Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.12.2018, 11:58 CET
Juliánské datum: 2458464.96
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 39m UT
Max.délka pozorování: 13.7 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 10:16) Měsíc (↓ 19:46)

Stáří (dny): 5

(↑ 06:43) Slunce (↓ 14:50)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP OBJEVIL 67 NOVÝCH, GRAVITAČNÍ ČOCKOU ZVĚTŠENÝCH, GALAXIÍ VE VZDÁLENÉM VESMÍRU.


Šest příkladů nově objevených gravitačních čoček, které astronomové objevili v rámci projektu COSMOS. Kredit: HST, NASA,ESA.Astronomové pracující s kosmickým teleskopem NASA, Hubble Space Telescope, vytvořili velký katalog gravitačních čoček ve vzdáleném vesmíru. Katalog obsahuje 67 nových galaxií, jejichž obrazy jsou efektem gravitační čočky zvětšeny. Obrazy byly nalezeny kolem velmi hmotné eliptické galaxie čočkovitého tvaru. Tento příklad demonstruje bohatou rozmanitost silných gravitačních čoček a pokud je tento vzorek reprezentativní, bude se na celé obloze nacházet téměř půl milionu podobných gravitačních čoček.

Gravitační čočky byly objeveny v rámci nedávno dokončeného velkého pozorovacího projektu, jehož cílem byla prohlídka oblasti oblohy o rozloze 1.6 čtverečního stupně (devítinásobek plochy Měsíce v úplňku) a to hned několika kosmickými a pozemskými observatořemi. Projekt se nazývá COSMOS a jeho vedoucím je Nick Scoville z California Institute of Technology. Využívá pozorovacích dat z několika observatoří, včetně Hubble Space Telescope, Spitzer Space Telescope, XMM-Newton spacecraft, Chandra X-ray Observatory, Very Large Telescope (VLT), Subaru Telescope, a Canada-France-Hawaii Telescope.

Výsledky z přístroje na HST s názvem Advanced Camera for Surveys (ACS) analyzoval evropský tým astronomů pod vedením Jean-Paul Kneib (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille) a Cecile Faure (Zentrum für Astronomie, University of Heidelberg). Na základě ACS snímků s vysokým rozlišením doplněných o rozsáhlá pozorování pozemských observatoří astronomové identifikovali 67 silných gravitačních čoček obrazů galaxií. Tyto čočky byly objeveny kolem velmi hmotných galaxií. Většinou se jednalo o galaxie eliptického nebo čočkovitého tvaru jejichž společným jmenovatelem byl nedostatek plynu a prachu.

Silný efekt čočky, který způsobují velmi hmotné galaxie je mnohem častější než zřídkavé obrovské „oblouky“ jako obrazy gravitační čočkou zesíleného obrazu galaxií. Tyto případy pozoroval HST dříve. Takové útvary je obecně velmi obtížné objevit, protože se rozkládají na velmi malé části oblohy a mohou nabývat velmi rozmanitých tvarů.

Efekt gravitační čočky nastane, když světlo přicházející k nám od vzdálenější galaxie je zesíleno a zdeformováno hmotným objektem, který se nachází mezi námi a galaxií. Tyto gravitační čočky často astronomům umožňují nahlédnout do mnohem rannějšího vesmíru, než kam bychom mohli nahlédnout za normálních okolností.

Hmotné objekty, které vytváří čočky jsou nejčastěji velké kupy hmotných galaxií. „Obvykle pozorujeme gravitační čočky vytvářející sérii jasných oblouků či jasných bodů kolem galaktické kupy. To, co pozorujeme zde je podobný efekt, ale v malém měřítku. Efekt nastává pouze kolem jedné, ale velmi hmotné galaxie,“ řekl Kneib.

Přehlídka COSMOS identifikovala 67 gravitačních čoček. Nejpůsobivější čočky jsou deformované a zborcené, tvoří je jeden nebo dva obrazy galaxie v pozadí. Nejméně u čtyř čoček se vykreslují Einsteinovy prsteny, tedy kompletní kruhový obraz vzdálené galaxie. Ten vznikne, když galaxie v pozadí, hmotná galaxie v popředí i Kosmický teleskop jsou naprosto přesně seřazeny v jedné přímce.

Astronomové použili unikátní proces zpracování dat, tak aby byli schopni identifikovat neuvěřitelný přírodní úkaz, efekt gravitační čočky. Nejdříve jsme galaxie identifikovali z katalogu galaxií, jež zahrnoval údaje o více než 2 milionech galaxií. „Potom jsme se zaměřili na prohlídku jednotlivých COSMOS snímků (pouhým okem) a snažili jsme se identifikovat potenciální silné gravitační čočky,“ řekl Faure. A nakonec jsme chtěli najít známky toho, že galaxie v popředí a obrazy gravitační čočkou zvětšené galaxie, jsou opravdu různé a nebo zda to není jen jedna galaxie nějakého zvláštního tvaru. „S tímto vzorkem gravitačních systémů, které jsme identifikovali pouhým okem, nyní plánujeme udělat to, že naučíme nějaký software vyhledávat gravitační čočky samostatně a bude pak schopen prohledat celý archív snímků z HST a možná objevit ještě silnější systémy gravitační čočky v celém poli COSMOS snímků,“ dodal Kneib.

Nové výsledky potvrzují, že vesmír je vyplněn spoustou systémů gravitačních čoček. Extrapolací těchto nových výsledků na celou oblohu můžeme předpovědět, že je tam celkem skoro půl milionu případů gravitačních čoček.

Studium gravitačních čoček dává astronomům jedinečnou příležitost k výzkumu rozložení temné hmoty kolem galaktických čoček. Jakmile astronomové objeví velké množství těchto menších a silnějších gravitačních čoček, budou moci udělat „sčítání galaxií“ v rámci vesmíru a tak otestovat předpovědi vycházející z kosmologických modelů.

Výzkumný tým tvoří: Cecile Faure (Zentrum Für Astronomie Heidelberg), Jean-Paul Kneib (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille & the California Institute of Technology), Giovanni Covone (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille & INAF, Osservatorio Astronomico di Capodimonte), Lidia Tasca (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille), Alexie Leauthaud (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille), Peter Capak (California Institute of Technology), Knud Jahnke (Max-Planck-Institut für Astronomie), Vernesa Smolcic (Max-Planck-Institut für Astronomie), Sylvain de la Torre (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille), Richard Ellis (California Institute of Technology), Alexis Finoguenov (Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik), Catherine Heymans (Department of Physics & Astronomy, University of British Columbia), Anton Koekemoer (Space Telescope Science Institute), Oliver Le Fevre (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille), Richard Massey (California Institute of Technology), Yannick Mellier (Institut d'Astrophysique de Paris), Alexandre Refregier (Service d'Astrophysique, CEA/Saclay), Jason Rhodes (California Institute of Technology), Nick Scoville (California Institute of Technology), Eva Schinnerer (Max-Planck-Institut für Astronomie), James Taylor (California Institute of Technology & Department of Physics and Astronomy, University of Waterloo), Ludovic Van Waerbeke (Department of Physics & Astronomy, University of British Columbia), and Jakob Walcher (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille).

(podle STScI-2008-09 z 19. 2. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 26. 02. 2008, 12:04
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS