11.12.2017, 18:13 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

METEORIT CARANCAS V PERU – NOVÁ ZJIŠTĚNÍ POTVRZUJÍ DOPAD KOSMICKÉHO TĚLESA

Meteorický kráter u města Carancas v Peru, který vznikl dopadem kosmického tělesa 15. 9. (nahoře). Infrazvukový záznam dopadu tělesa ze stanice La Paz (dole). Foto: AP a spacewather.com.Dne 15. září 2007 v 11h 45m místního času (19h45m UT) ozářil jasný bolid oblohu nad Peru. Později byl místními obyvateli u městečka Carancas (provincie Chucuito) objeven kráter zaplněný vodou. Kráter se nachází na vyvýšené rovině (Puna) tvořené sedimenty z třetihorních pevninských hornin.

Impaktní kráter vznikl dopadem tělesa do měkké červenohnědé půdy. Kráter tvoří jáma a římsa, vzniklá zpětným dopadem vymrštěného materiálu na okraje kráteru. Centrální část kráteru byla zaplavena povrchovou vodou, která znemožňuje hledat zbytky po impaktoru. Římsa kráteru dosahuje v nejvyšším místě výšky 1m nad okolní půdu a je dobře patrná od severního okraje kráteru. Roztroušený materiál v okolí je tvořen hnědou půdou s šedou patinou (meteoritický prach) o výšce až 5 cm. Materiál je roztroušen do oblasti 200m.

Tři dny po vzniku kráteru dosahovala hladina vody 1m pod původní terén. Jednalo se o hnědou kalnou vodu s pH = 7.8 o teplotě 17.9oC, vodivosti > 4000 miliseimů a celkovém podílu rozpuštěné půdy > 2200 ppm (podle měření , které prováděl prof. Mario Soto z Univ. Of Altiplano, Puno).
Optická prohlídka neleštěných vzorků meteoritu z Peru. Foto: INGEMMET.
Podle prvních průzkumů se experti shodli na tom, že tento kráter nevypadá jako kráter po dopadu meteoritu. Nyní ale mění názor: „Bez výhrad se jedná o meteorický kráter,“ řekl profesor astronomie Peter Brown z University of Western Ontario. "Objevili jsme data zachycující infrazvuk, která zachytila stanice v La Paz, které je od místa dopadu vzdáleno 70km. Podle velikosti vzdušné vlny můžeme určit kinetickou energii tělesa, které na zem dopadlo, vychází 0.03 ktun TNT.“

Když vědci dorazili na místo dopadu, bylo to až 36 hodin po dopadu. Většinu hlavních fragmentů meteoritu již posbírali místní vesničané. Podle vizuální obhlídky dostupných fragmentů se jedná o jemně zrnitou, světle šedou, křehkou horninu s rozptýlenými železnými kuličkami o velikosti 1mm. Pro petro-mineralogické rozbory byly zhotoveny tenké výbrusy, které se zkoumaly optickými mikroskopy. Výsledky ukazují chondritickou texturu s minerály jako pyroxen, olivin, železo, troilit a alkalický (?) živec.
Leštěné výbrusy vzorků úlomků meteoritu od Carancas vykazuje chondrule, kulovité částice typické pro meteority. Foto: INGEMMET.
Dále byly vytvořeny leštěné vzorky pro petro-mineralogický rozbor pod optickým mikroskopem. Výsledky ukazují chondritickou texturu a následující menerální složení:

Pyroxen 1 40%
Olivin 20%
Živec 10%
Pyroxen 2 10%

Neprůhledné minerály mají podíl 20% a zahrnují:

Kamacit 15%
Troilit 5%
Cromit stopově
Přírodní Cu stopově

„Celkem bylo nalezeno 20 až 30 kg pozůstatků meteoritu, nicméně několikatunový hlavní kus leží asi na dně kráteru,“ dodává Brown. „Špatnou zprávou je, že kráter je zalitý vodou. V Peru je právě období deš?ů a pokud ASAP neprovede nějaké kroky, hornina bude rychle oxidovat a drolit se.“

Vědci z Peruvian Institute of Nuclear Energy oznámili, že nalezený materiál ve vzorcích není radioaktivní. Podle zpráv a vyšetřování přímo z místa nálezu, které prováděl hlavní hygienik oblasti Puno hlásilo v souvislosti s meteoritem asi 200 obyvatelů bolesti hlavy, zvracení a bolesti zubů. Vyšetřeno bylo 30 nemocných, plus 20 dětí z místní školy. Příčina bolestí je neznáma.

„Postupem doby, dodává prof. Brown,“ jsme získali seismická data dopadu – a jedná se o první skutečná seismická data zaznamenaná na Zemi při dopadu meteoritu!“

Další odkazy:

(podle spaceweather.com z 8. 10. 2007 a prvotní zprávy INGEMMET z 21. 9. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 08. 10. 2007, 08:50