Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 13:44 CET
Juliánské datum: 2458471.03
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA CASSINI PROLÉTLA VĚJÍŘEM GEJZÍRU NA SATURNOVĚ MĚSÍCI


Mozaika tří snímků, zachycující oblast severního pólu měsíce Enceladus v dosud největším rozlišení. Kredit: Cassini, JPL.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda Cassini prodělala 12. 3. unikátní průlet kolem měsíce planety Saturn, Enceladus. Těsný průlet kolem měsíce byl naplánován tak, že sonda prolétla těsně podél okraje velkého gejzíru, podobného známému Old-Faithful. Tento gejzír se nachází podél lomu na jižním pólu měsíce Enceladus. Sonda Cassini z vějíře nad gejzírem sbírala vědecky cenné vzorky vodního ledu, prachu a plynu.

Velký vědecký zájem je o samotný zdroj gejzíru. Vědci se domnívají, že v této oblasti může existovat tekutá voda a možná i celý oceán. Když kosmická sonda prolétala u okraje vějíře, nacházela se přibližně 192 km nad povrchem. Nejtěsnější průlet nad měsícem Enceladus prodělala Cassini pouhých 50 km nad povrchem.

Tento odvážný průlet vyžaduje mimořádnou technickou zručnost, avšak může revolučním způsobem ovlivnit naše znalosti o gejzírech na Enceladu. Vědecký tým mise Cassini je zvědavý, jaké budou vědecké výsledky. Stejně jsem zvědav i já, „řekl Alan Stern, vědecký pracovník z NASA Science Mission Directorate, Washington.“

Vědci a pracovníci mise, kteří se zaměřují na studium anatomie vějířů zjistili, že průlet v takto těsných vzdálenostech je pro sondu docela rizikový, protože sonda letí vysokou rychlosti a setkává se s malými částicemi. Podobnými oblastmi, takto bohatými na prachové částice, sonda již prolétala na oběžné dráze kolem Saturnu.

Kamery a přístroje na sondě Cassini se zaměřily na analýzu prachových částic, stejně jako složení prachových vějířů. Kamery snímkovaly Enceladus během přibližování i vzdalování se sondy. Mezi tím pracovaly analyzátory částic.
Snímky zachycují severní oblasti měsíce, které při dřívějších průletech sondy Cassini nebyly snímkovány. Analyzátory „lapaly a testovaly“ vějíř. Sbíraly se informace o hustotě, velikosti a složení plynu, sbíraly se částice.

„U měsíce Enceladus se objevují dva druhy částic. Jednou je čistý vodní led a druhou led s další příměsí,“ řekla Sascha Kempf, vědecká pracovnice týmu Cassini Cosmic Dust Analyzer z Max Planck Institute for Nuclear Physics, Heidelberg, Německo. "Domníváme se, že čisté částice vodního ledu byly vyraženy z povrchu a špinavé částice vodního ledu pochází někde z nitra měsíce. Tento průlet nám ukáže, zda je tato teorie správná.“

V roce 2005 několik přístrojů na sondě Cassini zjistilo, že tento led pochází od vypařování vody z gejzírů a to ve vzdálenosti tří poloměrů Enceladuse. Tento měsíc má průměr pouhých 496 km, ale navzdory jeho malým rozměrům je to jedno z vědecky nejzajímavějších těles v naší sluneční soustavě. Částice vodního ledu mají rozměr asi deset tisícin milimetru, což si můžeme přirovnat k tlouš?ce lidského vlasu. Částice a plyn unikají z povrchu rychlostmi kolem 1280 km/h. Zdá se, že erupce jsou stále aktivní a povrch měsíce je zásobárnou ohromného množství drobného prachu nacházejícího se v halu kolem měsíce a to je také zásobárnou materiálu pro prstenec E planety Saturn.

Vějíř nad gejzíry tvoří několik plynů, včetně vodní páry, kysličníku uhličitého, metanu a možná i čpavku a kysličníku uhelnatého či dusíku.

„Chtěli bychom zjistit, jestli je rozdíl ve složení plynu pocházejícího z vějíře od materiálu pocházejícího z okolí vějíře na měsíci. To by mohlo pomoci s odpovědí na otázku jak vějíře vznikají,“ řekl Hunter, vedoucí výzkumník týmu Cassini Ion and Neutral Mass Spectrometer z Southwest Research Institute, San Antonio.

Toto je první ze čtyř průletů Cassini kolem měsíce Enceladus v tomto roce. V červnu sonda Cassini dokončí svoji primární misi, tedy čtyřleté období činnosti u Saturnu. Další průlet Cassini kolem měsíce Enceladus je plánován na srpen, tedy v období předpokládaného prodloužení mise. Celkově Cassini udělá v rámci prodloužené mise sedm těsných průletů kolem měsíce Enceladus. Pokud toto přiblížení bude bezpečné, budou další přiblížení sondy k měsíci ještě těsnější. Jak těsně si může Cassini k měsíci troufnout, bude zřejmé až na základě analýzy dat z tohoto průletu.

Mise Cassini-Huygens je projekt spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL misi Cassini-Huygens řídí pro NASA Science Mission Directorate. Sonda byla navržena, vyvinuta a sestavena v JPL.

Snímky a další informace o misi Cassini a průletu kolem měsíce Enceladus naleznete na: http://www.nasa.gov/cassini

(podle informací JPL 08-078 z 10. 3. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 17. 03. 2008, 09:14
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS