Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.11.2018, 09:07 CET
Juliánské datum: 2458440.84
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 5m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 12m UT
Max.délka pozorování: 13.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:27) Měsíc (↓ 00:08)

Stáří (dny): 10.4

(↑ 06:13) Slunce (↓ 15:04)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ASTRONOMOVÉ ZJISTILI, ŽE MĚSÍCE PODOBNÉ NAŠEMU JSOU VE VESMÍRU MÁLO ČASTÉ


Soustava Země-Měsíc fotografovaná kosmickou sondou Galileo v roce 1992. Kredit: NASA/JPL-Caltech.Až se příště vydáte na procházku za měsíčního svitu a nebo budete obdivovat jasný kotouč Měsíce v úplňku na noční obloze, měli byste si toho považovat. Nová pozorování z NASA Spitzer Space Telescope naznačují, že takové měsíce jaký má Země (tedy vytvořené gigantickou kolizí), jsou ve vesmíru vzácné. Vědci odhadují, že takový měsíc má maximálně 5 až 10 procent planetárních systémů.

„Když měsíc vznikne obrovskou kolizí, je všude kolem vyvržen prach,“ říká Nadya Gorlova z University of Florida. Gainesville, vedoucí autorka nové studie, kterou publikovala 20. 11. v časopise Astrophysical Journal. „Jestliže tak vzniká hodně měsíců, měli bychom kolem mnoha hvězd pozorovat prach, ale není tomu tak.“

Je těžké si naši Zemi představit bez Měsíce. Člen naší rodiny, stříbřitý kotouč, byl námětem mnoha uměleckých děl, bájí i básní. Vlci na něj vyjí a lidé již zanechali na jeho povrchu své stopy. Je možné, že i samotný život vznikl v oceánech a na souš se dostal díky slapům, které způsobuje měsíční gravitace.
Umělecká představa srážky dvou větších těles a následného procesu tvorby planet a měsíců. Kredit: NASA/JPL-Caltech.
Vědci se domnívají, že Měsíc vznikl přibližně 30 až 50 milionů let po zrození našeho Slunce a až poté, co naše hornatá planeta dostala svůj tvar. Předpokládají, že tehdy do naší mladé Země narazilo těleso o velikosti Marsu a odlomilo kousek z jejího pláště. Část zbytků této kolize se dostala na oběžnou dráhu kolem Země a shlukla se do tělesa, které vytvořilo současný Měsíc. Ostatní měsíce v naší sluneční soustavě vznikly buď současně s jejich planetou a nebo byly planetou gravitačně zachyceny.

Gorlová a její spolupracovníci se zaměřili na hledání prachových zrn a podobného smetí kolem 400 hvězd, jejichž stáří je kolem 30 milionů let (to je přibližně věk našeho Slunce v době, kdy vznikala Země). Vědci zjistili, že pouze jediná ze 400 hvězd je zahalena prachem. Vezmeme-li v úvahu množství času, který prach potřebuje k usazení se kolem hvězdy a věkové rozpětí hvězd, kdy může ke kolizi a následné tvorbě měsíce dojít, můžeme matematicky vypočítat pravděpodobnost toho, že vznikne sluneční soustava s podobným měsícem jaký má naše Země. Výpočty ukazují, že tato pravděpodobnost je 5 až 10 procent.

„A to ještě nevíme, že v případě, kdy jsme svědky kolize planety u ní skutečně měsíc vznikne. Tyto případy zrodu nových měsíců mohou být ještě méně častější než naznačují naše výpočty,“ říká George Rieke z University of Arizona, Tucson, spoluautor studie.

Kromě toho astronomové podle pozorování soudí, že samotný proces tvorby planet 30 milionů let po vzniku hvězdy končí. Podobně jako náš Měsíc, vznikají neuspořádanými kolizemi hornaté planety a přitom rozsévají kolem sebe prach. V současné době převládá názor, že tento proces trvá asi 10 až 50 milionů let po vzniku mateřské hvězdy. Skutečnost, že Gorlová a její tým našli pouze jedinou hvězdu ze 400, která je obklopena prachem pocházejícím z kolize naznačuje, že hvězdy se stářím 30 milionů let, které byly vybrané pro studii, mají stádium tvorby svých planet z větší části za sebou.

„Astronomové pozorovali mladé hvězdy, jež prach obklopuje po více než 20 let,“ říká Gorlová. „Nicméně tyto hvězdy jsou tak mladé, že jejich prach může být ještě pozůstatkem po procesu tvorby planet. Hvězda, kterou jsme objevili je ale starší, a v době kdy u ní skončil proces tvorby planet byl její věk srovnatelný s naším Sluncem. Náš systém Země-Měsíc byl již v té době zrozen.“

Pro milovníky měsíce však není vše ztraceno. Měsíce mohou vznikat i jinými způsoby. Astronomové soudí, že většina hornatých planet ve vesmíru sice nemá měsíc podobný tomu našemu, ale zase hornatých planet jsou miliardy. A pět až 10 procent z těchto miliard je stále hodně případů, kdy měsíc u planety existuje.

Další autoři článku jsou: Zoltan Balog, James Muzerolle, Kate Y. L. Su and Erick T. Young of the University of Arizona a Valentin D. Ivanov of the European Southern Observatory, Chile.

NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., misi Spitzer Space Telescope řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Operace jsou vedeny ze Spitzer Science Center na California Institute of Technology, také v Pasadeně. Caltech řídí JPL pro NASA.

Další informace o Spitzeru naleznete na http://www.nasa.gov/spitzer a http://www.spitzer.caltech.edu/spitzer.

(podle informací JPL z 20. 11. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 22. 11. 2007, 09:12
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS