11.12.2017, 12:22 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

JAKÉ BUDOU LETOŠNÍ LEONIDY?

Jeden z bolidů, které bylo možné pozorovat během meteorického deště Leonid v noci z 18./19. 11. 2002. Tento prolétl v souhvězdí UMa. Foto: D. Hanžl.Meteorický roj Leonidy patří k těm nejaktivnějším známým rojům v roce. Jejich maximum nastává zpravidla kolem 17. listopadu a jejich frekvence v maximu sice běžně sčítá sotva 15 meteorů. Když však nastane období kolem návratu mateřské komety 55P Tempel – Tuttle (zhruba jednou za 33 let), tak můžeme být svědky meteorického deště, a to i několik let po sobě. Letošní Leonidy jsou sice mimo takové období, přesto nás však mohou překvapit.

Meteorické deště roje Leonid jsou poměrně známé i historicky dochované a především díky své intenzitě. Například v roce 1833 bylo napozorováno 46 000 meteorů za hodinu, v roce 1866 asi 100 000 meteorů za 20 minut. Při posledním návratu komety v roce 1998 nastalo několik výrazných „deš?ů“ po sobě. Už v tomtéž roce bylo možné spatřit unikátní bolidové maximum, v letech 2001 a 2002 pak nastaly výrazné „outbursty“ sčítající tisícovky meteorů za hodinu (v roce 2001 byla ZHR kolem 3500, v roce 2002 kolem 2500 meteorů). V roce 2006 pak Země procházela jedním ze starších vláken, přičemž bylo možné spatřit v krátkém (několikaminutovém) intervalu spršku s frekvencí okolo 65 meteorů v hodině.

Maximum letošních Leonid bude probíhat 18. – 19. listopadu s běžnou zenitovou frekvencí kolem 20 meteorů za hodinu. V tomto období však nastane intenzivnější sekundární maximum. Podle následující předpovědi, kterou uveřejnili E. Lyytinen, T. van Flandern (2000, EMP 82-83, 149) a P Jenniskens (SETI Institute) je velmi pravděpodobné, že se Země přiblíží k prachové stopě z roku 1932, a to 18. listopadu 2007 ve 23h 05min UT. Tuto informaci uvedl J. Vaubaillon z California Institute of Technology. Podle výpočtů I. Sata (Toky, Japonsko) bude radiant ležet na souřadnicích α = 154.0° a δ = +21.4°. Geocentrická rychlost meteorů má dosahovat 70.9 km/s. T. Maslov vypočítal pomocí programu S. Šanova a S. Dobrovského (a podle modelu E. Lyytinen a T. van Flanderna), že frekvence by mohla dosahovat asi 60 meteorů v hodině.

E. Lyytinen předpovídá okamžik maxima o něco dříve. Podle jeho výpočtů by mělo nastat 18. listopadu ve 22h 36min UT. V článku, který zaslal Jennickens a spoluautoři do časopisu Icarus se diskutuje nad nečekaným nedostatkem malých meteoroidů v této vzdálené části stopy. Na základě rozdělení populačního indexu, maxima a šířky Leonid z roku 2006 autoři předpovídají, že Leonidy v roce 2007 budou mít úzké maximum s FWHM kolem 0.68 hod. Maximální ZHR dosáhne 32 met./hod a populační index χ bude kolem 2.6. Tento outburst nastane v maximu staršího (a širšího) každoročního maxima a součásti vlákna dosáhnou, jak již bylo zmíněno, ZHR kolem 10-20 met./hod.

Třídenní šířka FWHM nastane 17. listopadu ve 23h a 0.8 dne široké vlákno relativně jasných meteorů (χ kolem 2.1) nás potká nejspíš o den později. Je tedy pravděpodobné, že budeme mít možnost spatřit i jasné meteory (tj. jasnější než 3 magnitudy). Již v roce 2006 při setkání s vláknem z roku 1932 bylo možné tento trend Leonid vysledovat a roj byl na poměry intenzity svého outburstu docela bohatý i na bolidy.

Podle Jakuba Koukala (SMPH) jsou předpovědi E. Lyytinena přesnější v ohledu okamžiku maxima, předpovědi J. Vaubaillona v ohledu maximální ZHR (mezi 20 – 30 met./hod). Jak to tedy doopravdy dopadne, se jednoznačně předem říci nedá.

Pozorovací podmínky by měly být poměrně příznivé. V období předpovězeného maxima by měl Měsíc (ve fázi po první čtvrti v souhvězdí Vodnáře) zapadat. Bohužel však radiant v té době bude ležet asi 20° nad obzorem. Nejlepší podmínky by tedy měly být spíše na východ, tady v Číně, Indii a v přilehlé části Ruska.

I přes různé nejistoty je jisté, že půlnoc z neděle na pondělí přinese (v případě přízně počasí) zajímavé výsledky z hlediska budoucích výpočtů maxim tohoto roje, a to nejen pro tento konkrétní den, ale i pro následující roky.

(Dalibor Hanžl, Petr Horálek)

Zdroje:
[1] CBET č.1115 z 3. 11. 2007