13.12.2017, 15:57 CET

PRVNÍ POHLED NA DOSUD NEPOZOROVANOU POLOKOULI PLANETY MERKUR

Detailní pohled na kráterovaný povrch planety Merkur s nápadným kráterem Vivaldi, který snímkovala již sonda Mariner 10. Kredit: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington.Když naposledy sonda Mariner 10 prolétla v r. 1974 a 1975 třikrát kolem Merkuru, byla při každém průletu sondy Sluncem osvětlena stále stejná polokoule. Důsledkem toho Mariner 10 mohl vyfotografovat méně než polovinu planety. Planetární vědci museli čekat více než 30 let aby získali snímek z kosmické sondy, který zachycuje dosud nepozorovanou část Merkuru.

Čtrnáctého ledna 2008 vyfotografovala kosmická sonda MESSENGER právě tu polokouli, kterou vynechala sonda Mariner 10. Tento snímek pořídila kamera s názvem Wide Angle Camera jako součást systému Mercury Dual Imaging System (MDIS). Stalo se tak přibližně 80 minut po těsném přiblížení kosmické sondy k Merkuru (2h04m odpoledne EST). Kosmická sonda se tehdy nacházela ve vzdálenosti asi 27000 km od Merkuru. Snímek zachycuje útvary o velikosti 10 km a byl pořízen přes filtr, který propouští světlo v červené oblasti viditelného spektra(750 nm). Jedná se o jeden snímek z celé sekvence snímků, které systém MDIS pořizuje v 11 filtrech.

Podobně jako dříve zmapovaná oblast Merkuru, je i tato polokoule silně kráterovaná. Snímek zachycuje také unikátní a význačné rysy. V pravé horní části je obrovský mísovitý kráter Caloris, včetně jeho západní části, kterou dosud nesnímkovala žádná kosmická sonda. Tento kráter vznikl dopadem velkého asteroidu nebo komety. Caloris je jednou z největších a možná i nejmladších mís ve Sluneční soustavě.
Snímek získaný 21 min po těsném průletu sondy MESSENGER kolem Merkuru zachycuje detily na povrchu o velikosti 300m. Jedná se o pohled do vníkové oblasti Merkuru, Kredit: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington.
Nový snímek celkově zachycuje vnitřek mísy a ukazuje, že kráter je jasnější než okolní oblast. Proto je možné, že má i jiné chemické složení. V okolí Caloris jsou tmavší hladké roviny a uvnitř mísy bylo pozorováno mnoho neobvyklých kráterů s tmavými římsami. Poprvé v historii vědci na tomto snímku objevili i několik dalších mísovitých kráterů. Nově pozorovaná oblast je protkána poruchovými svahy (velkými brázdami).
Snímek planety Merkur jak ji 15. ledna 2008 vyfotografovala sonda MESSENGER. Kredit NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington.
Další snímky, které pořídila kosmická sonda během toho průletu ukazují povrchové útvary v barvách a v mnohem větších detailech. Jako celek tyto snímky a měření z dalších přístrojů na sondě MESSENGER zanedlouho poskytnou detailní globální pohled na povrch planety Merkur. Tyto data nám přinesou klíčové informace pro pochopení vzniku a geologické historie planety, nacházející se nejblíže Slunci.

Novinky o výzkumu Merkuru na: http://messenger.jhuapl.edu/index.php.

(podle informací JHU/APL z 15. 1. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 16. 01. 2008, 08:14