Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 11:08 CET
Juliánské datum: 2458441.92
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

VELKÁ HMOTNÁ GALAXIE JAKO GALAKTICKÝ ZLODĚJ


Infračervený snímek galaktického páru 3C 326 jak je vyfotografoval teleskop Spitzer. Kredit: NASA/JPL-CaltechNa Zemi zloději kradou vše od diamantů až po umění. Ve vesmíru je cennou surovinou plyn, hvězdné palivo.

Nová pozorování z NASA Spitzer Space Telescope odhalily vzdálenou hmotnou galaxii jak trhá ohromný rezervoár plynu z menší sousední galaxie. Jeho množství astronomové odhadují na ekvivalent jedné miliardy Sluncí. Ukradený plyn, který se během krádeže stal horkým pravděpodobně bude ochlazovat a bude tvořit zárodky nových hvězd a planet.

„Naskýtá se nám zřídkavý pohled na velkou galaxii, která se nachází v krátkém stádiu reinkarnace ze staré galaxie do mladé se zářivými hvězdami,“ říká Patrick Ogle z NASA Spitzer Science Center, California Institute of Technology, Pasadena, Calif. Ogle je vedoucím autorem nového článku, který referuje o objevech a byl publikován 20. 10. v časopise Astrophysical Journal.

Galaktický zloděj se jmenuje 3C 326 North a svou hmotou je srovnatelný s naší Galaxií. Její obě? se jmenuje 3C 326 South a má přibližně poloviční hmotnost. Galaxie jsou u sebe tak blízko, že se vzájemně gravitačně ovlivňují a posléze mohou i vzájemně kolidovat. Takové galaktické slučování je ve vesmíru časté: Plyn a hvězdy ze dvou sousedních galaxií se vzájemně propletou až nakonec se spojí do jediné galaxie. Případ 3C 326 je pěkným příkladem toho, jak jedna galaxie nasává velké kusy plynu z druhé galaxie.

„Může se jednat o důležitou fázi v procesu galaktického slučování, který právě probíhá,“ řekl Ogle.

Ogle se svými kolegy původně začal studovat soustavu vzdálených galaxií nazývaných radiogalaxie, které jsou vzdáleny asi jednu miliardu sv. let. Radiogalaxie mají jméno podle toho, že emitují rádiové jety, které tryskají z center černých děr. Ačkoli jsou tyto jety velmi silné, jejich černé díry jsou relativně klidné a nevydávají jinak mnoho energie. Když astronomové prohlíželi 72 galaxií pomocí infračerveného vidění teleskopu Spitzer, všimli si několika případů, které jsou neobvyklé.

Nejextrémnějším je případ 3C 326 North, kdy galaxie vysává obrovské množství horkého vodíkového plynu o teplotě až 730oC. Tento plyn nazýváme molekulárním vodíkem, protože obsahuje molekuly ze dvou vodíkových atomů spojených dohromady. Plyn je stavebním blokem galaxií, hvězd i planet. Na Zemi je to potenciální alternativní palivo do automobilů. Molekulární vodík je optickými teleskopy neviditelný, když se ale ohřeje, začne zářit na infračervených vlnových délkách, na kterých pozoruje teleskop Spitzer.

„Vodík je převládajícím prvkem ve vesmíru a v jeho molekulární formě byl před vypuštěním teleskopu Spitzer nedetekovatelný,“ řekl spoluautor článku Robert Antonucci z University of California, Santa Barbara.

V galaxii 3C 326 North se netvoří nové hvězdy, přestože má dostatek plynu, a to je neobvyklé. Když vědci zkoumali další snímky z teleskopu Spitzer, všimli si očividného ohonu z hvězd, nazývaného slapový ohon. Tento ohon propojoval galaxie 3C 326 North a 3C 326 South. Byl to takový kouřový signál, pomocí něhož si vědci uvědomili že galaktický pár je v interakci a 3C 326 North ze svého souputníka vysává plyn.

„Tato galaxie vypadá jako obnažená a zbavená velkého množství molekulárního vodíku ze svého okolí. Současně se ohřívá,“ řekl Ogle. „Plyn polyká superhmotná černá díra v centru galaxie a malá část se ho vyvrhává ve formě relativistických ohromných jetů, táhnoucích se do vzdálenosti několik milionů sv. let.“

Kromě toho vodíkový plyn je dostatečně horký a v reakci s kyslíkem se tvoří obrovské množství vody. Jakmile plyn zchladne natolik, že zkolabuje a vytvoří se nové planetární systémy, může se tato voda nakonec objevit na planetách a kometách.

Co se bude dít v blízkosti galaxie až se zbaví plynu? Podle Ogleho, galaxie ztratí většinu svého paliva a již v ní nebudou vznikat nové hvězdy. Nicméně, pokud se obě galaxie sloučí, potom to co náleží jedné, bude patřit i druhé.

Další autoři tohoto článku jsou: Phil N. Appleton of Caltech a David Whysong of the National Radio Astronomy Observatory, Charlottesville, Va.
Grafiku a více informací o Spitzeru naleznete na www.spitzer.caltech.edu/spitzer a www.nasa.gov/spitzer.

(podle informací JPL z 22. 10. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 24. 10. 2007, 14:04
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS