12.12.2017, 22:51 CET

SNÍMKY SATURNOVÝCH MALÝCH MĚSÍCŮ MOHOU NAPOVEDĚT MNOHÉ O JEJICH PŮVODU

Snímky měsíců Pan (vpravo) a Atlas (vlevo) v nejvyšším rozlišení ukazují, že měsíc má tvar podobající se létajícímu talíři. Kredit: NASA/JPL/Space Science Institute.Vědci, kteří zpracovávají snímky z kosmické sondy NASA, Cassini, mohou začít psát příběh o tom, jak Saturn přišel k malým měsícům, které obíhají v blízkosti jeho vnějších prstenců. Tyto měsíce jsou zbytky větších těles, které se minulosti rozlomily a jejich pozůstatky nyní tvoří prstence.

Scénář, že prstence planety Saturn vznikly rozpadem jednoho nebo několika velkých ledových těles byl dlouhou dobu předpokládán. Je možné, že pradávné měsíce rozdrtily obří impakty jiných těles. Zbytky pro srážkách se rychle rozprostřely a usadily v oblasti rovníku. Vytvořily tenký disk obklopující celou planetu. Vědci se domnívají, že malé měsíce nepravidelného tvaru, nacházející se v rovině prstenců, jsou pozůstatky po těchto kolizích.

Nyní, několik let po pořízení, byly cenné kosmické snímky čtrnácti známých Saturnových měsíců zkoumány, a určeny jejich velikosti i tvary a ve většině případů také hmoty a hustoty. Tato informace byla publikována 7. prosince ve vědeckém časopise Scince, v článku pojednávajícím o nových pohledech nato, jak tyto malé měsíce vznikly.
Měsíc Janus jako by se nacházel nad prstenci a Prometheus protaženější je pod prstenci. Kredit: NASA/JPL/Space Science Institute.
Velmi malá hustota vnějších měsíců naznačuje, než nejméně z poloviny jsou tyto tělesa tvořena čistým vodním ledem. Velikosti a tvary satelitů naznačují, že docházelo k jejich růstu procesem ukládání materiálu prstence. Problémem bylo to, že tyto měsíce se nachází v blízkosti prstenců. To je v místech, kde není možné aby se malé částice vzájemně gravitačně spojovaly. Jak se tedy spojily? Měly startovní výhodu.

„Myslíme si, že jediný způsob jakým tyto měsíce mohly dosáhnout současných rozměrů v prostředí prstence je takový: na počátku bylo hmotné jádro, ale menších rozměrů než nyní. Poréznější částice z prstence mohly být dobrým pojivem,“ řekla. Carolyn Porco, vedoucí obrazového týmu Cassini ze
Space Science Institute, Boulder, Colo. Porco je také vedoucí autorka prvního ze dvou souvisejících článků, které byly tento týden publikovány v časopise Science.

Jednoduché výpočty a mnohem složitější počítačové simulace ukázaly, že částice v prstenci jsou dobrým pojivem pro tvorbu většího tělesa s hustotou vodního ledu. Tímto procesem měsíc bude růst dokonce i v případě, že se nachází relativně blízko Saturnu. Výsledkem celého procesu je měsíc, nacházející se v oblasti prstenců jehož velikost je dvou až trojnásobná vůči původnímu hustému ledovému jádru. Nové vrstvy tvoří silná obálka porézního na led bohatého materiálu. K tomu, aby vznikl měsíc o průměru 30 km je zapotřebí jádro o velikosti kolem 10 km.

Odkud se tak velká jádra vzala? A v jaké době se dostaly do místa, kde se dnes nachází?

„Jádro může být ve skutečnosti jeden ze zbytků prapůvodního tělesa, které dalo vznik prstenci,“ řekl spoluautor článku Derek Richardson, profesor astronomie z University of Maryland, College Park. „Je možné že se dochovalo z původní doby v neporušeném stavu a vůči dalšímu koliznímu štěpení ho chrání pláš? částic z okolního prstence.“

Jak přesně prstenec vznikl není známo. „Není však vyloučena možnost, že měsíce pochází ještě z doby, kdy prstenec teprve vznikal,“ řekla Porco.

Vědci ukázali, že jádra měsíců Pan a Daphnis, které obíhají v mezeře vnějšího prstence A byly dostatečně velké nato, aby úzkou mezeru v prstenci otevřely. Akrece či akumulace materiálu pravděpodobně probíhala rychle. Měsíce rostly a mezera v jejich okolí se zvětšovala. Jakmile měsíce dosáhly současné velikosti, mezera v prstenci již neobsahovala žádný materiál. Stalo tak pravděpodobně ještě před tím, než lokální prstence dosáhly své současné tlouš?ky.

Ale jak Pan v hlavních prstencích a Atlas obíhající těsně za vnějším okrajem hlavního prstence získaly ty nápadná rovníková protežení, které satelitům dávají tvar létajících talířů? Druhý článek popisuje důkazy o existenci sekundárního stupně akrece, který se uplatnil poté, co měsíce dorostly do konečných rozměrů a poté, co vyčistily mezeru v prstenci do současné tlouš?ky 20m.

"Naše počítačové simulace ukazují, že rovníková nahromadění materiálu u měsíců musela vzniknout velmi rychle, v době kdy prstence Saturnu byly tenké. U rovníku měsíců Pan a Atlas vznikaly malé akreční disky,“ řekl Sebastien Charnoz, vedoucí autor spolu s členem obrazového týmu Andre Brahicem z University Paris-Diderot a CEA Saclay, Francie. „Rovníkové nahromadění materiálu u měsíců může být pozůstalý „zkamenělý“ akreční disk, který je základní strukturou pozorovanou na všech vesmírných škálách od planetárních prstenců až po galaxie.“

Snímky malých měsíců planety Saturn jsou k dispozici na : http://saturn.jpl.nasa.gov, http://www.nasa.gov/cassini a http://ciclops.org.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL je oddělení California Institute of Technology v Pasadeně a misi Cassini řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington, D.C. Sonda Cassini a její dvě palubní kamery byly navrženy, vyvinuty a sestaveny v JPL. Obrazový tým tvoří pracovníci z Space Science Institute, Boulder, Colo.

(podle informací JPL z 6. 12. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 07. 12. 2007, 12:43