Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 15:03 CET
Juliánské datum: 2458471.09
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ASTRONOMOVÉ OBJEVILI JEDNU Z NEJMLADŠÍCH A NEJJASNĚJŠÍCH GALAXIÍ V RANNÉM VESMÍRU


Nejvzdálenější a nejjasnější galaxie jako obraz vytvořený gravitační čočkou. Kredit: HST.Kosmické teleskopy Hubble a Spitzer space telescope objevili s pomocí přírodní „kosmické čočky“ pravděpodobně nejmladší a nejjasnější galaxii, která kdy byla ve středním kosmickém věku, v tzv. „období temna“ pozorována. Jedná se o období asi 700 milionů po počátku vesmíru.

Detailní snímky, které pořídil přístroj na HST s názvem Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS) ukazují dospívající galaxii s názvem A1689-zD1. Tato galaxie vstupuje do fáze ohnivého zrodu hvězd během období temna, tedy časové periody, která nastala krátce po Velkém třesku, ale ještě před tím, než první hvězdy začaly ohřívat dosud chladný a temný vesmír.
Další silný důkaz o tom, že se jedná o mladé hvězdy v rámci vznikající galaxie v temném věku, poskytují snímky z Infrared Array Camera na Spitzer Space Telescope.

„Rozhodně jsme byli překvapeni, když jsme objevili tak jasnou mladou galaxii, nacházející se v minulosti 12.8 miliardy let,“ řekl astronom Garth Illingworth z University of California, Santa Cruz, a také člen výzkumného týmu. „Je to nejdetailnější pohled zpět v čase k takovému datu.“

„Snímky z Kosmického teleskopu dávají pohled na strukturu galaxie. Takový pohled bychom nezískali pomocí žádného jiného teleskopu,“ dodává astronom Rychard Bouwens z University of California, Santa Cruz, jeden ze spoluobjevitelů galaxie.

Nové snímky poskytují pohledy do období zrodu a vývoje jasných galaxií a také poskytují informace o typech objektů, které mohly přispět ke konci období temna. Vzdálená galaxie je také ideálním cílem pro nástupce HST, James Webb Space Telescope (JWST), který má být vypuštěn v r. 2013.

Toto je také případ, kdy během své doby životnosti HST nahlédl nejvíce zpět v čase. Postupně pozoroval vývojově stále mladší galaxie. Tyto pohledy vědcům umožní udělat si představu o galaxiích od období jejich mládí až do dospělosti. Nové snímky objektu A1689-zD1 z HST a Spitzer teleskopu ukazují pohled, jaký bychom spatřili v čase galaktického dětství.

Podle současných teorií se uvažuje, že temný věk začal asi 400000 let po Velkém třesku. Expandující vesmírná hmota chladla a tvořila se chladná vodíková mračna. Tyto mračna jako hustá mlha prostoupily celý vesmír.

V určitém bodě tohoto období začaly vznikat hvězdy a galaxie. Společným zářením znovu ohřály kosmickou mlhu, tedy vodíková mračna, a to byl konec období temna. Stalo se tak asi miliardu let po Velkém třesku.

„Vědci předpokládají, že toto je jedna mnoha z galaxií, které pomohly ukončit období temna,“ říká astronom Larry Bradley z Johns Hopkins University, Baltimore, Md., vedoucí studie. „Astronomové si jsou docela jisti, že vysoce energetické objekty jako např. kvasary nemohly k ukončení období temna poskytnout dostatek energie. Nicméně mnoho mladých hvězd – zárodků galaxií mohlo přinést dostatek energie k ukončení tohoto období.“

Galaxie je tak daleko, že na snímcích z přístroje na HST Advanced Camera for Surveys není zachycena. Vlnová délka světla, které od ní přichází, je díky expanzi vesmíru protažena až do neviditelné infračervené oblasti. Přístroje na HST, NICMOS a teleskopu Spitzer mohly tak vzdálenou galaxii zachytit jen díky triku, který obstarává přírodní jev s názvem gravitační čočka.

Astronomové využili toho, že relativně blízká a hmotná kupa galaxií s označením Abell 1689 (nacházející se ve vzdálenosti asi 2.2 miliardy sv. let) leží přesně na přímce mezi námi a vzdálenou galaxií a světlo daleké galaxie tak zesiluje. Využíváme takový přírodní dalekohled.

Ačkoli difúzní světlo vzdáleného objektu je téměř nemožné pozorovat, efekt gravitační čočky jeho jasnost asi desetkrát zesílil a objekt se tak stal dostatečně jasným pro HST i Spitzer teleskopy. Jasné známky gravitační čočky jsou rozmazané obrazy galaxií nacházejících se za kupou Abell 1689, jež jsou vykresleny do oblouků. Takto obraz deformuje efekt gravitační čočky tvořené kupou galaxií.

Snímky zachycují jasné a husté shluky stovek milionů hmotných hvězd, ležících v kompaktní oblasti o rozloze asi 2000 sv. let. Je to jen zlomek velikosti naší Galaxie. Tento typ galaxie není pro ranný vesmír ničím vzácným, dodává Bradley a Illingworth.

Snímky ze Spitzeru ukazují, že hmota galaxie je typická pro galaxie v ranném vesmíru. Její hmota odpovídá několika miliardám hvězd podobných našemu Slunci či nějakému menšímu zlomku hmoty naší Galaxie.
„Tyto pozorování potvrzují předchozí studie HST ohledně toho, že hvězdy se rodí ve velmi malých oblastech ve srovnání s obrovskou rozlohou finální galaxie,“ dodává Illingworth.

Je možné, že pokud bychom zvýšili zvětšení gravitační čočky, mohlo by ostré „oko“ Kosmického teleskopu spatřit i jasné uzly od nejtěžších hvězd v galaxii. Současný kosmický teleskop nemůže pozorovat slabé, nízko hmotné, osamocené či nějakým materiálem obklopené oblasti zrodu hvězd. K pozorování takového druhu vědci využijí infračervené schopnosti chystaného JWST. Tato plánovaná kosmická observatoř bude mít zrcadlo asi sedmkrát větší plochy než primární zrcadlo HST a bude schopna sbírat více světla od slabších galaxií. JWST bude také schopen pozorovat i vzdálenější galaxie, jejichž světlo bylo protaženo hluboko do infračervené oblasti spektra a které jsou nyní mimo dosah přístroje NICMOS.

"Tato galaxie bude určitě jedním z prvních objektů, které bude JWST pozorovat,“ řekl člen týmu Holland Ford z Johns Hopkins University. "Tato galaxie je tak jasná, že JWST bude schopen pozorovat její detailní strukturu. Tento objekt je pionýrským pro JWST i pro dešifrování toho, co se děje v mladých galaxiích.“

Astronomové poznamenávají, že vzdálená galaxie bude také ideálním cílem pro přístroj Atacama Large Millimeter Array (ALMA), který má být dokončen v roce 2012. Bude se jednat o nejvýkonnější radioteleskop na světě. „ALMA a JWST pracující společně budou ideální kombinací k opravdovému pochopení této galaxie,“ řekl Illingworth a dále zdůraznil, že „snímky z JWST a měření pohybu plynu z přístroje ALMA poskytnou revoluční pohled na velmi mladé galaxie.“

Astronomové provedou ještě následná pozorování společně s infračervenou spektroskopií. To bude potřebné k potvrzení vzdálenosti galaxie. Tyto pozorování provede Keck telescop umístěný na vrcholu
Mauna Kea na Hawaii. Výsledky budou publikovány v časopise Astrophysical Journal.

(podle STScI-2008-08 z 12. 2. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 05. 03. 2008, 10:38
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS