14.12.2017, 01:36 CET

SNÍMEK Z HST ZACHYCUJE GIGANTICKOU HVĚZDOKUPU S NOVĚ RODÍCÍMI SE HVĚZDAMI

Mlhovina NGC 3603. Foto: HST.Kosmický teleskop NASA/ESA, Hubble Space Telescope, zachytil nádherný snímek obří mlhoviny sídlící v jedné z nejvýraznějších a nejhmotnějších mladých hvězdokup v naší Galaxii. Objekt nese označení NGC 3603 a je prototypem pro studium problematiky hvězdného vývoje.

NGC 3603 je významnou oblastí zrodu hvězd, nacházející se v jednom ze spirálních ramen naší Galaxie, ve směru souhvězdí Carina. Od naší Sluneční soustavy je vzdálena asi 20 000 světelných let. Tento nejnovější snímek z HST, ukazuje mladou hvězdokupu obklopenou rozsáhlou oblastí prachu a plynu. Většina jasných hvězd, které jsou na snímku zachyceny, jsou horké modré hvězdy. Jejich ultrafialové záření a silné větry vytvářejí rozrušení a prohlubně v plynu a prachu, který celou hvězdokupu obklopuje.

Nový snímek z Kosmického teleskopu zachycuje velké množství hvězd rozdílných hmotností, ale stejného stáří. To umožňuje detailně analyzovat různé typy hvězd v různých vývojových fázích. Astronomové tak mohou porovnávat navzájem hvězdokupy různého stáří a určovat, které charakteristiky (jako je například teplota a jasnost) se postupně mění s věkem hvězd.

Podle astronoma Dr. Jesúse Maíze Apellánize z Instituto de Astrofísica de Andalucía, Španělsko, který je vedoucím výzkumného týmu HST, hvězdokupa obsahuje nejhmotnější hvězdy ve svém jádru. Společně se svými spolupracovníky objevil, jaké je rozložení různých typů hvězd v centru této velmi husté hvězdokupy. Hvězdokupa je podobná ostatním mladým hvězdokupám v naší Galaxii.

Tým astronomů také zjistil, že tři nejjasnější hvězdy v centru hvězdokupy nás očividně klamou a jsou mnohem hmotnější, než připouští teoretický hmotnostní limit. Ve skutečnosti se tyto velmi hmotné hvězdy mohou skládat ze dvou či tří jednotlivých hvězd, jejichž světlo bylo „sblendováno“ dohromady. Nicméně ani HST tyto hvězdy nedokáže rozlišit. Tento objev je v souladu s dřívějšími pozorováními, které uskutečnil Dr. Anthony Moffat z Université de Montréal, Kanada, když k pozorování použil dalekohled ESO Very Large Telescope a získaná data zkombinoval s infračervenými daty, pořízenými kamerou NICMOS na palubě HST. Kamera NICMOS se používá ke sledování pohybů hvězd ve dvojhvězdném či trojhvězdném systému. Dr. Moffar změřil, že nejhmotnější samostatná hvězda je přibližně 115krát hmotnější než Slunce – což je ještě akceptovatelný limit podle současných teorií.

Vírová mlhovina NGC 3603 obsahuje množství plynu, které se rovná hmotnosti 400 000 Sluncí. Za obrovským mračnem je skryto několik Bokových globulí (vidíme je v pravém horním rohu snímku). Objekty jsou pojmenovány po Bartu Bokovi, který je v roce 1940 poprvé objevil. Tyto temná a hustá prachová mračna dosahují hmotnosti 10ti až 50ti násobku hmotnosti Slunce. Jsou na hranici gravitačního kolapsu a proto mohou být místem zrodu nových hvězd. Bokovy globule patří k nejchladnějším objektům ve vesmíru.

Mlhovinu NGC 3603 objevil v roce 1834 John Herschel. Mlhovina je známa jako sídlo modré superobří hvězdy s názvem Sher 25. Tuto hvězdu můžeme spatřit vlevo nahoře, v nejhustší části hvězdokupy. Astronomové se domnívají, že hvězda je v blízkosti bodu těsně před explozí jako supernova a často bývá zmiňována jako příklad předchůdce, dnes velmi dobře známé supernovy SN 1987A.

(podle informací heic0715 z portálu spacetelescope.org přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 12. 10. 2007, 07:46