Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

14.07.2020, 11:51 CEST
Juliánské datum: 2459044.91
Brno - soumrak (9° ↓): 20h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 55m UT
Max.délka pozorování: 5.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 23:15) Měsíc (↓ 12:47)

Stáří (dny): 23.9

(↑ 03:09) Slunce (↓ 18:50)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA ZÍSKALA BAREVNÝ 3D SNÍMEK MARSOVA MĚSÍCE


Kamera High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) získala dva snímky měsíce Phobos v rozmezí 10 min. Kredit: JPL.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda NASA, obíhající kolem planety Mars, pořídila nové stereo snímky měsíce Phobos. Phobos je ten větší ze dvou měsíců obíhajících kolem Marsu a nachází se na bližší dráze k mateřské planetě.

Přístroj High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) pracující na palubě sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter získal 23. března dva snímky měsíce Phobos v časovém rozmezí 10 minut. Vědci tyto snímky složili do stereo pohledu.

„Phobos je předmětem velkého zájmu, protože se může jednat o měsíc bohatý na vodní led a uhlíkaté materiály,“ řekl Alfred McEwen, HiRISE vedoucí výzkumník z Lunar and Planetary Laboratory, University of Arizona, Tucson.

Předchozí kosmické sondy, hlavně Mars Global Surveyor, získaly také snímky Phobose s vysokým rozlišením a prolétaly ještě blíže u povrchu Měsíce, řekla Nathan Bridges, členka týmu HiREISE z NASA Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, Calif.

„Nicméně snímky přístroje HiRISE jsou ještě vyšší kvality a nová data patří k tomu nejlepšímu, co u Phobosu kdy bylo vyfotografováno,“ dodává Bridges. „Nové snímky nám pomohou zkoumat původ a vývoj tohoto měsíce.“

Spojením informací získaných palubní kamerou přes modro-zelený, červený a blízko infračervený filtr vědci potvrdili, že materiál nacházející se kolem římsy největšího kráteru na Phobosu – Stickney, se jeví modřejší než zbývající materiál na povrchu Phobosu. Tento impaktní kráter má průměr 9 km a podle vědců kvůli němu málem došlo k rozbití celého měsíce.

„Podle analogie, která platí na našem Měsíci, modřejší barva může znamenat čerstvější materiál, tedy materiál, který nebyl dlouho dobu vystaven vlivu okolí, tak jako zbytek povrchu Phobosu,“ řekla Bridges. Nový pohled zachycuje sesuny půdy ve stěně kráteru Stickney, stejně jako jiné velké krátery. „Povrch Phobosu je doslova posetý krátery a řetězy kráterů. Některé z kráterů jsou skryté v neosvětlené části měsíce, kam dopadá jen Marsshine.“

„Marsshine“ je sluneční světlo odražené od Marsu směrem k měsíci. Tento jev je podobný tomu, co na Zemi pozorujeme jako popelavé Měsíční světlo, kdy zase Země odráží sluneční paprsky směrem k neosvětlené Měsíční straně. Podobně jako u pozemského Měsíce i měsíce Marsu Phobos a Deimos jsou „slapově uzamčeny“ u své planety a směrem k planetě přivracejí stále stejnou tvář.

Tyto snímky, stejně jako ještě několik dalších, byly pořízeny přístrojem HiRISE a byly uvolněny 9 4. 2008 na adrese: http://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/multimedia/20080409.html. Snímky zahrnují anaglyph (stereoskopický tisk) neboli 3D pohled na Phobos. K prohlížení potřebujeme červeno-modré brýle.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter proletěla rychlostí asi 4800 km/hod ve vzdálenosti 250-316 km nad povrchem Marsu.

Když byl Phobos vzdálen 6800 km pořídil přístroj HiRISE první snímek. Z této vzdálenosti kamera byla schopna rozlišit povrchové útvary s rozlišením 6.8 m na pixel a zřetelně byly rozlišeny útvary o velikosti 20m.

Druhý snímek Phobosu byl získán ze vzdálenosti 5800 km, tehdy přístroj HiRISE fotografoval podruhé. Stalo se tak v rámci deseti minut letu. Z této vzdálenosti byla kamera schopna rozlišit útvary o velikosti 15m.

Měsíc Phobos, který má průměr pouhých 22 km, má pouhou jednu tisícinu gravitace Země. Je to však dostatečná gravitace k zachycení měsíce na oběžné dráze, takže je tažen. Druhý měsíc planety Mars, Deimos, je dokonce ještě menší. Měří kolem 12 km. Má velmi tmavý povrch. Maličký měsíc může být zachyceným asteroidem někde z vnější oblasti pásu planetek nacházející se mezi Marsem a Jupiterem a proto se jedná o těleso bohaté na uhlík.

Přístroj s názvem Mars Reconnaissance Orbiter's Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars, pozoroval oba měsíce Marsu i během minulého roku. V kombinací s daty s přístroje HiRISE budou vědci schopni vytvořit mapu minerálů a půdních typů pro oba měsíce.

Informace o sondě Mars Reconnaissance Orbiter je k dispozici online na http://www.nasa.gov/mro. Mise Mars Reconnaissance Orbiter je řízena JPL pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Přímým dodavatelem projektu je Lockheed Martin Space Systems, Denver, Colo., stejně jako sestavitelem sondy. Přístroj High Resolution Imaging Science Experiment camera je řízen z University of Arizona a ta byla postavena Ball Aerospace & Technologies Corp., Boulder, Colo.

(podle informací JPL 2008-055 z 9. 4. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 10. 04. 2008, 09:14
Další články v kategorii Astronomie :
 •   HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 •   ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 •   V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2020 F3 (NEOWISE). Fotografovano: 10. 7. 2020 1h 5m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS