Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 23:49 CET
Juliánské datum: 2458469.45
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 9.5

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL KOSMICKÝ EKVIVALENT PORTRÉTU DORIANA GRAYE


Mladistvě vypadající galaxie I Zwicky 18. Kredit: NASA, HST.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, objevil galaxii která je kosmickým ekvivalentem obrazu Doriana Greye. Portrét Doriana Greye figuruje v románu Oscara Wilda, kde očarovává svým věkem a krásou.

Podobně jako fiktivní obraz, také galaxie I Zwicky 18 bude starší. Vychází to podle studia mnoha astronomů. Původně ji astronomové považovali za kosmické batole, ale nyní se domnívají, že galaxie je dospělá.

Mladistvý vzhled galaxie byl odhalen někdy před 40 lety během jejího pozorování na Palomarské observatoři. První studie ukazovaly, že galaxie vznikla až miliardy let po jejich galaktických sousedech. Podobně mladě vypadající galaxie jako I Zwicky 18 nalézáme obvykle jen v ranném vesmíru. Astronomové byli nadšeni, že nově vzniklá galaxie jako I Zwicky 18 mohla být takto studována. Pomohlo by nám to v řešení problematiky vývoje galaxií, což je normálně možné sledovat jen na galaxiích ve velkých vzdálenostech.

Nová data z HST tuto možnost ale ruší. Teleskop pozoroval slabou galaxii obsahující staré hvězdy, což naznačuje, že její vývoj začal nejméně před 1 miliardou let a možná její stáří dosahuje až 10 miliard let. Galaxie tedy vznikla ve stejné době jako většina jiných galaxií.

„Ačkoli galaxie není tak mladá, jak se původně uvažovalo, je zcela jistě vývojovým problémem a jedinečným objektem v sousedním vesmíru,“ řekla astronomka Alessandra Aloisi ze Space Telescope Science Institute a European Space Agency v Baltimore, Md., která je vedoucí nové studie.

Spektroskopická pozorování pozemskými teleskopy ukázala, že I Zwicky 18 je téměř výhradně složena z vodíku a helia, tedy hlavních prvků, které byly vytvořeny při Velkém třesku. Těžší prvky se tvoří až v jádrech hvězd a potom jsou vyvrhovány do prostoru při smrti hvězdy. Prvotní složení naznačuje, že proces tvorby hvězd v ní byl mnohem nižší než u jiných galaxií podobného stáří. Galaxie byla studována většinou z teleskopů NASA, včetně Spitzer Space Telescope, Chandra X-ray Observatory a Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer (FUSE). Stále zůstává tajemstvím proč se v minulosti ve I Zwicky 18 zrodilo tak málo hvězd a proč se tak málo hvězd v této galaxii tvoří nyní.

Data z HST také naznačují, že I Zwicky 18 leží ve vzdálenosti 59 milionů sv. let od Země, což je téměř o 10 milion sv. let dál než se dříve myslelo. Vzdálenost ve které je galaxie, je ale pořad „za humny“. Měření podle galaktických standardů potvrdilo že galaxie leží dále než jsme se domnívali a to může vysvětlit proč dříve astronomové v galaxii obtížně detekovali starší a slabší hvězdy. Ve skutečnosti totiž slabé staré hvězdy jsou v I Zwicky 18 téměř na limitu rozlišovací schopnosti a citlivosti HST.

Aloisi se svým týmem určila novou vzdálenost podle pozorování proměnných hvězd ve I Zwicky 18, které se používají jako vesmírné milníky. Tyto hmotné hvězdy se nazývají Cefeidy a v pravidelných intervalech pulsují. Čas jejich pulsací je přesně svázán s jejich jasností. Srovnáním skutečné jasnosti jakou pozorujeme mohou astronomové přesně určit jejich vzdálenost. Pomocí pozorování tým astronomů určil jasnost tří Cefeid a tyto hodnoty porovnal s jasnostmi, jaké vychází podle teoretických modelů. Tyto modely byly počítány přesně pro I Zwicky 18 s deficitem těžších prvků a ukazují, že hvězdy v galaxii vznikly ještě před tím, než se těžší prvky staly ve vesmíru hojnými. Tato analýza pomohla astronomům určit vzdálenost galaxie. Vzdálenost Cefeid byla dále ověřena podle jiného indikátoru vzdálenosti, pozorováním jasnosti nejjasnějších červených hvězd, starších než 1 miliardu let.

Cefeidy jsou jako proměnné hvězdy studovány celá desetiletí a staly se nástrojem v určování měřítek ve vesmíru. Je to ale poprvé, kdy byly objeveny proměnné hvězdy s tak malým obsahem těžkých prvků. Cílem nadcházející studie týmu astronomů bude další pozorování, které může poskytnout unikátní nový pohled na vlastnosti proměnných hvězd.

Aloisi se svým týmem publikovala své výsledky 1. 10. v časopise Astrophysical Journal Letters.

Tým Aloisiové sestává z těchto vědců: Francesca Annibali, Jennifer Mack a Roeland van der Marel of the Space Telescope Science Institute, Marco Sirianni ze Space Telescope Science Institute a European Space Agency, Abhijit Saha of the National Optical Astronomy Observatories a Gisella Clementini, Rodrigo Contreras, Giuliana Fiorentino, Marcella Marconi, Ilaria Musella a Monica Tosi z Italian National Astrophysics Institutes, Bologna a Naples.

(podle informací STScI 2007-35 z 16. 10. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 18. 10. 2007, 08:13
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS