13.12.2017, 06:43 CET

BÍLÝ TRPASLÍK ZTRACEN V PLANETÁRNÍ MLHOVINĚ

Planetární mlhoviny SuWt 2. Foto: HST.Tým stelárních astronomů se nyní zabývá problémem jakoby z interstelárního kriminálního vyšetřování. Vědci mají dvě indicie. Jsou na stopě útočníka a mají i poškozeného. Chybí jen mrtvola.

Kriminální případ se odehrává v planetární mlhovině z jižní oblohy s názvem SuWt 2, která leží asi 6500 sv. let od Země ve směru souhvězdí Kentaura.

SuWt 2 lemuje jasný prstenec žhavého plynu. Kolmo k prstenci se táhnou slabé laloky. Tyto přechází až do nejslabších částí mlhoviny, která celkovým tvarem připomíná přesýpací hodiny.

Vědci předpokládají, že tyto žhnoucí výtrysky dostávají energii od hvězdy, který vybuchla a zkolabovala do bílého trpaslíka. Nicméně bílého trpaslíka se až dosud objevit nepodařilo.

Záhada se ještě prohloubila koncem devadesátých let, kdy vědci získali ultrafialová pozorování mlhoviny. Data získala družice NASA, International Ultraviolet Explorer a vědci očekávali, že na nich uvidí slabou, ale velmi žhavou hvězdu. Žádné ultrafialové záření od hvězdy však detekováno nebylo.

Místo toho jsou ve středu nebulárního prstence dva podezřelé útvary: dvojice pevně ohraničených hvězd, které kolem sebe vzájemně obíhají jednou za pět dnů. Žádná z těchto hvězd ale není bílý trpaslík. Jedná se o hvězdy, které jsou žhavější než naše Slunce (jsou spektrální třídy A), nicméně stále nejsou dostatečně žhavé k vytvoření zářivé mlhoviny. Mlhovinu může rozzářit jen ohromný přísun ultrafialového záření, takový, jaký dodává bílý trpaslík, který se ovšem nenašel.

Studium probíhalo pod vedením Katriny Exter a Howarda Bond z Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md., kteří spolupracovali s týmem Britských a Amerických astronomů. Proběhla rozsáhlá fotometrie a spektroskopie binárního systému, která ukázala že hvězdy jsou větší než hvězdy hlavní posloupnosti jejich hmotností. Z toho vyplývá, že jejich vývoj začal směrem k červeným obrům. Zdá se, že obě hvězdy rotují pomaleji, než by se čekalo; vědci očekávali, že budou k sobě přivracet vždy stále stejnou stranu, ale není tomu tak.

Vědci mají jednoduché vysvětlení: hvězdy v centru mlhoviny SuWt 2 se narodily jako rodina o třech členech. Hvězdy spektrální třídy A kolem sebe vzájemně obíhají a další mnohem hmotnější hvězda obíhá mnohem dále. Takto byly vytvořeny podmínky proto, aby se hmotná hvězda stala rudým obrem, která potom pohltila dvojici A hvězd. Takové polepení rudým obrem astronomové nazývají „společná obálka“. Polapená dvojice hvězd se spirálně dostala až jádru a to také zapříčinilo, že obálka rotuje rychleji. Vnější vrstvy rudého obra byly nakonec odvrženy do oběžné roviny a tak vznikla mlhovina prstencovitého vzhledu, jako jí dnes pozorujeme. Neobvykle pomalá rotace dvojice A hvězd může být dalším důsledkem pronásledování jejich hmotnou sestřičkou.

Pozemské pozorování mlhoviny byly pořízeny teleskopy na observatořích Cerro Tololo Inter- American Observatory, Chile; New Technology Telescope, European Southern Observatory, Chile; Anglo-Australian Telescope, Austrálie; a South African Astronomical Observatory.

Mlhovina pak může zářit od ultrafialového záření, které pochází z obnaženého jádra červeného obra. Pokud jádro obra mělo dostatečnou hmotnost, rychle se smrš?ovalo a zchladlo až do formy slabého bílého trpaslíka. To může vysvětlovat to, že nyní ho už nevidíme.

Tyto výsledky byly prezentovány na 212 setkání American Astronomical Society v St. Louis, Mo. Další členové týmu jsou Keivan Stassun (Vanderbilt University, Tenn.), Pierre Maxted a Barry Smalley (Keele University, UK) a Don Pollacco (Queen's University, UK).

(podle STScI-2008-21 z 3. 6. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 16. 06. 2008, 10:23