13.12.2017, 08:35 CET

KOSMICKÁ SONDA CASSINI PROLÉTLA VĚJÍŘEM GEJZÍRU NA SATURNOVĚ MĚSÍCI

Mozaika tří snímků, zachycující oblast severního pólu měsíce Enceladus v dosud největším rozlišení. Kredit: Cassini, JPL.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda Cassini prodělala 12. 3. unikátní průlet kolem měsíce planety Saturn, Enceladus. Těsný průlet kolem měsíce byl naplánován tak, že sonda prolétla těsně podél okraje velkého gejzíru, podobného známému Old-Faithful. Tento gejzír se nachází podél lomu na jižním pólu měsíce Enceladus. Sonda Cassini z vějíře nad gejzírem sbírala vědecky cenné vzorky vodního ledu, prachu a plynu.

Velký vědecký zájem je o samotný zdroj gejzíru. Vědci se domnívají, že v této oblasti může existovat tekutá voda a možná i celý oceán. Když kosmická sonda prolétala u okraje vějíře, nacházela se přibližně 192 km nad povrchem. Nejtěsnější průlet nad měsícem Enceladus prodělala Cassini pouhých 50 km nad povrchem.

Tento odvážný průlet vyžaduje mimořádnou technickou zručnost, avšak může revolučním způsobem ovlivnit naše znalosti o gejzírech na Enceladu. Vědecký tým mise Cassini je zvědavý, jaké budou vědecké výsledky. Stejně jsem zvědav i já, „řekl Alan Stern, vědecký pracovník z NASA Science Mission Directorate, Washington.“

Vědci a pracovníci mise, kteří se zaměřují na studium anatomie vějířů zjistili, že průlet v takto těsných vzdálenostech je pro sondu docela rizikový, protože sonda letí vysokou rychlosti a setkává se s malými částicemi. Podobnými oblastmi, takto bohatými na prachové částice, sonda již prolétala na oběžné dráze kolem Saturnu.

Kamery a přístroje na sondě Cassini se zaměřily na analýzu prachových částic, stejně jako složení prachových vějířů. Kamery snímkovaly Enceladus během přibližování i vzdalování se sondy. Mezi tím pracovaly analyzátory částic.
Snímky zachycují severní oblasti měsíce, které při dřívějších průletech sondy Cassini nebyly snímkovány. Analyzátory „lapaly a testovaly“ vějíř. Sbíraly se informace o hustotě, velikosti a složení plynu, sbíraly se částice.

„U měsíce Enceladus se objevují dva druhy částic. Jednou je čistý vodní led a druhou led s další příměsí,“ řekla Sascha Kempf, vědecká pracovnice týmu Cassini Cosmic Dust Analyzer z Max Planck Institute for Nuclear Physics, Heidelberg, Německo. "Domníváme se, že čisté částice vodního ledu byly vyraženy z povrchu a špinavé částice vodního ledu pochází někde z nitra měsíce. Tento průlet nám ukáže, zda je tato teorie správná.“

V roce 2005 několik přístrojů na sondě Cassini zjistilo, že tento led pochází od vypařování vody z gejzírů a to ve vzdálenosti tří poloměrů Enceladuse. Tento měsíc má průměr pouhých 496 km, ale navzdory jeho malým rozměrům je to jedno z vědecky nejzajímavějších těles v naší sluneční soustavě. Částice vodního ledu mají rozměr asi deset tisícin milimetru, což si můžeme přirovnat k tlouš?ce lidského vlasu. Částice a plyn unikají z povrchu rychlostmi kolem 1280 km/h. Zdá se, že erupce jsou stále aktivní a povrch měsíce je zásobárnou ohromného množství drobného prachu nacházejícího se v halu kolem měsíce a to je také zásobárnou materiálu pro prstenec E planety Saturn.

Vějíř nad gejzíry tvoří několik plynů, včetně vodní páry, kysličníku uhličitého, metanu a možná i čpavku a kysličníku uhelnatého či dusíku.

„Chtěli bychom zjistit, jestli je rozdíl ve složení plynu pocházejícího z vějíře od materiálu pocházejícího z okolí vějíře na měsíci. To by mohlo pomoci s odpovědí na otázku jak vějíře vznikají,“ řekl Hunter, vedoucí výzkumník týmu Cassini Ion and Neutral Mass Spectrometer z Southwest Research Institute, San Antonio.

Toto je první ze čtyř průletů Cassini kolem měsíce Enceladus v tomto roce. V červnu sonda Cassini dokončí svoji primární misi, tedy čtyřleté období činnosti u Saturnu. Další průlet Cassini kolem měsíce Enceladus je plánován na srpen, tedy v období předpokládaného prodloužení mise. Celkově Cassini udělá v rámci prodloužené mise sedm těsných průletů kolem měsíce Enceladus. Pokud toto přiblížení bude bezpečné, budou další přiblížení sondy k měsíci ještě těsnější. Jak těsně si může Cassini k měsíci troufnout, bude zřejmé až na základě analýzy dat z tohoto průletu.

Mise Cassini-Huygens je projekt spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL misi Cassini-Huygens řídí pro NASA Science Mission Directorate. Sonda byla navržena, vyvinuta a sestavena v JPL.

Snímky a další informace o misi Cassini a průletu kolem měsíce Enceladus naleznete na: http://www.nasa.gov/cassini

(podle informací JPL 08-078 z 10. 3. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 17. 03. 2008, 09:14