HST byla pořízena týmem pod vedením Aarona S. Evanse z University of Virginia, Charlottesville, National Radio Astronomy Observatory a Stony Brook University.

(podle STScI-2008-16 z 24. 4. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 18. 06. 2008, 09:58