Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 14:06 CET
Juliánské datum: 2458471.05
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP DETAILNĚ ZKOUMÁ JÁDRO TAJEMNÉ KOMETY 17P/HOLMES

Donna Weaver/Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Mike Buckley, The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md.
Lars Lindberg Christensen, Hubble/ESA, Garching, Germany
Dr. Hal Weaver, The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md.

Kometa 17P/Holmes na snímku z HST ze 4. 11. 2007 zachycující oblast kolem jádra komety. na levém obrázku je kometa fotografovaná se Země 1. 11. 2007. Kredit: HST.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope se zaměřil na jasné jádro komety 17P/Holmes. Tajemná kometa se od 23. října 2007 náhle téměř milionkrát zjasnila a stala se středem zájmu všech pozorovatelů oblohy.

Astronomové nyní využili velkého zvětšení Kosmického teleskopu, aby se podívali na oblast jádra komety a pokusili se zjistit příčinu jejího tak velkého zjasnění. Létající kosmická observatoř s kamerou Wide Field Planetary Camera 2 (WFPC2) kometu monitorovala po několik dní a pořizovala snímky 29., 31. října a 4. listopadu. Ostré „oko“ teleskopu HST rozlišilo ve vzdálenosti komety objekty o velikosti 54 km, čímž poskytlo dosud nejostřejší pohled na zdroj tohoto okázalého zjasnění.

Snímek z Kosmického teleskopu který je na obrázku vpravo pochází ze 4. listopadu a zachycuje srdce komety. Je to pohled do centrální části a byl speciálně zpracován tak, aby se zvýraznily variace v rozložení prachu v okolí jádra. Ve východo-západním směru (horizontálně) leží asi dvakrát více prachu než ve směru severo-jižním (vertikálním). To dává kometě „motýlkovitý“ vzhled.

Snímek vlevo je kompozitní barevný snímek, který získal 1. listopadu amatérský astronom. Záběr ukazuje složitou strukturu celé kómy, kterou tvoří soustředné prachové obálky a slabý ohon vycházející z pravé části komety.
Jádro komety, malé pevné tělísko, které je základním zdrojem kometární aktivity je stále zahaleno v jasném prachu. Bylo tomu tak dokonce i dvanáct dnů po outburstu. „Většina z toho, co HST vidí je sluneční světlo rozptýlené na mikroskopických částicích,“ vysvětluje Hal Weaver z The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md. Hal Weaver je vedoucí výzkumného týmu HST. „Avšak na posledních snímcích z HST již můžeme spatřit náznaky vynořování se samotného jádra komety.“

Kosmický teleskop HST kometu 17P/Holmes poprvé pozoroval 15. června 1999, kdy ještě byla pozorovatelná bez prachového závoje kolem jádra. I když kosmický teleskop jádro komety nerozliší, astronomové mohou na jeho velikost usuzovat podle měření jeho jasnosti. Astronomové se domnívají, že průměr jádra komety byl přibližně 3.4 km, což odpovídá asi délce Central Parku v New York City. Vědci se domnívají, že s pomocí nových snímků z HST budou schopni určit rozměry kometárního jádra s takovou přesností, že stanoví i změnu jeho velikosti, ke které došlo během outburstu a kolik materiálu z jádra komety bylo odhozeno.

Dva předcházející snímky komety Holmes také ukazují některé zajímavé detaily. Na snímku z 29. října teleskop zachytil tři prachové „proudy“ vycházející z jádra komety. Na snímku z 31. října je zase patrný prachový výron ze západní části jádra.

Snímky z kosmického teleskopu HST neukazují žádné větší fragmenty v okolí jádra komety Holmes, jako tomu bylo v případě komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 (SW3). Na jaře roku 2006 HST u ní odhalil velký počet „minikomet“, které vzešly z mateřské SW3 po epizodě jejího výrazného zjasnění.

Pozemské snímky komety Holmes zachycují velké kulovité symetrické mračno prachu, které se postupně rozpíná od jádra. To naznačuje, že došlo ke odlomení velkého kusu komety, který se následně rozpadl na drobné prachové částice a ty nyní pozorujeme jak se stále vzdalují od jádra.

Bohužel velký prachový oblak kolem jádra komety se nachází v relativně velké vzdálenosti od Země, 149 milionů kilometrů, neboli 1.6 AU. Oproti tomu kometa SW3 byla v době detekce „minikomet“ od Země vzdálena jen 9 milionů km, neboli 0.1 AU. V tak velké vzdálenosti, v jaké se kometa Holmes nyní nachází, bychom mohli detekovat pouze fragmenty svou velikostí srovnatelné s velikostí jádra komety Holmes.

Pozorovací tým HST, který se zaměřil na kometu Holmes tvoří: H. Weaver a C. Lisse (The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory); P. Lamy (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille, France); I. Toth (Konkoly Observatory, Hungary); M. Mutchler (Space Telescope Science Institute); W. Reach (California Institute of Technology) a J. Vaubaillon (California Institute of Technology).

(podle informací 2007-40 z 15. 11. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 16. 11. 2007, 10:40
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS