Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 02:44 CET
Juliánské datum: 2458441.57
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.2

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

LETÍCÍ CIRKUMSTELÁRNÍ PRACH PŘPOMÍNÁ VELKOU KOSMICKOU MŮRU


Blízko-infračervené snímky, které pořídil přístroj Near-Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS) na palubě HST zachycují prachový disk kolem blízké hvězdy HD 61005. Kredit: HST, NASA.Tento snímek, který trochu připomíná obří letící můru kosmickým prostorem, ve skutečnosti dává astronomům nový pohled na vznik a vývoj planetárních soustav.

Není to typický letící hmyz, jak ho známe. Ten kosmický má rozpětí křídel kolem 35 miliard kilometrů. Struktura, kterou připomíná křídlo je ve skutečnosti prachový disk obklopující sousední mladou hvězdu HD 61005, nazývanou „Můra.“ Tvar jí dává na prachu rozptýlené světlo od hvězd.

Prachové disky u přibližně 100 milionů let starých hvězd jako je HD 61005 jsou typicky ploché, tedy struktury lívancovitých tvarů, ve kterých vznikají nové planety. Nicméně snímky „Můry“ z kosmického teleskopu NASA, Hubble Space Telescope, ukazují že některé disky mohou mít i překvapivé tvary.

„Disk s takovým neobvyklým tvarem je naprosto neočekávaný objev,“ řekl vědecký specialista Dean Hines ze Space Science Institute, New Mexico Office, Corrales, New Mexico, který je také členem Hubble týmu, který disk objevil. „Myslíme si, že HD 61005 je rozbrázděna lokálními prachovými pásy s vysokou hustotou, které se nacházejí v interstelárním médiu a způsobují, že materiál v rámci disku u HD 61005 je zametený za hvězdu. Zatím není známo, jaký efekt disk takto formuje a zda se v disku nachází nějaké planety.“

Hines ohledně možné kolize v našem okolí řekl, že by byla „vzácnou, protože nemůžeme očekávat že ve slunečním okolí bude příliš mnoho interstelárního materiálu. Je tomu tak proto, protože oblast kde se pohybuje naše Slunce bylo vyklizeno již před několika miliony lety výbuchem nejméně jedné supernovy (explozí velmi hmotné hvězdy). U zkoumaného systému máme svědectví o přítomnosti hustého materiálu, který se nachází velmi blízko centrální hvězdy, jen 100 sv.let.“

Astronomové mají důkaz, že prostředí ve kterém vznikají nové hvězdy ovlivňuje svými vlastnostmi proces tvorby planet. Hubble nyní skutečně pozoroval, jak mladý disk s tvorbou planet může přímo ovlivnit prostředí. Některé disky také pozměnilo ohromné hvězdné záření od hvězdného systému Trapez v Mlhovině v Orionu. Není jasné jaký efekt způsobuje rozbrázdění mračna podobného tomu, jaké je u HD 61005, ale je jasné, že tam může probíhat tvorba planet. Vědci spekulují o tom, že přechody skrz husté oblasti interstelárního média mohou mít také vliv na atmosféry rodících se planet.

Objekt „Můra“ je součástí projektu vyhledávání hvězd slunečního typu, kterým se Hines a jeho spolupracovníci zabývají. Používají k tomu přístroje na HST Near-Infrared Camera a Multi-Object Spectrometer (NICMOS) a také NASA Spitzer Space Telescope. Studium zaměřují na vznik a vývoj planetárních systémů. Pod vedením Michaela Meyera z University of Arizona v Tucsonu, používal tým původně teleskop Spitzer k vyhledávání horkého záření – známky horkého prachu u hvězdy, který naznačuje, že jde o zajímavé hvězdné systémy.

Hines šel potom do týmu Glenna Schneidera z University of Arizona a využil schopnost pořízení vysoce kontrastních záběrů z HST. Takové snímky dává koronograf NICMOS a ten je také schopen vyfotografovat disky v místech, kde teleskop Spitzer detekoval prach. Koronograf NICMOS světlo hvězdy odstíní, tím pádem astronomové mohou velmi detailně sledovat disk, který hvězdu obklopuje.

„Tyto symbiotické schopnosti unikátně implementováné v projektu NASA Great Observatories dávají astronomům mocné pozorovací nástroje ke studiu cirkumstelárních prostředí, ve kterých mohou vznikat potenciální planetární systémy,“ řekl Schneider.

Meyer dodává: „Kombinovaná pozorování z těchto dvou kosmických observatoří nám dávají informaci o složení prachových zrn. Studujeme zda jsou ledová a nebo písková a nebo zda se podobají sazím obsaženým v kouřových částicích vycházejícím z komína. Složení a velikost prachu nám pak mnohé napoví o dynamice a vývoji sluneční soustavy. Například v naší sluneční soustavě existují důkazy o vzájemných srážkách hornatých těles, které vytváří prach, jako jsou třeba asteroidy a Kuiperův pás. Sledujeme naprosto stejné procesy, které se ale odehrávají v jiných planetárních soustavách.“

Hines a jeho spolupracovníci tuto informaci přednesli 10. ledna na 211 setkání Americké astronomické společnosti v Austinu, Texas. Výsledky práce se také objeví ve vydání Astrophysical Journal Letters z 20. prosince.

(podle STScI 2008-01 z 10. 1. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 12. 02. 2008, 09:55
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS