13.12.2017, 15:42 CET

KOSMICKÁ SONDA NASA ZÍSKALA BAREVNÝ 3D SNÍMEK MARSOVA MĚSÍCE

Kamera High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) získala dva snímky měsíce Phobos v rozmezí 10 min. Kredit: JPL.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda NASA, obíhající kolem planety Mars, pořídila nové stereo snímky měsíce Phobos. Phobos je ten větší ze dvou měsíců obíhajících kolem Marsu a nachází se na bližší dráze k mateřské planetě.

Přístroj High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) pracující na palubě sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter získal 23. března dva snímky měsíce Phobos v časovém rozmezí 10 minut. Vědci tyto snímky složili do stereo pohledu.

„Phobos je předmětem velkého zájmu, protože se může jednat o měsíc bohatý na vodní led a uhlíkaté materiály,“ řekl Alfred McEwen, HiRISE vedoucí výzkumník z Lunar and Planetary Laboratory, University of Arizona, Tucson.

Předchozí kosmické sondy, hlavně Mars Global Surveyor, získaly také snímky Phobose s vysokým rozlišením a prolétaly ještě blíže u povrchu Měsíce, řekla Nathan Bridges, členka týmu HiREISE z NASA Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, Calif.

„Nicméně snímky přístroje HiRISE jsou ještě vyšší kvality a nová data patří k tomu nejlepšímu, co u Phobosu kdy bylo vyfotografováno,“ dodává Bridges. „Nové snímky nám pomohou zkoumat původ a vývoj tohoto měsíce.“

Spojením informací získaných palubní kamerou přes modro-zelený, červený a blízko infračervený filtr vědci potvrdili, že materiál nacházející se kolem římsy největšího kráteru na Phobosu – Stickney, se jeví modřejší než zbývající materiál na povrchu Phobosu. Tento impaktní kráter má průměr 9 km a podle vědců kvůli němu málem došlo k rozbití celého měsíce.

„Podle analogie, která platí na našem Měsíci, modřejší barva může znamenat čerstvější materiál, tedy materiál, který nebyl dlouho dobu vystaven vlivu okolí, tak jako zbytek povrchu Phobosu,“ řekla Bridges. Nový pohled zachycuje sesuny půdy ve stěně kráteru Stickney, stejně jako jiné velké krátery. „Povrch Phobosu je doslova posetý krátery a řetězy kráterů. Některé z kráterů jsou skryté v neosvětlené části měsíce, kam dopadá jen Marsshine.“

„Marsshine“ je sluneční světlo odražené od Marsu směrem k měsíci. Tento jev je podobný tomu, co na Zemi pozorujeme jako popelavé Měsíční světlo, kdy zase Země odráží sluneční paprsky směrem k neosvětlené Měsíční straně. Podobně jako u pozemského Měsíce i měsíce Marsu Phobos a Deimos jsou „slapově uzamčeny“ u své planety a směrem k planetě přivracejí stále stejnou tvář.

Tyto snímky, stejně jako ještě několik dalších, byly pořízeny přístrojem HiRISE a byly uvolněny 9 4. 2008 na adrese: http://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/multimedia/20080409.html. Snímky zahrnují anaglyph (stereoskopický tisk) neboli 3D pohled na Phobos. K prohlížení potřebujeme červeno-modré brýle.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter proletěla rychlostí asi 4800 km/hod ve vzdálenosti 250-316 km nad povrchem Marsu.

Když byl Phobos vzdálen 6800 km pořídil přístroj HiRISE první snímek. Z této vzdálenosti kamera byla schopna rozlišit povrchové útvary s rozlišením 6.8 m na pixel a zřetelně byly rozlišeny útvary o velikosti 20m.

Druhý snímek Phobosu byl získán ze vzdálenosti 5800 km, tehdy přístroj HiRISE fotografoval podruhé. Stalo se tak v rámci deseti minut letu. Z této vzdálenosti byla kamera schopna rozlišit útvary o velikosti 15m.

Měsíc Phobos, který má průměr pouhých 22 km, má pouhou jednu tisícinu gravitace Země. Je to však dostatečná gravitace k zachycení měsíce na oběžné dráze, takže je tažen. Druhý měsíc planety Mars, Deimos, je dokonce ještě menší. Měří kolem 12 km. Má velmi tmavý povrch. Maličký měsíc může být zachyceným asteroidem někde z vnější oblasti pásu planetek nacházející se mezi Marsem a Jupiterem a proto se jedná o těleso bohaté na uhlík.

Přístroj s názvem Mars Reconnaissance Orbiter's Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars, pozoroval oba měsíce Marsu i během minulého roku. V kombinací s daty s přístroje HiRISE budou vědci schopni vytvořit mapu minerálů a půdních typů pro oba měsíce.

Informace o sondě Mars Reconnaissance Orbiter je k dispozici online na http://www.nasa.gov/mro. Mise Mars Reconnaissance Orbiter je řízena JPL pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Přímým dodavatelem projektu je Lockheed Martin Space Systems, Denver, Colo., stejně jako sestavitelem sondy. Přístroj High Resolution Imaging Science Experiment camera je řízen z University of Arizona a ta byla postavena Ball Aerospace & Technologies Corp., Boulder, Colo.

(podle informací JPL 2008-055 z 9. 4. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 10. 04. 2008, 09:14