Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 08:00 CET
Juliánské datum: 2458468.79
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP HST OBJEVL NA EXOPLANETĚ PRVNÍ ORGANICKOU MOLEKULU


Umělecká představa extrasolární planety HD189733b. Kredit: NASA, ESA a G. Bacon (STScI)Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope (HST) poprvé v historii objevil organické molekuly v atmosféře vzdálené planety o velikosti našeho Jupitera, u planety která obíhá kolem jiné hvězdy. Tento zlom je důležitým krokem v možné identifikaci známek života na planetách mimo naši sluneční soustavu.

Molekulou, jakou kosmický teleskop HST našel je metan, který za vhodných podmínek může hrát klíčovou roli v chemii před zrodem života. Chemické reakce totiž považujeme za nutnou součást vzniku života.

Tento objev ukazuje, že HST a nadcházející kosmické mise (jako např. NASA James Webb Space Telescope) mohou detekovat organické molekuly na planetách a jiných hvězdách s pomocí spektroskopie, při níž se světlo objektu rozkládá do jeho složek a můžeme sledovat „otisky“ různých chemických prvků.

„Jedná se o položení základního kamene k možné charakterizaci molekul, které existovaly před vznikem života na planetách, kdy by život mohl existovat,“ řekl Mark Swain z Mark Swain z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, Calif., který je vedoucím objevitelského týmu. Swain je také vedoucím autorem článku, který byl publikován 20. března v časopise Nature.

Tento objev přichází po velmi rozsáhlém pozorování v průběhu května 2007. Vědci použili přístroje na HST s názvy Near Infrared Camera a Multi-Object Spectrometer (NICMOS). Pozorování také potvrzuje přítomnost molekul vody v atmosféře planety, která byla původně zjištěna přístroji na NASA Spitzer Space Telescope v r. 2007. "S pomocí tohoto pozorování již nemáme pohyby o tom, zda tam voda je a nebo není – voda tam je,“ řekl Swain.

Planeta, o které nyní víme, že má metan a vodu, se nachází ve vzdálenosti 63 sv. let ve směru souhvězdí Vulpecula. Nese označení HD 189733b. Planeta je tak hmotná a tak horká, že je velmi nepravděpodobné, že by na ní mohl existovat nějaký život. Objekt HD 189733b patří do skupiny tzv. „Horkých Jupiterů“. Obíhá tak blízko kolem mateřské hvězdy, že jí jedna kompletní otáčka trvá jen dva dny. Tyto objekty mají velikost našeho Jupitera, ale nachází se tak těsně u mateřských hvězd, jako třeba planeta Merkur v naší sluneční soustavě. Atmosféra HD 189733b je ohřívána na 1700o F, tedy přibližně stejná teplota při jaké taje stříbro.

Ačkoli je tato planeta příliš horká pro život, „její pozorování je důkazem toho, že s pomocí spektroskopie bychom mohli zkoumat chemické prvky případně i u chladnějších a pro život vhodnějších planet pozemského typu, které obíhají kolem slabších hvězd náležících do kategorie červených trpaslíků,“ říká Swain. Konečným cílem studií podobných této je identifikovat molekuly existující před vznikem života v atmosférách planet, nacházejících se v tzv „zóně obyvatelnosti“. Jedná se o planety, které obíhají kolem vzdálených hvězd a u nichž teploty jsou takové, aby tam mohla existovat voda v tekutém stavu (a ne zmrzlá a nebo ve formě par).

Pozorování objektu HD 189733b bylo prováděno v době, kdy planeta procházela před mateřskou hvězdou. Astronomové to nazývají transit. Světlo od hvězdy krátkou chvíli procházelo přes atmosféru a podél okrajů planety. Plynná atmosféra planety vtiskla unikátní známky do pozorovaného světla přicházejícího od hvězdy HD 189733.

Astronomové byli překvapeni, že planeta má více metanu než předpokládají konvenční modely pro „Horké Jupitery.“ „To naznačuje, že jsme atmosférám exoplanet ještě plně neporozuměli,“ říká Swain.
„Tato měření jsou důležitým krokem k dosažení cíle, tedy stanovení podmínek jako jsou teplota, tlak, vítr, oblačnost, apod. a chemických poměrů na planetách, kdy by mohl existovat život. Klíčem k těmto studiím je infračervená spektroskopie, protože pomocí níž můžeme nejlépe detekovat molekuly,“ dodává Swain.

Spoluautory Swainova článku jsou Gautam Vasisht z JPL a Giovanna Tinetti z University College, London/European Space Agency.

(podle STScI-2008-11 z 19. 3. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 02. 05. 2008, 08:57
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS