Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.01.2020, 18:22 CET
Juliánské datum: 2458868.22
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 26m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.3 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 01:12) Měsíc (↓ 11:15)

Stáří (dny): 24.4

(↑ 06:43) Slunce (↓ 15:24)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

VYDAŘENÝ VÝJEZD ZA KOMETOU 17P HOLMES DO NĚMECKA ANEB JASNO SE NACHÁZÍ ZA LESEM


Kometa 17P/Holmes přes 0.25-m reflektor. Foto: D. Hanžl.Kometa 17P Holmes se díky svému superoutburstu, ke kterému došlo v průběhu středy 24. října 2007, stala prakticky ze dne na den objektem číslo jedna pro mnoho astronomů i fotografů. Není se čemu divit. Současné snímky z internetu ukazují kometu jako jeden z nejpodivnějších objektů na obloze. A fakt, že kometa zjasnila více než půlmilionkrát během několika hodin, je vskutku zarážející.

Nad územím České republiky se bohužel meteorologická situace nevyvíjela nijak pozitivně. Během outburstu byla nad naším územím protrhaná oblaka jen lokálně a na velmi krátko. Další dny navíc mrholilo a nízká oblačnost, zdá se, byla udržovaná na hranicích českými pohořími, takže jedinou šanci kometu spařit jen pár dní po outburstu bylo vyjet za hranice. Podle meteorologického modelu ALADIN takových možností bylo pro pátek 26. října 2007 hned několik. Podle dalšího vývoje jsme se s Daliborem Hanžlem rozhodli zamířit k jihozápadním hranicím, kde se takřka po překročení hraničního přechodu v Železné rudě měla nízká oblačnost protrhat a v oblasti asi několika desítek kilometrů za hranicemi měla být obloha naprosto čistá, jen místy narušená vysokými cirry. Ukázalo se, že model ALADIN nelhal a uskutečnit tento výjezd byl vskutku vynikající nápad.
Podivné souhvězdí Perseus s kometou. Foto: P. Horálek.
Z Pardubic jsem vyrazil v pátek kolem 17. hodiny a s Daliborem jsme se sešli před nádražím v Havlíčkově Brodě jen pár minut po osmé. Pak už hurá po dálnici přes Prahu, Plzeň a přes Klatovy do západního cípu Šumavy, který nás uchvátil nejen krásnou krajinou, ale prvními pohledy na skutečně jasnou oblohu a intenzivním měsíčním svitem. Kolem jedenácté noční jsme už stáli u česko-německé hraniční kontroly, kde nás paní celní měla mírně za blázny, když zjistila, že jedeme pozorovat vcelku nalehko. Jen pár kilometrů dále se už otevírala překrásná horská krajina s nočními sněhovými pláněmi a jasná obloha nás naplňovala pocitem nedočkavosti. Nebylo se čemu divit, nebo? kometa byla vysoko nad obzorem, takřka v nadhlavníku, takže i přes jasnou oblohu ji během jízdy v autě nebylo možné spatřit.
Mlhou obtékaný vrchol Arber. Foto: P. Horálek a D. Hanžl.
Ihned jsme zvolili lokalitu poblíž vrcholu Arber (asi 5 km od hranic; s výškou 1456 metrů na mořem). Ukázalo se, že nebylo ani nutné vyjíždět až nahoru, nebo? pod lanovkou se nacházela rozsáhlá parkoviště a nedaleko u silnice veliká odpočívadla s překrásným výhledem k obzoru (což pro nás ani nebylo nutné při stávající výšce komety nad obzorem). Jakmile jsme tam zastavili a otevřeli dveře auta, naše pohledy mířily jediným směrem. Kometa byla tak jasná, že nebylo možné zaváhat (i když pravda – její poloha spolu s její vysokou jasností vytvořila matoucí vzhled souhvězdí Persea, v němž se nacházela).

Dalibor ihned sestrojil a ustavil svůj 0.25m reflektor, na kterém začal pořizovat různé sekvence snímků komety. Samozřejmě by byl hřích nepokochat s jejím vzhledem přes okulár, takže po dokončení první sekvence jsme se rozhodli podívat se na kometu i vizuálně. Musím uznat, že i když jsem tvar komety znal již z nepřeberného množství fotografií na internetu, její vzhled mě překvapil. Kometa měla kontrastně jasné, téměř stelární jádro, ze kterého se odpojoval jakýsi kužel slabší části komy. Celé jádro pak bylo „zabaleno“ do jakéhosi kokonu, který z vnějšku obklopovalo slabé nazelenalé halo. Vypadala jak perla. Vybaven videokamerou jsem se okamžitě rozhodl kometu i natočit na video a ani tento můj krok mě nezklamal.

Další desítky minut pak patřily různým fotografickým pokusům, a to nejen v souvislosti s kometou. Například při pořízení širokého panoramatického snímku s použitím větší (15-ti vteřinové) expozice byl svět na fotografii okolo nás jak ve dne. A to všechno jen díky opravdu intenzivnímu měsíčnímu svitu. Kolem třetí hodiny se však začaly podmínky markantně kazit a ani kometu nebylo možné pořádně zaostřit (i přes její polohu v nadhlavníku). Při pohledu okolo nás jsme zjistili, že se zvedá velmi hustá mlha, takže bylo víceméně jasné, že tímto pozorování končí. I přesto jsme však balili s úsměvy na tvářích, nebo? takový pozorovací zážitek v tak krásném přírodním kraji jsme již dlouho nezažili. To dokazuje i pohled na mlhou obtékanou horu Arber, na jejímž vrcholu se nachází dva radary.

Vývoj počasí nad naším územím je bohužel velmi nejistý, ale přeji všem spatřit kometu, protože jde skutečně o zážitek, na který se jen těžko zapomene. Následující dny by pak onen zážitek mohl umocnit ustupující Měsíc, který ještě do neděle bude rušit pozorování, a též rychle a dynamicky se měnící expandující koma.

(27. 10. 2007, Petr Horálek)


Dalibor Hanžl, 27. 10. 2007, 14:55
Další články v kategorii MPH :
 •   BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS