Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

20.02.2018, 16:50 CET
Juliánské datum: 2458170.16
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 14m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 59m UT
Max.délka pozorování: 11.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 08:07) Měsíc (↓ 21:26)

Stáří (dny): 5.5

(↑ 05:56) Slunce (↓ 16:18)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

JAK SE „VYSTŘELUJÍ“ BÍLÝ TRPASLÍCI V KULOVÉ HVĚDOKUPĚ


Snímek zachycující mladé a staré bílé trpaslíky v kulové hvězdokupě NGC 6397. Levý snímek je z pozemského teleskopu a pravý pořídil přístroj Advanced Camera for Surveys. Kredit: HST, NASA.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, přinesl silný důkaz o tom, že bílý trpaslíci, tady vyhořené pozůstatky po hvězdách, se během vzniku „vystřelují“.

Ostrý pohled přístroje na HST, Advanced Camera for Surveys, odhalil rychle se přemis?ující bílé trpaslíky ve staré kulové hvězdokupě NGC 6397. Hustou hvězdokupu tvoří stovky tisíc hvězd.

Ještě před tím než hvězdy vyhořely a staly se bílými trpaslíky patřily k nejhmotnějším hvězdám ve hvězdokupě NGC 6397. Předpokládá se, že hmotné hvězdy se nachází vždy u jádra kulové hvězdokupy. Astronomové se tedy domnívali, že většina nově vzniklých bílých trpaslíků bude v blízkosti centra hvězdokupy.
Nicméně Kosmický teleskop HST zjistil, že se bílý trpaslíci nacházejí u okraje NGC 6397, která je asi 11.5 miliardy let stará.

„Rozložení mladých bílých trpaslíků je přesně opačné než jaké bychom očekávali,“ řekl astronom Harvey Richer z University of British Columbia, Vancouver. "Domníváme se, že staré hvězdy, ze kterých vznikají bílý trpaslíci jsou raketovými rychlostmi 3 až 5 km/s odvrženi od centra hvězdokupy k vnějšímu okraji.

Richer se domnívá, že pohonným motorem bílých trpaslíků jsou jejich jety tryskající hmoty, které působí podobně jako raketové motory. Ještě před tím, než se hvězdy vyvinou do bílých trpaslíků, nafouknou se a stanou se rudými obry. Rudé obří hvězdy ztrácejí asi polovinu své hmoty tím, že ji odvrhují do vesmíru. Pokud však je více této hmoty odvrhováno do jednoho směru, může vzniknout raketový efekt a bílý trpaslík se začne v prostoru pohybovat. Je to přesně stejný efekt, jakým vyfukované spaliny pohání raketu startující z kosmodromu do vesmíru.

Také pozorování některých planetárních mlhovin ukazuje podobně směrované výtrysky (planetární mlhoviny jsou vlastně žhavý materiál vyvržený obřími rudými hvězdami). Jety v těchto planetárních mlhovinách tryskají v protilehlých směrech. Jestliže mezi oběma jety nepanuje rovnováha, zdůvodňuje Richter, může silnější jet bílého trpaslíka do opačného směru urychlit.

Myšlenka, že mladí bílý trpaslíci jsou zrozeni „vystřelením“ byla již před 30 lety použita k vysvětlení toho, proč se tak málo bílý trpaslíci nacházejí v otevřených hvězdokupách. V roce 2003 Michael Fellhauer z University of California, Santa Cruz spolu se svými kolegy vypočítal, že jestliže bílý trpaslík dostane malý impuls, může z otevřené hvězdokupy úplně vyletět. V otevřených hvězdokupách to mají bílý trpaslíci snadnější, protože oproti kulové hvězdokupě je v otevřené hvězdokupě drží jen slabé gravitační síly. Kulové hvězdokupy bývají až 100 krát hmotnější než otevřené hvězdokupy.

Richer se svým týmem se proto rozhodl otestovat teorii akcelerace i na kulové hvězdokupě. Astronomové si vybrali hvězdokupu s označením NGC 6397, protože se nachází 8500 sv. let od Země a je tak jednou z nejbližších kulových hvězdokup. V naší Galaxii je kolem 150 kulových hvězdokup a každá obsahuje až milion hvězd.

