JE VYSOKOENERGETICKÉ ZÁŘENÍ GAMA POMALEJŠÍ NEŽ SVĚTLO?
Rychlost světla je prostě rychlost světla. Možná to není tak úplně pravda. Astronomové studovali záření přicházející ze vzdálené galaxie a zjistili, že vysokoenergetické záření gama doputovalo na Zemi o několik minut později než nízkoenergetické fotony. Podle teorie relativity by se však všechny fotony měly pohybovat rychlostí světla – tudíž stejnou rychlostí.
Objev byl proveden pomocí nového teleskopu MAGIC (Major Atmospheric Gamma-ray Imaging Cherenkov), který je umístěný na horském vrcholu kanárského ostrova La Palma. Záření gama není možné na Zemi přímo detekovat. Při nárazu do zemské atmosféry, uvolní spršku částic, které při průchodu atmosférou vyvolávají čerenkovovo záření. To vzniká, když je rychlost pohybu částice větší než je v daném prostředí fázová rychlost světla. Je možné tyto částice detekovat a zpětně vypočítat směr a energii záření gama. Se 17 metrovým detektorem je MAGIC největším teleskopem tohoto typu.
Mezinárodní tým vědců namířil teleskop na Markarian 501, galaxii vzdálenou 500 milionů světelných roků, která obsahuje supermasivní černou díru a která uvolňuje záření gama. To vzniká tak, že do černé díry padá více hmoty, než je schopna pojmout a ta ji uvolňuje v tzv. jetech, které z černé díry vylétají rychlostí blízkou rychlosti světla, včetně záření gama. Pokud dráha jetů protíná naší Zemi, je možné toto záření detekovat.
Vědci dělí záření na vysokoenergetické a nízkoenergetické fotony. Vzhledem k tomu, že všechny fotony byly vyzářeny ve stejný okamžik, očekávali bychom, že je budeme detekovat také ve stejném okamžiku. Vysokoenergetické fotony však dorazili o 4 minuty později.
Co se stalo? Nikdo neví. Vědci zřejmě navrhnou, že možná záření ovlivňuje interakce s „kvantovou pěnou“. Tímto bychom se dostali do oblasti teorie, kde prostor nemá definovatelnou podobu. Muselo by zde dojít k oddělení prostoru a času od sebe.
Více se o „kvantové pěně“ můžete dočíst na těchto stránkách: