14.12.2017, 01:40 CET

MATERIÁL V SATURNOVĚ PRSTENECI SE NEUSTÁLE RECYKLUJE

Detailní pohled na částice v Saturnově prstenci v představě umělce. Kredit: NASA/JPL/University of Colorado.SAN FRANCISCO, Calif. – Nová pozorování z kosmické sondy Cassini naznačují, že prstence planety Saturn nemohly vzniknout v dobách, kdy Zemi obývaly dynosauři, ale někdy před 4.5 miliardami let (v dobách, kdy vznikala sluneční soustava).

Larry Esposito, vedoucí pracovník přístroje na Cassini, Ultraviolet Imaging Spectrograph z University of Colorado, Boulder, řekl, že data z kosmické sondy Voyager pořízená v sedmdesátých letech minulého století a pozdější data z Hubble Space Telescope naznačují, že prstence planety Saturn jsou relativně mladé a pravděpodobně vznikly tak, že kometa zasáhla velký měsíc u Saturnu. Stalo se tak možná před 100 miliony lety.

Podle pozorování kosmické sondy Cassini, která k Saturnu dorazila v r. 2004, to vypadá tak, že prstence vznikaly postupně a ne během jednoho kataklysmického případu. Zdá se, že se stáří jednotlivých prstenců velmi liší a materiál prstence je neustále recyklován, řekl Esposito.

„Důkazy nyní odpovídají tomu, že Saturn měl prstence během celé své historie,“ řekl Esposito z University of Colorado's Laboratory for Atmospheric and Space Physics. „Pozorujeme ale rozsáhlou a rychlou recyklaci materiálu prstence, ve které jsou neustále rozbíjeny měsíce na částice prstence. Nové částice z měsíců se promíchávají se starými částicemi v prstenci.“

Esposito a jeho kolega Miodrag Sremcevic, také z University of Colorado tyto nové poznatky prezentovali na dnešním setkání American Geophysical Union v San Francisco.

„Zjistili jsme, že prstence nevznikly přesně včera (v měřítku kosmického času), ale podle tohoto scénáře nevypadaly přesně tak, jak je známe dnes,“ řekl Esposito. „Kolem planety existovaly pravděpodobně vždy, ale prodělávají neustálé změny a zůstanou kolem Saturnu ještě po miliardy let.“

Vědci se dříve domnívali, že prstence jsou stejně staré jako samotný Saturn a měly by být temnější díky pokračujícímu znečiš?ování „infiltrací“ meteorického prachu, který je odpovědný za jejich charakteristický spektrální vzhled, řekl Esposito. Nicméně nové poznatky z pozorování Cassini naznačují, že podíl vířící se hmoty ledu a hornin v obrovském Saturnově systému prstenců je mnohem větší než se dříve odhadovalo. Toto zjištění nám pomáhá vysvětlit proč se prstence jeví pozemským teleskopům a kosmickým sondám relativně jasnější.

„Větší podíl hmoty prstenců je tvořen surovým materiálem, který se recykluje a který významně se rozšiřuje kolem dokola,“ dodává. „Pokud by bylo toto znečištění velmi významné, jeho velký podíl by se v prstenci rozředil, a to by nám to pomohlo vysvětlit proč se prstence zdají být jasnější a více původní než očekávalo.“

Esposito, je objevitelem slabého Saturnova prstence F. Objevil jej v roce 1979 na základě snímků z kosmické sondy NASA Pioneer 11. Esposito se svými kolegy své objevy publikuje v článku, který vyjde v nadcházejícím vydání časopisu Icarus. Obsahem článku jsou důkazy podporující teorii, že materiál Saturnova prstence je neustále recyklován. Z pozorování zákrytů hvězd prstenci vědci objevili 13 objektů v prstenci F o rozměrech mezi 27 m až 10 km.

Většina objektů byla průhledných, což vědci vyvozují z toho, že světlo některých hvězd přes ně procházelo skrz. Vědci došli k závěru, že se pravděpodobně jedná o dočasné shluky ledového materiálu, které se nestále rozrůstají a rozpouští v důsledku konkurenčních procesů rozbíjení se a spojování se. Tým jednotlivé shluky podobající se měsícům pojmenoval kočičími jmény Mittens" a "Fluffy", protože se během doby neustále ztrácí a objevují, a podobně jako kočky mají několik životů, řekl Esposito.

Esposito se obává, že Saturnův prstenec v budoucnu nebude ten stejný prstenec, jaký známe z dnešních dnů a proces v prstenci přirovnává k rozrůstání velkých měst, jako např. San Francisco, Berlín, Beijing a jejich okolí. „Přestože města samotná existují po celá století nebo tisíciletí, tváře jejich ulic a okolí se neustále přetváří, a ze starých se rodí nová města.“

Mise Cassini-Huygens mission je společný projekt NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, oddělení California Institute of Technology, Pasadena, misi řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington, D.C.

Více informací o misi Cassini-Huygens naleznete na: http://saturn.jpl.nasa.gov a http://www.nasa.gov/cassini . Podcast Esposita a krátké video s animacemi přetvářejícího se prstence Saturn F je na: http://www.colorado.edu/news/reports/space/.

(podle informací JPL z 12. 12. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 13. 12. 2007, 12:05