Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

05.08.2020, 21:11 CEST
Juliánské datum: 2459067.3
Brno - soumrak (9° ↓): 19h 28m UT
Brno - svítání (9° ↓): 2h 30m UT
Max.délka pozorování: 7 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 19:45) Měsíc (↓ 05:03)

Stáří (dny): 16.7

(↑ 03:36) Slunce (↓ 18:22)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

SATURNŮV MĚSÍC RHEA MŮŽE MÍT TAKÉ PRSTENEC

Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Carolina Martinez, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Umělecká kresba měsíce Rhea s prstencem. Kredit: NASA.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda Cassini přinesla svědectví o materiálu obíhajícím kolem druhého největšího měsíce planety Saturn, Rhea. Je to poprvé v historii, kdy by mohly být prstence objeveny i kolem měsíce.

Široký disk zbytků materiálu jevící se jako prstenec byl zaznamenán soustavou šesti přístrojů na sondě Cassini. Přístroje byly speciálně nevrženy ke studiu atmosféry a částic kolem planety Saturn a na jeho měsících.

„Až dosud se mělo zato, že prstence mají pouze planety. Zdá se, že k této skupině těles budeme muset přidat i měsíc Rhea, který má prstenec podobně jako Saturn.,“ řekl Geraint Jones, vědecký pracovník projektu Cassini a vedoucí autor článku, který vyšel 7. března v časopise Science. Jones svoji práci začal na Max Planck Institute for Solar System Research, Katlenburg-Lindau, Německo a nyní pracuje v Mullard Space Science Laboratory, University College, Londýn.

Rhea má průměr asi 1500 km. Pozorovaný disk zbytků materiálu měří od konce ke konci několik tisíc kilometrů. Částice, které disk tvoří a možné prstence obsahují částice v rozmezí velikostí od malých oblázků až po balvany. Prstence mohou obsahovat i prachové částice a takové prachové mračno se může rozprostírat až do 5000 km od středu měsíce, což je téměř osminásobek poloměru měsíce Rhea.
Povrch měsíce Rhea. Foto: Cassini, NASA.
„Podobně jako objevy nových planet, kolem vzdálených hvězd, objevy měsíců kolem asteroidů tento objev otevírá nové pole ohledně prstenců kolem měsíců,“ řekl Norbert Krupp, vědecký pracovník projektu Cassini pro práci s přístrojem Magnetospheric Imaging z Max Planck Institute for Solar System Research.

Po objevu, vědci týmu Cassini provedli numerické simulace, které měly za úkol stanovit, zda měsíc Rhea by si mohl prstence udržet. Modely ukazují, že gravitační pole měsíce Rhea spolu s jeho dráhou kolem planety Saturn, umožňují vznik a stabilitu prstenců po velmi dlouhou dobu.
Záznam množství prachu z palubního přístroje sondy Cassini. Kredit: NASA.
Tento objev byl výsledkem těsného průletu sondy Cassini nad měsíce Rhea, který se uskutečnil v listopadu 2005. Tehdy přístroje na kosmické sondě pozorovaly prostředí v okolí měsíce. Tři přístroje zaznamenaly prachové částice přímo. Existence určitých zbytků materiálu byla předpokládána, protože Saturnovy měsíce, včetně měsíce Rhea, jsou neustále zasahovány deštěm prachových částic. Další přístroje zjiš?ovaly, jak měsíc interaguje s magnetosférou Saturnu a existence případné atmosféry byla vyloučena.

Svědectví o existenci disku tvořeném zbytkovým materiálem je také tenký prachový oblak, jež na jedné straně měsíce Rhea prudce mizí. Tento poznatek vychází z počtu elektronů detekovaných dvěma palubními přístroji sondy Cassini. Zdá se, že materiál kolem měsíce Rhea působil jako štít pro sondu Cassini a chránil ji před obvyklým deštěm elektronů. Přístroj na Cassini, Magnetospheric Imaging Instrument také zaznamenal velmi ostrý a náhlý pokles elektronů na obou stranách měsíce. I toto nasvědčuje o existenci prstenců ze zbytkového materiálu. Podobným způsobem byly objeveny i prstence planety Uran. V roce 1977 observatoř NASA, Kuiper Airborne Observatory, registrovala světlo od hvězdy. Při zákrytu planetou Uran hvězda zmizela a jak procházela přes prstence pozorovalo se „zablikání“ světla hvězdy.

„Téměř stejné charakteristiky jsme pozorovali na obou stranách měsíce Rhea a to je pádný důkaz,“ dodává Jones. „Po vyloučení mnoha jiných vysvětlení jsme usoudili, že existence prstenců je velmi pravděpodobná. Ještě nikdy nikdo prstence kolem měsíce nepozoroval.“

Jedno z možných vysvětlení těchto prstenců je to, že se jedná o pozůstatky po kolizi asteroidu nebo komety, ke které došlo někdy v dávné minulosti. Při takové kolizi by v okolí měsíce Rhea vzniklo velké množství plynu i pevných částic. Zatímco plyn by z okolí vymizel, všechen zbývající materiál by v prstencích zůstal do dnešní doby. Ostatní měsíce, jako třeba Mimas, nesou stopy po takových katastrofických kolizích. Měsíc Mimas se díky takové kolizi téměř rozpadl.

„Rozmanitost v naší sluneční soustavě nás stále něčím překvapuje,“ řekla Candy Hansen, spoluautorka a vědecká pracovnice projektu Cassini s přístrojem Ultraviolet Imaging Spectrograph, pracjící v NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. JPL misi Cassini řídí pro NASA. "Před mnoha lety jsme si mysleli, že jedinou planetou s prstenci je Saturn. Nyní zde můžeme mít měsíc Saturnu, který může být miniaturní verzí systému prstence rodičovské planety.“
Objev prstenců u měsíce Rhea jej činí přímým kandidátem pro další výzkum. První pozorování obrazového týmu probíhala v době, kdy měsíc Rhea byl velmi blízko Slunce a prach nebylo možné detekovat. Další pozorování se zaměří na hledání větších částic.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. Magnetospheric Imaging Instrument byl navržen, postaven a je řízen týmem mezinárodních specialistů pod vedením Applied Physics Laboratory, Johns Hopkins University, Laurel, Md. Více informací o Cassini naleznete na: http://www.nasa.gov/cassini.

(podle 08-074 z 6. 3. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 28. 03. 2008, 07:50
Další články v kategorii Astronomie :
 •   HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 •   ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 •   V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2020 F3 (NEOWISE). Fotografovano: 10. 7. 2020 1h 5m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS