Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 09:58 CET
Juliánské datum: 2458441.87
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ZA LESKEM JIHOČESKÝCH KRÁS (ČÁST DRUHÁ)


Den druhý, 9. 5. 2008 - naše úlovky.Jak už jsem se zmínil v první části tohoto vyprávění, hned po dubnové expedici za jihočeskými vltavíny se sešlo hned několik jedinečností, díky kterým bylo v podstatě už předem jasné, že se do jižních Čech pojede znovu. Moje auto Peguot 205 mohlo nabrat maximálně 4 osoby; nakonec jsme na nezapomenutelnou výpravu vyrazili jen já s kamarádem Petrem Komárkem, současným vedoucím pardubické hvězdárny.

Mezi ony jedinečnosti patřilo především naprosto skvostné počasí umocněné jasnou jihočeskou oblohou v noci. Rozbrázděné pole v lokalitě Ločenice-Chlum-Nesměň se podle informací od pana Vaclíka stalo po dvou mohutných deštích takřka ideální na hledání a úspěchu navíc nahrál i sváteční termín naší expedice. Vybrali jsme si totiž čtvrtek 8. května jako oslavu květnového povstání (událo se před 63 lety) a oslavili jsme ho krásným výjezdem do jarem obalené přírody. Petr si na pátek vzal dovolenou, já využil skromného pátečního rozvrhu ve škole k uvolnění se, a tak zcela nic nebránilo k uskutečnění cesty. Vzhledem k cenové vytíženosti za benzín jsme zvolili ubytování pod stanem a táboření na kraji lesíka poblíž Besednice. A nemít to auto, dalo by se to v podstatě chápat jako povedený jarní čundr.
Den první, 8. 5. 2008 - Den vítězství jsme oslavili po svém.
Ve čtvrtek 8. května 2008 jsme za parného dne vyrazili po pravém poledni z přelidněných Pardubic přímo na jih. Cesta byla svižná, i když to sluníčko mohlo trochu ubrat na síle. Už před čtvrtou odpoledne jsme se pak octli nedaleko Ledenic, kde jsme se jednoznačně rozhodli navštívit našeho českého patrona, alespoň z dob husitských, Jana Žižky z Trocnova. Přesněji řečeno jeho pomník. A že to byl pořádný pomník. Kousek od Trocnova stojí uprostřed veliké louky ohraněné hlubšími lesy vysoká „pyramida“, na níž náš patron hrdě stojí. Hledí do dáli. Snad jej dnešní mládež někdy v budoucnu neponičí.
Na některé věci jsme holt zapomněli.
Již o kousek dál od Trocnova se nachází Komařice, ze kterých se bez dlouhých oklik dá dostat na první lokalitu – pole nad vískou Pašinovice. Bohužel tam jsme zhola nic nenalezli. Proto jsme ještě toho samého dne vyrazili do Ločenic a začali hledat na inkriminovaném poli. Široké brázdy však byly pokryty stíny, jež vrhaly jejich výstupky, nebo? slunce již velmi rychle klesalo. Nakonec i tady jsme to za tohoto svátečního dne bezúspěšně opustili a krátce před západem Slunce začali hledat místo na spaní. Nejdřív jsem namířil do malinké vesnice Malče kousek od Besednice, kde za vískou byla krásná louka hned u kraje lesíka a vedla tam auty vyježděná cesta. Jak jsem však po ní jel, minul jsem pár postarších lidí se psem a vousatý pán se na nás nevrle otáčel. Tím bylo jasné, že tudy cesta nevede. Nakonec jsem však našel ještě krásnější místo na přespání. Nedaleko Malče i Besednice na návrší na kraji lesa, odkud se rozkrýval přenádherný výhled na jihozápad. Petr ihned začal fotit, protože Slunce zapadalo přímo za Kletí a já začal mít hlad. Jak se však ukázalo, měli jsme všechno, krom ešusu. To nakonec Petr vyřešil malou nádobkou, která patřila do výbavy k jeho čutoře a jako pokličku jsme použili voňavou kůru z padlého jehličnatého dřeva. Večeře, by? obsahovala nudle pochybných japonských či čínských názvů, byla skutečně lesní ...

V pátek ráno, 9. května 2008, nás pneumatiky dovezly nejdříve do Besednice. V tamní Jednotě bylo krajně nutné pořídit si opalovací krém, nebo? už ze včerejší „odvarné“ situace bylo jasné, že dnešní počasí bude kůži nebezpečné. Jakmile ranní nákup skončil, hupsli jsme do auta a hurá na pole. I když včerejší vyhlídky na objevy byly mizivé, ukázalo se, že zdání často klame. Ranní rosa mírně navlhčila půdu a stoupající Slunce pomalu krátilo stíny. Jakmile se dostal čas přibližně k jedenácté dopolední, začalo zlaté období hledání. Pouhou chůzí podél brázd jsem našel za následující 4 hodiny neuvěřitelných 20 zelených tektitů a i Petr, který to hned zpočátku pro své nemocné oči vzdal, si přišel na své. Jakmile jsem mu vysvětlil svojí taktiku hledání, podařilo se mu vydobýt si malý zelený střípek. Když už jsem i já začínal mít dost a vyhlásil jsem odchod na jídelní pauzu, on téměř doslova zakopl o další vltavín. A jaký (samozřejmě na dnešní poměry)! Krutou pomstou přírody však u nás obou byla, i přes silnou vrstvu opalovacího krému (avšak jen faktoru 8), narudlá a bolestivá kůže. Spokojenost byla veliká a abych ještě využil zbytek světlého dne, namířil jsem to i k pískovně. Samozřejmě na její pozemek se nesmí, ale když jde člověk pozorně okolo, občas může najít v zemi zavrtaný malý vltavín. Při tom nesmělém obcházení se mi podařilo najít další 4. Takže konečné skóre za dnešní den: 24 úlovků!

K večeru jsme se opět vydali na stejné místo k přespání. Tráva tam už byla uhlazená z plochy stanu z předchozí noci a z nedalekého rybníka byl slyšet doslova žabí chorál. Slunce si to opět směřovalo za nejvyšší novohradskou horu a my už jsme věděli, jaký bude program následujícího dne. Už dříve (v říjnu 2007) jsme měli v plánu podobný scénář, ale dobytí Kletě nám zhatilo počasí. To zítřejší je ovšem nadmíru jasné.

(P. Horálek, 13. 5. 2008)

Dalibor Hanžl, 15. 05. 2008, 10:47
Další články v kategorii MPH :
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC
 •   WISE OBJEVILA PRVNÍHO TROJANA ZEMĚ

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS