Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 10:36 CET
Juliánské datum: 2458441.9
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

BÍLÝ TRPASLÍK ZTRACEN V PLANETÁRNÍ MLHOVINĚ


Planetární mlhoviny SuWt 2. Foto: HST.Tým stelárních astronomů se nyní zabývá problémem jakoby z interstelárního kriminálního vyšetřování. Vědci mají dvě indicie. Jsou na stopě útočníka a mají i poškozeného. Chybí jen mrtvola.

Kriminální případ se odehrává v planetární mlhovině z jižní oblohy s názvem SuWt 2, která leží asi 6500 sv. let od Země ve směru souhvězdí Kentaura.

SuWt 2 lemuje jasný prstenec žhavého plynu. Kolmo k prstenci se táhnou slabé laloky. Tyto přechází až do nejslabších částí mlhoviny, která celkovým tvarem připomíná přesýpací hodiny.

Vědci předpokládají, že tyto žhnoucí výtrysky dostávají energii od hvězdy, který vybuchla a zkolabovala do bílého trpaslíka. Nicméně bílého trpaslíka se až dosud objevit nepodařilo.

Záhada se ještě prohloubila koncem devadesátých let, kdy vědci získali ultrafialová pozorování mlhoviny. Data získala družice NASA, International Ultraviolet Explorer a vědci očekávali, že na nich uvidí slabou, ale velmi žhavou hvězdu. Žádné ultrafialové záření od hvězdy však detekováno nebylo.

Místo toho jsou ve středu nebulárního prstence dva podezřelé útvary: dvojice pevně ohraničených hvězd, které kolem sebe vzájemně obíhají jednou za pět dnů. Žádná z těchto hvězd ale není bílý trpaslík. Jedná se o hvězdy, které jsou žhavější než naše Slunce (jsou spektrální třídy A), nicméně stále nejsou dostatečně žhavé k vytvoření zářivé mlhoviny. Mlhovinu může rozzářit jen ohromný přísun ultrafialového záření, takový, jaký dodává bílý trpaslík, který se ovšem nenašel.

Studium probíhalo pod vedením Katriny Exter a Howarda Bond z Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md., kteří spolupracovali s týmem Britských a Amerických astronomů. Proběhla rozsáhlá fotometrie a spektroskopie binárního systému, která ukázala že hvězdy jsou větší než hvězdy hlavní posloupnosti jejich hmotností. Z toho vyplývá, že jejich vývoj začal směrem k červeným obrům. Zdá se, že obě hvězdy rotují pomaleji, než by se čekalo; vědci očekávali, že budou k sobě přivracet vždy stále stejnou stranu, ale není tomu tak.

Vědci mají jednoduché vysvětlení: hvězdy v centru mlhoviny SuWt 2 se narodily jako rodina o třech členech. Hvězdy spektrální třídy A kolem sebe vzájemně obíhají a další mnohem hmotnější hvězda obíhá mnohem dále. Takto byly vytvořeny podmínky proto, aby se hmotná hvězda stala rudým obrem, která potom pohltila dvojici A hvězd. Takové polepení rudým obrem astronomové nazývají „společná obálka“. Polapená dvojice hvězd se spirálně dostala až jádru a to také zapříčinilo, že obálka rotuje rychleji. Vnější vrstvy rudého obra byly nakonec odvrženy do oběžné roviny a tak vznikla mlhovina prstencovitého vzhledu, jako jí dnes pozorujeme. Neobvykle pomalá rotace dvojice A hvězd může být dalším důsledkem pronásledování jejich hmotnou sestřičkou.

Pozemské pozorování mlhoviny byly pořízeny teleskopy na observatořích Cerro Tololo Inter- American Observatory, Chile; New Technology Telescope, European Southern Observatory, Chile; Anglo-Australian Telescope, Austrálie; a South African Astronomical Observatory.

Mlhovina pak může zářit od ultrafialového záření, které pochází z obnaženého jádra červeného obra. Pokud jádro obra mělo dostatečnou hmotnost, rychle se smrš?ovalo a zchladlo až do formy slabého bílého trpaslíka. To může vysvětlovat to, že nyní ho už nevidíme.

Tyto výsledky byly prezentovány na 212 setkání American Astronomical Society v St. Louis, Mo. Další členové týmu jsou Keivan Stassun (Vanderbilt University, Tenn.), Pierre Maxted a Barry Smalley (Keele University, UK) a Don Pollacco (Queen's University, UK).

(podle STScI-2008-21 z 3. 6. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 16. 06. 2008, 10:23
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS