Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 10:33 CET
Juliánské datum: 2458441.9
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

JE VENUŠE DVOJČE ZEMĚ?


Umělecká představa bouřky zuřící na povrchu Venuše. Kredit: ESA.Kosmická sonda ESA Venus Express přinesla unikátní nová zjištění o Venuši. Poprvé v historii jsou vědci schopni zkoumat atmosféru této planety od shora až téměř k jejímu povrchu. Výsledky ukazují, že se jedná o planetu plnou překvapení, která kdysi mohla být podobná Zemi a v určitých ohledech tomu tak je až do dnes.

Nejnovější výsledky kosmické mise byly prezentovány 28. 11. na tiskové konferenci v ústředí ESA v Paříži a budou publikovány 29. 11. ve vědeckém časopise Nature.

Venuše, která byla po celá desetiletí tajemnou planetou, je trvale zahalena mraky. Přestože je to Zemi nejbližší planeta je jí velmi obtížné studovat, protože její oblačná pokrývka cloní pohled na povrch.

„Je skutečně překvapivé jak je Země nyní odlišná od Venuše,“ řekl Fred Taylor a interdisciplinární specialista projektu Venus Express z University of Oxford, Anglie. Venuše má přibližně stejnou hmotnost jako Země, ale na jejím povrchu panují pekelné teploty přes 400oC a povrchový tlak dosahuje stonásobku tlaku na Zemi.

Klíčem k pochopení Venuše je její atmosféra. Je mnohem silnější než zemská a většinu sluneční energie ještě před dopadem na povrch zadržuje. A to je předmětem zkoumání projektu Venus Express.
Vír na jižním pólu Venuše, jak jej vyfotografovala kosmická sonda Venus Express. Kredit: ESA.
„Pozorování s Venus Express jsme soustředili na různé oblasti,“ řekl Dmitri Titov, vědecký koordinátor projektu Venus Express z Max-Planck-Institute for Solar System Research, Německo. „První soubor vědeckých dat se týká složité dynamiky a struktury atmosféry Venuše, kterou studovaly všechny palubní přístroje.“

Titov dále dodal, „Kosmická sonda odhalila struktury a pohyby atmosféry od její horní vrstvy až téměř k povrchu. Byla pořízena dosud nejlepší teplotní globální mapa atmosféry. Je to podstatný krok v pochopení globální dynamiky a meteorologie Venuše.“

„Za povšimnutí stojí unikátní 3D snímky víru na jižním pólu. Ukazuje jemné detaily oblaků, které se podobají pozemským oblakům a parám. Přístroj prováděl také přesná měření větru. Je to dosud nejhezčí pohled na tento útvar, který Venuši činí zářivou na infračervených vlnových délkách,“ dodalGlobální pohled na Venuši ze sondy Venus Express. Kredit: ESA.
Håkan Svedhem, vědecký pracovník ESA z projektu Venus Express.

Druhý soubor výsledků se týká složení a chemie atmosféry. Venus Express získal profily složení atmosféry po celé planetě a jednoznačně potvrdil existenci blesků, které hrají důležitou roli v samotném složení atmosféry.

Zkoumání vědců se nyní soustředí ke srovnávání těchto dat o složení atmosféry se známými plyny, protože se chovají různě při výjimečně vysokém tlaku na Venuši, na Zemi nebo na Marsu. „Jsme jen na začátku naší práce,“ řekl Titov, „ale víme, že nás čekají nová překvapení.“

Třetí soubor výsledků zkoumání se týká procesů jakými atmosféra Venuše uniká do okolního prostoru. Pohonným mechanismem je sluneční vítr – proud elektricky nabitých částic přicházejících od Slunce. Jakmile tyto sluneční částice kolidují s elektricky nabitými částicemi u Venuše, dodávají plynu energii a navždy jej odnášejí od planety.

Venus Express udělal velký skok ve výzkumu všech výše zmíněných jevů. Objevil také, že Venuše díky interakci se slunečním větrem ztrácí vodu. Nová měření těžké vody v atmosféře dávají také nové pohledy na vodní historii planety i její celkový klimatický vývoj.

Přesto ale ne všechny tajemství byly objasněny. Jednu s klíčových odpovědí vědci stále hledají. Jedná se o otázku ohledně aktivity vulkánů na Venuši. „Příspěvek vulkánů do atmosféry Venuše může být ohromný. Poznání tohoto jevu zůstává ještě temným místem v pochopení klimatu Venuše,“ říká Taylor.

Z planety, která se kdysi podobala Zemi, se stala planeta zcela odlišná, ale nová data toto mohou změnit. Díky sondě Venus Express můžeme dnes Venuši popsat jako „zemské dvojče, ale v době zrodu oddělené.“

(podle informací ESA z 28. 11. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 30. 11. 2007, 08:58
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS