19.09.2018, 16:45 CEST

KOSMICKÝ TELESKOP DETAILNĚ ZKOUMÁ JÁDRO TAJEMNÉ KOMETY 17P/HOLMES

Donna Weaver/Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Mike Buckley, The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md.
Lars Lindberg Christensen, Hubble/ESA, Garching, Germany
Dr. Hal Weaver, The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md.

Kometa 17P/Holmes na snímku z HST ze 4. 11. 2007 zachycující oblast kolem jádra komety. na levém obrázku je kometa fotografovaná se Země 1. 11. 2007. Kredit: HST.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope se zaměřil na jasné jádro komety 17P/Holmes. Tajemná kometa se od 23. října 2007 náhle téměř milionkrát zjasnila a stala se středem zájmu všech pozorovatelů oblohy.

Astronomové nyní využili velkého zvětšení Kosmického teleskopu, aby se podívali na oblast jádra komety a pokusili se zjistit příčinu jejího tak velkého zjasnění. Létající kosmická observatoř s kamerou Wide Field Planetary Camera 2 (WFPC2) kometu monitorovala po několik dní a pořizovala snímky 29., 31. října a 4. listopadu. Ostré „oko“ teleskopu HST rozlišilo ve vzdálenosti komety objekty o velikosti 54 km, čímž poskytlo dosud nejostřejší pohled na zdroj tohoto okázalého zjasnění.

Snímek z Kosmického teleskopu který je na obrázku vpravo pochází ze 4. listopadu a zachycuje srdce komety. Je to pohled do centrální části a byl speciálně zpracován tak, aby se zvýraznily variace v rozložení prachu v okolí jádra. Ve východo-západním směru (horizontálně) leží asi dvakrát více prachu než ve směru severo-jižním (vertikálním). To dává kometě „motýlkovitý“ vzhled.

Snímek vlevo je kompozitní barevný snímek, který získal 1. listopadu amatérský astronom. Záběr ukazuje složitou strukturu celé kómy, kterou tvoří soustředné prachové obálky a slabý ohon vycházející z pravé části komety.
Jádro komety, malé pevné tělísko, které je základním zdrojem kometární aktivity je stále zahaleno v jasném prachu. Bylo tomu tak dokonce i dvanáct dnů po outburstu. „Většina z toho, co HST vidí je sluneční světlo rozptýlené na mikroskopických částicích,“ vysvětluje Hal Weaver z The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md. Hal Weaver je vedoucí výzkumného týmu HST. „Avšak na posledních snímcích z HST již můžeme spatřit náznaky vynořování se samotného jádra komety.“

Kosmický teleskop HST kometu 17P/Holmes poprvé pozoroval 15. června 1999, kdy ještě byla pozorovatelná bez prachového závoje kolem jádra. I když kosmický teleskop jádro komety nerozliší, astronomové mohou na jeho velikost usuzovat podle měření jeho jasnosti. Astronomové se domnívají, že průměr jádra komety byl přibližně 3.4 km, což odpovídá asi délce Central Parku v New York City. Vědci se domnívají, že s pomocí nových snímků z HST budou schopni určit rozměry kometárního jádra s takovou přesností, že stanoví i změnu jeho velikosti, ke které došlo během outburstu a kolik materiálu z jádra komety bylo odhozeno.

Dva předcházející snímky komety Holmes také ukazují některé zajímavé detaily. Na snímku z 29. října teleskop zachytil tři prachové „proudy“ vycházející z jádra komety. Na snímku z 31. října je zase patrný prachový výron ze západní části jádra.

Snímky z kosmického teleskopu HST neukazují žádné větší fragmenty v okolí jádra komety Holmes, jako tomu bylo v případě komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 (SW3). Na jaře roku 2006 HST u ní odhalil velký počet „minikomet“, které vzešly z mateřské SW3 po epizodě jejího výrazného zjasnění.

Pozemské snímky komety Holmes zachycují velké kulovité symetrické mračno prachu, které se postupně rozpíná od jádra. To naznačuje, že došlo ke odlomení velkého kusu komety, který se následně rozpadl na drobné prachové částice a ty nyní pozorujeme jak se stále vzdalují od jádra.

Bohužel velký prachový oblak kolem jádra komety se nachází v relativně velké vzdálenosti od Země, 149 milionů kilometrů, neboli 1.6 AU. Oproti tomu kometa SW3 byla v době detekce „minikomet“ od Země vzdálena jen 9 milionů km, neboli 0.1 AU. V tak velké vzdálenosti, v jaké se kometa Holmes nyní nachází, bychom mohli detekovat pouze fragmenty svou velikostí srovnatelné s velikostí jádra komety Holmes.

Pozorovací tým HST, který se zaměřil na kometu Holmes tvoří: H. Weaver a C. Lisse (The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory); P. Lamy (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille, France); I. Toth (Konkoly Observatory, Hungary); M. Mutchler (Space Telescope Science Institute); W. Reach (California Institute of Technology) a J. Vaubaillon (California Institute of Technology).

(podle informací 2007-40 z 15. 11. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 16. 11. 2007, 10:40