24.08.2017, 01:26 CEST

Stáří (dny): 2

Ondřejov ** Hradec Králové

KAMERA NA SONDĚ MARS ORBITER ZACHYTILA PHOENIX BĚHEM SESTUPU

Kosmická sonda NASA Mars Phoenix Lander snášející se na padáku v atmosféře Marsu. Snímek pořídil Mars Reconnaissance Orbiter z oběžné dráhy. Kredit: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona.PASADENA, Calif. – Kamera umístěná na kosmické sondě, která obíhá na oběžné dráze kolem Marsu zachytila sondu Phoenix Mars Lander letící na padáku a mířící k úspěšnému přistání na povrchu Marsu, které jsme mohli sledovat večer 25. května.

Snímek pořídil přístroj High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) umístěný na palubě sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter. Stalo se tak poprvé v historii, kdy jedna kosmická sonda zachytila přistání jiné kosmické sondy na povrchu Marsu.

Mezitím vědci sledovali první snímky z Phoenixu, první pohledy na povrch v polární oblasti planety Mars. Sonda Phoenix poslala informaci o tom, že je zcela v pořádku i po první noci strávené na Marsu. Tým Phoenix si tak sondu zařadil do rutinního denního pracovního plánu.

„Na prvních snímcích jsme spatřili rozpraskané kanály, které svědčí o tom, že led stále přetváří povrch Marsu,“ řekl hlavní výzkumník mise Phoenix Peter Smith z University of Arizona, Tucson. „Viděli jsme čerstvé zlomy. Zlomy nemohou být staré, protože jinak by byly vyplněné.“

K nasměrování kamery HiRISE a pořízení tohoto snímku, byla použita navigační data o Phoenixu platná pro den přistání. Tým obsluhující kameru a Phoenix o tom nevěděl až do doby, kdy byl snímek poslán na Zemi. Vědci pak dodatečně spatřili Phoenixe snášejícího se v atmosféře Marsu.

„Na snímku jsme viděli několik jasných skvrn, ale když jsme rozpoznali padák i přistávací modul propojený popruhy nebylo o tom pochyb,“ řekl vedoucí výzkumník HiRISE Alfred McEwen, také z University of Arizona.

„Jsem ohromen. Jsem úplně ohromen,“ řekl Phoenix Project Manager Barry Goldstein of NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. Tým prověřuje, jaké poznatky by mohl využít z dat, které získal ohledně sestupu Phoenixu atmosférou Marsu.

Přístroj HiRISE je obvykle zaměřen dolů. Ke získání tohoto snímku byl nasměrován do 62o, téměř na dvě třetiny odklonu od přímého pohledu dolů směrem k horizontále. Naklonila se kamera, musela se naklonit i celá sonda. Mars Reconnaissance Orbiter v takovém náklonu už musel stejně být, protože během sestupné fáze Phoenixu od něj očekával rádiové signály. McEwen řekl, "Ještě nikdy jsme nepořídili snímek s takovým náklonem.“

Phoenix měl na pondělí naplánované kontroly některých přístrojů a systémů, plus pořízení dalších snímků z místa přistání.

Misi Phoenix vede Smith z University of Arizona s projektovým řízením z JPL. Vývojovým partnerem je Lockheed Martin, Denver. Mezinárodními přispěvovateli jsou Canadian Space Agency; University of Neuchatel, Švýcarsko, universities of Copenhagen and Aarhus, Dánsko, Max Planck Institute, Německo a Finnish Meteorological Institute. Více o projektu Phoenix, naleznete na: http://www.nasa.gov/phoenix.

JPL řídí misi Mars Reconnaissance Orbiter pro NASA. Lockheed Martin Space Systems, Denver, Colo., je přímým dodavatelem projektu a sestavil sondu. University of Arizona řídí kameru High Resolution Imaging Science Experiment, která byla postavena v Ball Aerospace and Technology Corp., Boulder, Colo.

(podle informací JPL 2008-083 z 26. 5. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 27. 05. 2008, 08:11