24.08.2017, 01:26 CEST

Ondřejov ** Hradec Králové

SATELIT NASA SWIFT ZAZNAMENAL REKORDNÍ ZÁBLESK GAMA ZÁŘENÍ

J.D. Harrington, Headquarters, Washington
Robert Naeye / Rob Gutro, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.

Extrémně svítivý pozůstatek po vzplanutí záření gama, jak jej zachytily přístroje Swiftu X-ray Telescope (vlevo) and Optical/Ultraviolet Telescope (vpravo). Kredit: NASA/Swift/Stefan Immler, a kol.WASHINGTON – Satelit Swift zaznamenal 19. března 2008 mohutnou hvězdnou explozi a překonal rekord. Objekt se nacházel v dosud největší vzdálenosti, kam může neozbrojené lidské oko dohlédnout.

Jednalo se o vzplanutí záření gama. Většina vzplanutí gama souvisí s vyhořením nukleárního paliva v nitrech hmotných hvězd. Jejich jádra kolabují do černých der nebo neutronových hvězd. Vzniká přitom intenzívní záblesk vysoce energetického záření gama a v jetech jsou vyvrženy částice, které pronikají prostorem téměř rychlostí světla. Efekt můžeme přirovnat k mohutným kosmickým plamenometům. Když tyto jety zasáhnou okolní interstelární mračna, začnou jejich plyn ohřívat a tak často vznikne jasná záře. Vzplanutí záření gama patří k nejsvítivějším explozím ve vesmíru od Velkého třesku.

„Toto vzplanutí bylo ohromné,“ řekl vedoucí projektu Swift, Neil Gehrels z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md. "Předčilo všechna vzplanutí, které jsme dosud pozorovali.“ Ve 2h12m EDT byl aktivován systém Swift Burst Alert Telescope. Dalekohledy byly namířeny na souřadnice zdroje v souhvězdí Pastýře. Do pozorování se zapojily kosmické i pozemské dalekohledy. Toto vzplanutí dostalo označení GRB 080319B, protože se jednalo o druhý záblesk záření gama pozorovaný ten den.

Jasný pozůstatek po explozi pozorovaly i další dva přístroje na sondě Swift, X-ray Telescope a Ultraviolet/Optical Telescope. Dosahoval vizuální jasnosti mezi 5 a 6 mag (logaritmické škály používané v astronomii). Jasnějším objektům odpovídá menší číslo v magnitudách. Mimo velká města může člověk za běžných podmínek pouhým okem pozorovat hvězdy slabé 6 mag. To znamená, že tento pozůstatek po vzplanutí záření gama bychom mohli spatřit pouhým okem.

Večer se do oblasti vzplanutí záření gama zaměřil Very Large Telescope pracující v Chile a Hobby-Eberly Telescope v Texasu. Oba přístroje změřily rudý posuv vzplanutí 0.94. Rudý posuv je měření týkající se vzdálenosti objektu. Rudý posuv 0.94 přeložený do vzdálenosti odpovídá 7.5 miliardám sv. let. To znamená, že k této explozi došlo před 7.5 miliardami let, tedy v čase, kdy stáří vesmíru byla polovina současného a Země ještě ani nevznikla. Je to více než polovina vzdálenosti současného viditelného vesmíru.

„Žádný jiný objekt ani typ exploze nacházející se v tak nesmírně velké vzdálenosti nemůžeme pouhým okem pozorovat,“ řekl člen vědeckého týmu Swift Stephen Holland of Goddard. "Jestliže se nějaký pozorovatel díval ve správném čase na správné místo na obloze, mohl spatřit nejvzdálenější objekt, jaké kdy lidské oko bez pomoci jakýchkoli přístrojů pozorovalo.“

Optický pozůstatek po GRB 080319B byl 2.5 milion krát svítivější než nejsvítivější z nejsvítivějších supernov, jaká kdy byla pozorována. To činí tento zdroj nacházející v tak rekordně velké vzdálenosti, skutečně nejjasnějším kdy pozorovaným objektem v historii lidstva a pozorování vesmíru. Předchozí rekordní nejvzdálenější a nejjasnější objekt, jaký můžeme pozorovat pouhým okem je sousední galaxie M33. Ta se nachází relativně blízko, 2.9 milionu sv. let od Země.

Analýza objektu GRB 080319B právě probíhá a tak astronomové zatím neví proč bylo toto vzplanutí tak jasné. Jedna z možností je, že se jednalo o energetičtější výbuch než ostatní, možná z důvodu hmoty, spinu či magnetického pole hvězdy progenitora nebo jetu. Mohl být tak jasný i z důvodu koncentrace jeho energie do úzkého jetu, který Zemi zasáhl přímo.

GRB 080319B byl jedním ze čtyř vzplanutí, které satelit Swift detekoval a to byl také rekord Swiftu za jeden den. „Ve spojitosti s odchodem Arthura C. Clarka se zdá, že na jeho poctu vesmír toto vzplanutí přímo přichystal,“ řekla členka vědeckého týmu Swift Judith Racusin z Penn State University v University Park, Pa.

Swift je řízen z Goddardu. Byl postaven a je řízen ve spolupráci s Penn State, Los Alamos National Laboratory a General Dynamics v U.S.; University of Leicester a Mullard Space Sciences Laboratory v Anglii, Brera Observatory a Italian Space Agency v Itálii; plus partneři v Německu a Japonsku.
Obrázky jsou k dispozici na: http://www.nasa.gov/swift

(podle 08-086 z 20. 3. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 21. 03. 2008, 09:45