13.12.2017, 08:35 CET

ASTRONOMOVÉ POMOCÍ HST A KECKU IDENTIFIKOVALI VZDÁLENOU TRPASLIČÍ GALAXII

Obraz vzdálené trpasličí galaxie vytvořený gravitační čočkou a počítačově zrekonstruovaný (vlevo nahoře). Kredit:  NASA, ESA, P. Marshall a T. Treu (University of California, Santa Barbara).Tým astronomů z University of California, Santa Barbara, oznámil, že se jim podařilo rozlišit trpasličí galaxii vzdálenou 6 miliard sv. let. Váží pouhou 1/100 hmoty naší Galaxie, tedy jedná se o trpasličí galaxii mnohem menší než jakákoli jiná, která kdy byla detailně studována v této vzdálenosti.

Ve vydání Astrophysical Journal z 20. prosince astronomové oznámí, že galaxie vypadá velmi podobně jako jedna z trpasličích galaxií v kupě galaxií v Panně, která se nachází ve vzdálenosti pouhých 60 milionů sv. let.

„Domníváme se, že jsme identifikovali progenitora lokálních trpasličích galaxií,“ říká Tommaso Treu. "„Vzdálenou galaxii vidíme tak jasně, jako bychom pozorovali trpasličí galaxie v kupě v Panně s pomocí pozemských teleskopů. Ostrý obraz byl získán z kosmického teleskopu NASA, Hubble Space Telescope a laserového naváděcího systému adaptivní optiky na W.M. Keck Telescope. Astronomové přístroje zaměřili na přírodní kosmickou čočku, nazývanou gravitační čočka. Vědci využili toho, že vzdálená trpasličí galaxie leží přesně za hmotnou galaxií v popředí, která světlo od vzdálené galaxie zesílila, podobně jako zvětšuje klasická skleněná čočka. Gravitační čočka zesílila obraz vzdálené trpasličí galaxie tak, že byl 10 krát jasnější a 10 krát větší než jak bychom ji normálně v HST nebo Keck teleskopu spatřili.

(podle STScI 2007-38 z 4. 10. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 17. 10. 2007, 13:08