14.12.2017, 01:32 CET

KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL KOSMICKÝ EKVIVALENT PORTRÉTU DORIANA GRAYE

Mladistvě vypadající galaxie I Zwicky 18. Kredit: NASA, HST.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, objevil galaxii která je kosmickým ekvivalentem obrazu Doriana Greye. Portrét Doriana Greye figuruje v románu Oscara Wilda, kde očarovává svým věkem a krásou.

Podobně jako fiktivní obraz, také galaxie I Zwicky 18 bude starší. Vychází to podle studia mnoha astronomů. Původně ji astronomové považovali za kosmické batole, ale nyní se domnívají, že galaxie je dospělá.

Mladistvý vzhled galaxie byl odhalen někdy před 40 lety během jejího pozorování na Palomarské observatoři. První studie ukazovaly, že galaxie vznikla až miliardy let po jejich galaktických sousedech. Podobně mladě vypadající galaxie jako I Zwicky 18 nalézáme obvykle jen v ranném vesmíru. Astronomové byli nadšeni, že nově vzniklá galaxie jako I Zwicky 18 mohla být takto studována. Pomohlo by nám to v řešení problematiky vývoje galaxií, což je normálně možné sledovat jen na galaxiích ve velkých vzdálenostech.

Nová data z HST tuto možnost ale ruší. Teleskop pozoroval slabou galaxii obsahující staré hvězdy, což naznačuje, že její vývoj začal nejméně před 1 miliardou let a možná její stáří dosahuje až 10 miliard let. Galaxie tedy vznikla ve stejné době jako většina jiných galaxií.

„Ačkoli galaxie není tak mladá, jak se původně uvažovalo, je zcela jistě vývojovým problémem a jedinečným objektem v sousedním vesmíru,“ řekla astronomka Alessandra Aloisi ze Space Telescope Science Institute a European Space Agency v Baltimore, Md., která je vedoucí nové studie.

Spektroskopická pozorování pozemskými teleskopy ukázala, že I Zwicky 18 je téměř výhradně složena z vodíku a helia, tedy hlavních prvků, které byly vytvořeny při Velkém třesku. Těžší prvky se tvoří až v jádrech hvězd a potom jsou vyvrhovány do prostoru při smrti hvězdy. Prvotní složení naznačuje, že proces tvorby hvězd v ní byl mnohem nižší než u jiných galaxií podobného stáří. Galaxie byla studována většinou z teleskopů NASA, včetně Spitzer Space Telescope, Chandra X-ray Observatory a Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer (FUSE). Stále zůstává tajemstvím proč se v minulosti ve I Zwicky 18 zrodilo tak málo hvězd a proč se tak málo hvězd v této galaxii tvoří nyní.

Data z HST také naznačují, že I Zwicky 18 leží ve vzdálenosti 59 milionů sv. let od Země, což je téměř o 10 milion sv. let dál než se dříve myslelo. Vzdálenost ve které je galaxie, je ale pořad „za humny“. Měření podle galaktických standardů potvrdilo že galaxie leží dále než jsme se domnívali a to může vysvětlit proč dříve astronomové v galaxii obtížně detekovali starší a slabší hvězdy. Ve skutečnosti totiž slabé staré hvězdy jsou v I Zwicky 18 téměř na limitu rozlišovací schopnosti a citlivosti HST.

Aloisi se svým týmem určila novou vzdálenost podle pozorování proměnných hvězd ve I Zwicky 18, které se používají jako vesmírné milníky. Tyto hmotné hvězdy se nazývají Cefeidy a v pravidelných intervalech pulsují. Čas jejich pulsací je přesně svázán s jejich jasností. Srovnáním skutečné jasnosti jakou pozorujeme mohou astronomové přesně určit jejich vzdálenost. Pomocí pozorování tým astronomů určil jasnost tří Cefeid a tyto hodnoty porovnal s jasnostmi, jaké vychází podle teoretických modelů. Tyto modely byly počítány přesně pro I Zwicky 18 s deficitem těžších prvků a ukazují, že hvězdy v galaxii vznikly ještě před tím, než se těžší prvky staly ve vesmíru hojnými. Tato analýza pomohla astronomům určit vzdálenost galaxie. Vzdálenost Cefeid byla dále ověřena podle jiného indikátoru vzdálenosti, pozorováním jasnosti nejjasnějších červených hvězd, starších než 1 miliardu let.

Cefeidy jsou jako proměnné hvězdy studovány celá desetiletí a staly se nástrojem v určování měřítek ve vesmíru. Je to ale poprvé, kdy byly objeveny proměnné hvězdy s tak malým obsahem těžkých prvků. Cílem nadcházející studie týmu astronomů bude další pozorování, které může poskytnout unikátní nový pohled na vlastnosti proměnných hvězd.

Aloisi se svým týmem publikovala své výsledky 1. 10. v časopise Astrophysical Journal Letters.

Tým Aloisiové sestává z těchto vědců: Francesca Annibali, Jennifer Mack a Roeland van der Marel of the Space Telescope Science Institute, Marco Sirianni ze Space Telescope Science Institute a European Space Agency, Abhijit Saha of the National Optical Astronomy Observatories a Gisella Clementini, Rodrigo Contreras, Giuliana Fiorentino, Marcella Marconi, Ilaria Musella a Monica Tosi z Italian National Astrophysics Institutes, Bologna a Naples.

(podle informací STScI 2007-35 z 16. 10. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 18. 10. 2007, 08:13