11.12.2017, 12:27 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

„TANEC S HVĚZDAMI“, NA PROGRAMU ZCELA NOVÝ TWIST

Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Keith Noll, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Lars Lindberg Christensen, Hubble/ESA, Garching, Německo

Galaktický pár Arp 87 s vynikajícími detaily. Kredit: HST, NASA.Na tomto novém snímku z Hubblova kosmického teleskopu vidíme dvě galaxie, jak tančí složitý kosmický tanec. Galaxie obsahují obrovské množství hvězd a každá z hvězd se vzájemně „kolébá“ kolem jiné hvězdy. Výsledkem je toto vystoupení za choreografie gravitace.

Tento galaktický pár je znám jako Arp 87 a je jedním ze stovek interagujících a slučujících se galaxií v našem kosmickém sousedství. Systém Arp 87 původně zkatalogizoval astronom Halton Arp v polovině šedesátých let. Arpův atlas zvláštních galaxií je kompilací astronomických snímků z palomarského 200“ Haleho a 48“ Samuel Oschin teleskopu.

Rozlišení na Hubbleho snímku zachycuje nádherné detaily a jemné struktury, které v původním Arpově katalogu ze šedesátých let nejsou.

Dva hlavní představitelé v Arp 87 jsou galaxie NGC 3808 vpravo (větší z galaktického páru) a její souputník NGC 3808A vlevo. NGC 3808 je k nám orientována tak, že se na její spirální ramena díváme shora a můžeme pozorovat i jasný prsten nově vznikajících hvězd a několik výrazných prachových ramen. Z galaxie NGC 3808 proudí hvězdy, plyn a prach. Stopa z tohoto kosmického materiálu obtáčí celého galaktického souputníka. NGC 3808A je spirální galaxie, kterou pozorujeme z boku. Galaxie je obklopena rotujícím prstencem, který obsahuje hvězdy a interstelární plynová mračna. Prstenec je orientován kolmo k rovině disku mateřské galaxie a nazýváme ho „polární prstenec“.

Jak si můžeme povšimnout i na jiných slučujících se systémech podobných Arp 87, jedná se vždy o vývrtkovitý útvar slapově ovlivněného materiálu a nebo most sdíleného materiálu mezi galaxiemi. To naznačuje, že některé hvězdy a plyn z větší galaxie byly zachyceny gravitačním působením menší galaxie. Vzájemná gravitační interakce mezi galaxiemi pak deformuje i tvar obou galaxií.

V interagujících galaxiích často probíhá vysokou rychlostí tvorba nových hvězd. I na tomto snímku vidíme mnoho důkazů o tomto procesu. Jedná se o barevné hvězdné linie, oblasti intenzivních emisních čar od interstelárního plynu. Tyto oblasti září v daleké infračervené části spektra díky žhavému interstelárnímu prachu. U některých slučujících se galaxií byla objevena taková rychlost tvorby nových hvězd, že srovnatelnou nenalezneme nikde jinde ve vesmíru.

Hlavní stránka této nadměrné tvorby hvězd může být vhodně vysvětlena jen s pomocí Hubblova teleskopu a pokud se zaměříme na jeho vynikající obrazové schopnosti s jakými teleskop zachytil i tento kolidující pár galaxií. Většina dřívějších objevů na pozemských observatořích byla toho typu, že galaxie s velmi aktivními oblastmi zrodu hvězd obsahují velké množství super hvězdokup – tj. kompaktnějších a na nové hvězdy bohatších hvězdokup než astronomové byli zvyklí pozorovat ve svém galaktickém sousedství.

Arp 87 leží v souhvězdí Lva ve vzdálenosti asi 300 milionů sv. let od Země. Tyto pozorování byly prováděny v únoru 2007 pomocí přístroje na HST s názvem Wide Field Planetary Camera 2. Světlo z modrého, zeleného, červeného a infračerveného kanálu bylo složeno a dalo vznik tomuto snímku.

(podle informací STScI 2007-36 z 30. 10. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 05. 11. 2007, 08:16