13.12.2017, 15:51 CET

NA JUPITERU SE OBJEVILA NOVÁ RUDÁ SKVRNA

Nová rudá skvrna společně s Velkou rudou skvrnou a Rudou skvrnou Jr. Kredit: M. Wong and I. de Pater (University of California, Berkeley).Na planetě Jupiter se objevila třetí skvrna. Turbulentní útvar vznikl v Joviánské atmosféře vedle již stávajících skvrn Velké rudé skvrny a Rudé skvrny Junior.

Třetí rudá skvrna má jen zlomek velikosti dvou starších útvarů a nachází se západně od Velké rudé skvrny na stejné oblačné šířce.

V minulosti byla nová skvrna bílou bouří oválného tvaru. Změna do červené barvy signalizuje, že vířící se mraky této bouře stoupají do vyšších výšek až tam kde se nachází mraky Velké rudé skvrny. Jedno z možných vysvětlení je, že červená bouře je tak silná, že vysává materiál z nižších oblačných hladin horní vrstvy Jupitera. Spodnější vrstvy vyzdvihuje do vyšších výšek, kde na ně působí ultrafialové záření od Slunce. Díky neznámé chemické reakci pak vznikne známá cihlová barva.

Detailní analýza snímků, které pořídil přístroj na HST Wide Field Planetary Camera 2 ve viditelném světle v datech 9. a 10. května, stejně jako snímků pořízených na blízkých infračervených vlnových délkách z W.M. Keck telescope (11. května) umožnila určit relativní výšky vrcholků oblaků červených oválů. Díky tomu, že všechny tři oválné bouře jsou v blízké infračervené barvě jasné, musí se ve vysokých výškách Joviánské atmosféry vyskytovat metan. Ten absorbuje infračervené záření od Slunce a potom na infra záběrech vypadají skvrny tmavé.

Turbulence a bouře byly na Jupiteru poprvé pozorovány před více než dvěma lety. Poslední snímky ukazují, že stále bouří. Snímky z HST a Keck teleskopu také ukazují, že nepatrná změna v pásu kolem Velké rudé skvrny pozorovaná přesně před rokem se změnila v neuvěřitelnou turbulenci po obou stranách skvrny.

Rudá skvrna Junior se objevila na jaře roku 2006. Velká rudá skvrna v oblačném systému obří planety přetrvává již 200 až 350 let a byla detekována již prvními pozemskými teleskopy. Jestliže se nová rudá skvrna a Velká rudá skvrna budou pohybovat tak jak dosud, dojde někdy v srpnu k jejich střetu. Malý ovál bude buď absorbován a nebo ho Velkou rudá skvrna vytlačí. Rudá skvrna Junior leží mezi těmito dvěma skvrnami, ale nachází se na nižší šířce a kolem Velké rudé skvrny projde v červnu.

HST a Keck snímky mohou podpořit novou myšlenku, že Jupiter je v mezidobí globálních klimatických změn. Tuto teorii poprvé představil v r. 2004 Phil Marcus, profesor strojního inženýrství z University of California, Berkeley. Teplota na Jupiteru se pohybuje v rozmezí –10oC až -7oC. Obří planeta se stává v okolí rovníku teplejší a v okolí Jižního pólu chladnější. Marcus předpověděl, že velké změny mohou na jižní polokouli začít kolem roku 2006. Proudy budou méně stabilní a začnou vznikat nové víry.

Členové HST týmu jsou Imke de Pater, Phil Marcus, Mike Wong a Xylar Asay-Davis z University of California, Berkeley a Christopher Go of the Philippines. Členové Keck týmu jsou Pater, Wong a Conor Laver z University of California, Berkeley a Al Conrad z Keck Observatory. Více informací o Keck pozorováních jsou dostupná na webu The University of California, Berkeley jako tisková zpráva http://www.berkeley.edu/news/media/releases/2008/05/22_redspots.shtml. K výzkumu mohou přispět i amatérská pozorování (http://jupos.privat.t-online.de/).

(podle STScI-2008-23 z 22. 5. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 03. 06. 2008, 12:57