Tým astronomů si ke studiu vybral 22 mladých bílých trpaslíků, starých méně než 800 milionů let a dále 62 starých bílých trpaslíků se stářím mezi 1.4 a 3.5 miliardami let. Astronomové rozlišili mladé a staré bílé trpaslíky na základě jejich barvy a jasnosti. Mladší bílý trpaslíci jsou žhavější a proto jsou i modřejší a jasnější než starší.

Kulové hvězdokupy řadí hvězdy podle jejich hmoty. Vše je řízeno gravitací mezi hvězdami. Těžší hvězdy se „propadají“ hlouběji k jádru hvězdokupy, zatímco lehčí hvězdy „stoupají“ a pohybují se spíše ve vnějších oblastech hvězdokupy. Richerův tým zjistil, že starší bílý trpaslíci se chovají přesně podle očekávání, tedy jejich rozložení ve hvězdokupě odpovídá jejich hmotnosti. Dále bylo zjištěno, že mladí bílý trpaslíci se neočekávaně objevují u okraje hvězdokupy. To je hádanka, na kterou se zaměřil Richerův tým.

Dalo by se očekávat, že se budou nacházet v blízkosti centra, protože tam byly i jejich progenitoři, nejtěžší hvězdy ve hvězdokupě. Nově zrození bílý trpaslíci jsou ale tak mladí, že ještě nemohly prodělat nějaké těsné průlety kolem jiných hvězd, které by je hvězdokupou gravitačně roztrousily. Zdá se, že tam funguje jiný mechanismus (systém „vystřelení“).

„Nejprve jsme si nakreslili jejich rozložení v rámci hvězdokupy a zjistili jsme ten rozdíl. Co se to stalo?“, říká další člen týmu Saul Davis, PGS student z University of British Columbia, Vancouver. "Dlouho dobu jsme si mysleli, že jsme někde udělali chybu. Ale ne, vše jsme překontrolovali a bylo to správně.“

Tým navrhuje i jiné vysvětlení jak mladí bílý trpaslíci mění polohu. Mohou být součástmi binárních systémů a impuls k „vystřelení“ jim dodají jejich partneři. Nebo je i možné, že impuls získají těsným průletem kolem hmotnějších hvězd. Tým astronomů však provedl počítačovou simulaci a tyto možná vysvětlení vylučuje.

Richer doufá, že bude mít možnost studovat i jiné kulové hvězdokupy s ohledem na „útěky“ bílých trpaslíků. Výsledky jejich práce budou publikovány v lednu 2008 ve vydání Monthly Notices of Royal Astronomical Society Letters.

Další členové týmu jsou I.R. King (University of Washington, Seattle); J. Anderson (Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.); J. Coffey (University of British Columbia, Vancouver); G.G. Fahlman (NRC Herzberg Institute of Astrophysics, National Research Council Canada, Saanich, British Columbia); J. Hurley (Swinburne University of Technology, Hawthorn, Australia); and J.S. Kalirai (University of California at Santa Cruz).

(podle informací STScI-2007-42 z 4. 12. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 11. 12. 2007, 09:00
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 • SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016
 • V PÁTEK 16. ZÁŘÍ NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • KDY LETOS NASTANOU MAXIMA METEORICKÉHO ROJE PERSEID?
 • V PONDĚLÍ 9. KVĚTNA NASTANE VZÁCNÝ PŘECHOD MERKURU PŘED SLUNCEM
 • MEZINÁRODNÍ TÝM VĚDCŮ ZACHYTIL PŘI ZATMĚNÍ SLUNCE NEJOSTŘEJŠÍ LETÍCÍ STÍNY
 • GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA ÚTERÝ ZAZÁŘÍ PŘES 1000 METEORŮ
 • NA STÁTNÍ SVÁTEK SV. VÁCLAVA SPATŘÍME ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaxie NGC 891. Fotografovano: 29. 9. 2017 1h 57m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @seznam.cz, @atlas.cz. Od roku 2018 je obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován. Zahazuje se každý e-mail, který obsahuje některý ze zatím asi 200 názvů režimu nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizí beze stopy. Vytvořte si svůj účet raději tam, kde se ještě necenzuruje. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod.

  ISSN 1214-7095, RSS