11.12.2017, 17:58 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

VĚDCI OBJEVILI JIŽ PÁTOU PLANETU OBÍHAJÍCÍ KOLEM SOUSEDNÍ HVĚZDY

Grey Hautaluoma, Headquarters, Washington
DC Agle, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
Denize Springer, San Francisco State University, Calif.
Bob Sanders, University of California, Berkeley

Umělecká představa systému pěti planet u hvězdy 44 Cancri. Jedná se o pohled s mateřskou hvězdou v pozadí, přičemž pátá planeta je mimo záběr. Barvy nemusí odpovídat skutečnosti. Kredit:NASA/JPL-Caltech.WASHINGTON – Astronomové oznámili objev páté planety obíhající kolem hvězdy 55 Cancri, u hvězdy, která se nachází za hranicí naší sluneční soustavy. Tato hvězda nyní drží rekord v počtu potvrzených extrasolárních planet obíhajících v jejím planetárním systému.

55 Cancri leží 44 sv. let ve směru souhvězdí Raka (Cancer) a má téměř stejnou hmotnost a stáří jako naše Slunce. Ze Země ji můžeme snadno spatřit binokuláry. Vědci pátou planetu v jejím planetárním systému objevili pomocí Dopplerovy techniky, při níž se sleduje jak gravitační působení planet ovlivňuje drobné kolísání pohybu mateřské hvězdy. Výzkum vedla NASA a National Science Foundation.

„Je úžasné sledovat jak roste naše schopnost detekovat extrasolární planety,“ řekl Alan Stern, associate administrator ze Science Mission Directorate z NASA Headquarters, Washington. "Objevili jsme sluneční soustavu s hojným počtem planet. Tyto planety jsou různých typů a jsou srovnatelné s naší sluneční soustavou.“

Nově objevená planeta váží asi 45 násobek hmotnosti Země a mohli bychom ji srovnat se Saturnem co se týče jejího složení i vzhledu. Je již pátou planetou, která obíhá kolem 55 Cancri a jednu otočku kolem hvězdy udělá za 260 dnů. Planeta se nachází tzv. „obyvatelné zóně“, tedy pásu kolem hvězdy, kde již teplota umožňuje existenci tekuté vody v oceánech a mořích na pevném povrchu planety. Planeta je od své mateřské hvězdy vzdálena asi 116 milionů kilometrů. Je to nepatrně blíže než je Země vzdálena od Slunce, ale obíhá kolem hvězdy, která je nepatrně slabší než Slunce.

„Obří plynné planety v naší sluneční soustavě mají velké množství měsíců,“ říká Debra Fischerová, astronomka ze San Francisco State University a vedoucí autorka článku, který se objeví v následujícím vydání časopisu Astrophysical Journal. "Jestliže i kolem této nově objevené dosti hmotné planety obíhá měsíc, může svou gravitací také ovlivňovat tok tekuté vody na jejím povrchu.“

Fischerová, University of California, Berkeley, astronom Geoff Marcy a celý tým spolupracovníků tuto planetu objevil po pečlivém pozorování 2000 sousedních hvězd. Používali Shane teleskop na Lick Observatory, která se nachází na hoře Mt. Hamilton, východně od San Jose, Calif. a W.M. Keck Observatory na Mauna Kea, Hawaii. K tomu, aby vědci dostali přesvědčivé signály o existenci nové planety bylo nutné udělat více než 320 měření rychlosti.

„Jedná se o první případ pětinásobného planetárního systému,“ říká Fischerová. „V tomto systému dominují plynné obří planety, které bychom mohli přirovnat k našemu Jupiteru. Podobně jako naše planety obíhají kolem Slunce, také planety ve vzdáleném planetárním systému obíhají téměř po kruhových drahách.“

„Objevení těchto pěti planet nám zabralo 18 let neustálých pozorování na Lick Observatory. Naše pozorování začalo v době, kdy ještě nebyla ve vesmíru známa ani jedna extrasolární planeta,“ říká Marcy, která také přispívala do článku. „Nicméně objev pěti planet obíhajících kolem mateřské hvězdy je pouze jedním malým krokem. Dalším cílem je objevit planety podobné Zemi.“

Planety obíhající kolem 55 Cancri jsou od těch co obíhají kolem Slunce poněkud odlišné. Planeta, která tam obíhá nejblíže u mateřské hvězdy je podobná Neptunu a mateřskou hvězdu oběhne jednou za méně než tři dny. Obíhá ve vzdálenosti asi 5.6 milionů kilometrů. Druhá planeta je o trochu menší než náš Jupiter a mateřskou hvězdu oběhne za 14.7 dne. Nachází se od ní ve vzdálenosti 17.9 milionů kilometrů. Třetí planeta je hmotností srovnatelná se Saturnem a jeden oběh kolem své hvězdy vykoná za 44 dnů. Obíhá ve vzdálenosti 35.7 milionů kilometrů. V pořadí čtvrtá planeta od mateřské hvězdy je ta nově objevená. Pátá a nejvzdálenější planeta od mateřské hvězdy má čtyřnásobek hmoty Jupitera a jeden oběh kolem hvězdy udělá za 14 let. Obíhá ve vzdálenosti asi 862.6 milionů kilometrů. Stále se jedná o planetu podobnou našemu Jupiteru, tedy plynný objekt akorát obíhající mnohem dál od své hvězdy než náš Jupiter kolem Slunce.

„Tato práce učinila další krok k výzkumu vzdálených světů podobných naší Zemi,“ řekl Michael Briley, astronom z National Science Foundation. "Od první detekce planety obíhající kolem hvězdy podobné Slunci až po objev plně vyvinutého planetárního systému s planetami v obyvatelné zóně uběhlo jen 12 let, a to je úžasné. Je to úžasný úspěch a odkaz do dalších let k tvrdé práci, jejíž základy položili tito výzkumníci.“

Vizualizace zachycující nové planety jsou na webu na adrese:

(podle 07-248 z 6. 11. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 09. 11. 2007, 08:42