11.12.2017, 18:13 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

JINÁ TVÁŘ SATURNOVA MĚSÍCE IAPETUS

Iapetus, měsíc dvou tváří. Nejnovější snímek zachycující rozbrázděnou polokouli s vysokým rozlišením. Kredit: NASA/JPL/Space Science InstituteKosmická sonda Cassini získala první snímek měsíce Iapetus s vysokým rozlišením, na kterém je dobře patrná jasná polokoule tohoto Saturnova měsíce.

Snímek ve falešných barvách je mozaikou celé polokoule Iapeta (1468 km), jak ji viděla sonda Cassini, když se od tělesa vzdalovala. K měsíci se dvěma tvářemi se těsně přiblížila v září 2007. Střední délka jasné polokoule je 24o (na mozaice je to vlevo od středu záběru).

Snímek také ukazuje, že na měsíci je velmi složitý přechod mezi temnou částí a jasnou rozbrázděnou polokoulí. Mnoho snímků této oblasti (na snímku vpravo) již sonda Cassini pořídila v době, kdy se při průletu kolem měsíce nacházela v jeho nejtěsnější blízkosti.

Zde jsou ale poprvé v historii detailně zachyceny geologické útvary, které jasnou měsíční polokouli tvoří. Zdá se, že oblast je silně kráterovaná, zejména v oblastech u severního a jižního pólu. U horního okraje mozaiky vidíme mnoho impaktních kráterů, které již byly zachyceny na snímcích ze sondy Voyager 2 (sonda snímky získala v roce 1981), včetně kráterů Ogier a Charlemagne.

Nejvýraznější topografický rys se na této mozaice nachází v její dolní polovině. Jedná se o 450 km širokou impaktní mísu, jednu z nejméně devíti velkých mís na Iapetu. Ve skutečnosti je mísa překryta starší impaktní mísou podobné velikosti, která od novější leží jihovýchodně.

Na mnoha místech na povrchu je tmavý materiál. Vědci se domnívají, že tento materiál tvoří látky založené na dusíkových organických sloučeninách nazývaných kyanidy, stejně jako hydratované minerály a další uhlíkaté minerály. Jimi jsou také pokryty na rovníkových oblastech čelní části svahů a dna kráterů. Rozložení tohoto materiálu a různá barva jasných materiálů na rozbrázděné polokouli budou základními vodítky k pochopení původu Iapeta a jeho podivného dvojího jasně-temného charakteru.

Tento snímek pořídila kosmická sonda Cassini úzkoúhlou kamerou 10. září 2007 ze vzdálenosti asi 73000 km od Iapeta.

Barvy na snímku představují narůstající vlnovou délku elektromagnetického spektra jak jej vidí lidské oko. Na snímku ve skutečných barvách jsou syté červeno-hnědé tóny tmavého materiálu jen málo nápadné. Proto byla použita technika barevného zvýraznění a červenavý charakter tmavého materiálu se tak stal při pohledu okem mnohem nápadnější.

Mozaiku tvoří 60 snímků pokrývajících 15 záběrů povrchu Iapeta. Obraz je v ortografické projekci středěný na 10.8o jižní šířky, 246.5o západní délky, má rozlišení 426m na pixel. Ortografický pohled je podobný tomu, jak by měsíc viděl vzdálený pozorovatel, který by se na něj díval dalekohledem.

Každý záběr je kombinací snímků přes čirý filtr v plném rozlišení a záběrů v polovičním rozlišení přes filtry infračervený, zelený a ultrafialový (se středy na 752, 568 a 338 nm). Jejich kombinací pak vzniká mozaika ve falešných barvách v plném rozlišení.

Mise Cassini-Huygens je společným projektem NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, oddělení California Institute of Technology, Pasadena, misi řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington, D.C. Sonda Cassini orbiter a její dvě palubní kamery byly navrženy, vyvinuty a sestaveny JPL. Centrum pro zpracování snímků je Space Science Institute, Boulder, Colo.

Více informací o misi Cassini-Huygens naleznete na http://saturn.jpl.nasa.gov/home/index.cfm. Web stránka Cassini obrazového snímku je na http://ciclops.org.

(podle informací JPL z 10. 9. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 13. 11. 2007, 08:58