Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 06:25 CET
Juliánské datum: 2458468.73
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ZA LESKEM JIHOČESKÝCH KRÁS (ČÁST PRVNÍ)


Vltavín v poli. Foto: M. Lehký.Jarní období stejně jako ta podzimní „probouzí“ k největší aktivitě mnoho vášnivých hledačů nejkrásnějších tektitů, českých vltavínů. Není se čemu divit – nazelenalá přírodní skla jsou bezpochyby na území jižních Čech a jižní Moravy tím nejpozoruhodnějším přírodním bohatstvím, které nám příroda nadělila. A když k tomu ta příroda nadělí i příhodné počasí, je jasné, že bude o nezvyklý zážitek postaráno.

V letošním jarním období jsme se na „lov“ vltavínů vydali hned dvakrát. V první expedici posádku tvořila šestice nadšenců, mezi které patřil Martin Lehký, jeho přítelkyně Míša, Petr Komárek, Hanka Dvořáková, Adleska Šrutová a já. Z Pardubic jsme vyrazili již v pátek 18. dubna 2008 po páté večerní. A i když nás značně zpomalovala dopravní euforie jiných (patrně především nedočkavých víkendových chatařů), nakonec jsme ve zdraví ve dvou autech dorazili na kýžené místo v Sedle u Komářic.
Hledani vltavínů. Foto: M. Lehký.
Díky velkorysému pohostinství pana Františka Vaclíka z JIHOČASu, který je nejen astronom, ale též hledač vltavínů a výborný pamětník, jsme měli o ubytování postaráno. Za „pardubický perník“ jsme tedy strávili víkend v jeho malebné chaloupce na okraji jihočeské vísky Sedlo, odkud jsme o víkendu 19. – 20. dubna 2008 vyráželi na osvědčenou vltavínovou lokalitu v oblasti mezi Nesmění, Ločenicemi a Chlumem. Pan Vaclík se dokonce domnívá, že tato oblast je přímo pádová, neboli „střepy“ přírodní katastrofy, která nastala přibližně před 14.5 milióny lety v Bavorsku (kam dopadl meteorit a vymrštil do vzduchu vlnu rozžhaveného křemičitého materiálu), popadaly právě sem. V obecném případě se totiž vltavínové lokality v průběhu staletí přesouvali nejrůznějšími přírodními vlivy (erozí, pohybem ledovce, veletoky...). A proto většina vltavínových lokalit je od původní pádové oblasti poměrně daleko.
Stavba malého Stonehenge. Foto: M. Lehký.
Navíc za dobu 14.5 miliónů let se vltavínové podlaží pochopitelně dostalo do jisté hloubky pod zem (v řádech jednotek metrů) a jen několika způsoby se k nim současný člověk může dostat. Buďto stavbou vltavínového lomu (obecně pískoven), nebo vlastnoručního kopání do nesnesitelných hloubek (což je ovšem zákonem zakázané a bere se to jako přestupek), anebo povrchovým průzkumem zoraných polí, kde se po desetiletí oreb dostávaly masy vltavínů postupně k povrchu.

Bohužel nás ale už první den rozesmutnil opravdu špatným stavem polí a velkým počtem stop, které tu zanechaly boty desítek hledačů před námi na celé ploše lokality. Opravdu stopa vedle stopy. Navíc pole u malé nádrže na východní straně lokality bylo čerstvě zorané a bez deště to byla jen bezvýznamná rozbrázděná plocha. Pro některé z nás ale motivace pro další výlet o několik týdnů později.

Pokusili jsme se dokonce o návštěvu další dvou lokalit, a to na kopci kousek od Pašinovic, kde Martin kdysi objevil skutečně obdivuhodné kousky, nebo na mnou oblíbeném místě poblíž vesnice Milíkovice, které však už dva roky po sobě přineslo jen smolné zážitky. Nebyl by to ale Martin Lehký, který by z absolutního neúspěchu nestvořil příležitost k neopakovatelné zábavě. Zatímco já jsem z posledních kapek nadějí dál bezúspěšně hledal, uprostřed pole začalo zpod rukou členů expedice vznikat malé, ale věrohodné Stonehenge.

Nakonec si přeci jen každý v průběhu víkendu našel střípek toho přírodního skla a by? to byly jen malé nálezy, udělaly radost každému. Adéla si nahradila ztracený kousek z minulosti, Hanka okusila první hledačskou vášeň, Petr si se svýma nemocnýma očima aspoň užil prvních jarních dnů, Martin s Míšou si udělali romantiku samu o sobě a mně příroda (s pomocí materiálu z nedaleké ločenické pískovny) uštědřila úctyhodných 21 kousků. Avšak, jak již bylo zmíněno, rozbrázděné pole mi nedalo v následujících týdnech spát. A tahle touha zcela neodkladně vyústila druhou a ještě úchvatnější expedicí o tři týdny později.

(P. Horálek, 13. 5. 2008)

Dalibor Hanžl, 13. 05. 2008, 13:59
Další články v kategorii MPH :
 •   BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS