Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.11.2018, 09:28 CET
Juliánské datum: 2458440.85
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 5m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 12m UT
Max.délka pozorování: 13.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:27) Měsíc (↓ 00:08)

Stáří (dny): 10.4

(↑ 06:13) Slunce (↓ 15:04)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

NÁDHERNÉ SNÍMKY Z NOVÉHO KOSMICKÉHO TELESKOPU


První snímek z Spitzerova teleskopu - IC 1396. Foto: NASA„Astronomům se otevírá nové okno do vesmíru“, tak komentovali odborníci právě zveřejněné snímky z nově pojmenovaného teleskopu NASA Spitzer Space Telescope. Původní název tohoto teleskopu byl Space Infrared Telescope Facility.„První světlo“ přístroje byly pohledy do žhavé hvězdné kolébky, spirální prachová galaxie, pozůstatek disku po formování planety a organický materiál ve vzdáleném vesmíru. Všechny tyto snímky demonstrovaly neuvěřitelné schopnosti infračervených detektorů na teleskopu a vědci tak získali pohledy do vesmíru, jaké předtím nikdy nespatřili.

Spitzer Space Telescope byl oficiálně pojmenován po zesnulém Dr. Lyman Spitzerovi, Jr. Spitzer byl jedním z nejznámějších vědců 20 století a v polovině roku 1940 poprvé popsal myšlenku umístění teleskopu do kosmu.
"Nejnovější velká observatoř NASA je spuštěna a začíná se dostávat do čelního místa dnešní vědy," řekl Associate Administrator for Space Science, NASA, Dr. Ed Weiler. "Podobně jako observatoře Hubble, Compton a Chandra, bude v krátké době i nový Spitzer Space Telescope přinášet velké objevy. Jak ukazují první snímky, budou to pro veřejnost nesmírně vzrušující pohledy do vesmíru, jaké nikdo nikdy před tím nespatřil."
První snímky z Spitzerova teleskopu. Foto: NASA
"Spitzer Space Telescope pracuje velmi dobře. Vědci, kteří tento přístroj začínají používat oceňují duchaplnost a úsilí tisíců lidí, kteří pracovali na vybavení teleskopu a celou misi řídili," řekl Dr. Michael Werner, vědecký pracovník projektu Spitzer Space Telescope z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Teleskop byl vypuštěn 25. srpna z Mysu Canaveral na Floridě. Spitzer Space Telescope se stal již čtvrtou velkou observatoří NASA, programem, který je určen pro získávání souhrnných snímků vesmíru na různých vlnových délkách.
Zatímco jiné velké observatoře zkoumaly vesmír ve viditelném světle (Hubble Space Telescope), záření gama (Compton Gamma Ray Observatory) a X-rays (Chandra X-ray Observatory), přístroj Spitzer Space Telescope pozoruje vesmír v infračerveném oboru. Spitzerova bezprecedentní citlivost umožňuje zachytit infračervené záření od horkých oblastí vesmíru v obrovských vzdálenostech, stejně jako získat obraz chladných či prachem zastíněných hvězdných objektů.
První snímky ukazují všestrannost dalekohledu a jeho tří vědeckých přístrojů.

Blíže ke snímkům:

Snímek a): Podobně jako šlehající plameny, vypadá snímek z Spitzerova teleskopu temných globulí v emisní mlhovině IC 1396. Obraz je v okázalém kontrastu s pohledem na oblast ve viditelném světle. Infračervené detektory na Spitzer teleskopu odhalily poprvé v historii oblast skrytou za mračnem plynu a prachu, ve které vědci spatřili mladé hvězdy.

Snímek b): Další snímek z Spitzer teleskopu - Prachové rameno sousední spirální galaxie M81. Červené oblasti ve spirálních ramenech představují infračervené emise prachových částic v galaxii, ve které se stále rodí nové hvězdy. Snímek ukazuje vynikající kvalitu Spitzerova dalekohledu v oblasti výzkumu na vlnových délkách mimo optickou část spektra a ke studiu formace hvězd na galaktických škálách.

Snímek c): Pohled Spitzerova teleskopu na mladou hvězdu HH 46-IR a nově vznikající vzdálenou galaxii (3.25 miliard světelných let od Země) naznačuje, že přítomnost vody a malých organických molekul není jen záležitostí dnešního života na Zemi, ale poprvé v historii toto pozorujeme ve vzdáleném vesmíru. Je to pohled do hluboké minulosti, kdy pozemský život teprve vznikal.

Snímek d): Spitzer zcela odhalil mohutný disk zbytků prachu, který krouží kolem blízké hvězdy Fomalhaut. Takové zbytky prachových disků pozorujeme jako zbytky materiálu po vývoji planetárního systému. Zatímco jiné dalekohledy snímkovaly vnější disk, žádný z nich nebyl schopen poskytnout kompletní snímek vnitřních oblastí. Schopnost Spitzerova teleskopu detekovat prach o různých teplotách astronomům umožnila tuto mezeru vyplnit a poskytnout vědcům pohled do vývoje planetárních systémů.

Řízení mise Spitzer Space Telescope je v kompetenci JPL, složky NASA Office of Space Science, Washington. Vědecké operace jsou řízeny z Spitzer Science Center v California Institute of Technology, Pasadena. Hlavní partneři jsou Lockheed Martin Corporation, Sunnyvale, Calif.; Ball Aerospace & Technologies Corporation, Boulder, Colo.; NASA's Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.; Boeing North America (now DRS Technologies, Inc.) Anaheim, Calif.; the University of Arizona, Tucson; a Raythe on Vision Systems, Goleta, Calif. Hlavní výzkumníci pracující s přístroji jsou Dr. Giovanni Fazio, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, Mass.; Dr. James Houck, Cornell University, Ithaca, N.Y.; a Dr. George Rieke, University of Arizona, Tucson.
Snímky jsou k dispozici na naší www http://astro.sci.muni.cz a nebo oficiálních stránkách projektu http://www.spitzer.caltech.edu a http://photojournal.jpl.nasa.gov. Informace o projektu jsou též na www stránce http://www.spitzer.caltech.edu .

(podle informací JPL z 18. 12. 2003 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 21. 12. 2003, 22:10
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS