13.12.2017, 06:40 CET

Donald Savage, Vedení NASA, Washington
Jocelyn Landau Constantin, ESA, Darmstadt, Německo
Guy Webster, JPL, Pasadena, Kalifornie

Sonda Mars Express v uměleckém podání. Kredit: ESA.Mise Mars Express Evropské vesmírné agentury (ESA), která dosáhne Marsu tento měsíc, má americké účastníky a Evropané jsou zase členy týmu NASA u dvou sond Mars Exploration Rovers, které doletí k Marsu v lednu.

Sondy budou zkoumat rudou planetu zcela odlišným způsobem a budou se navzájem doplňovat. „Společně, tyto mise obstarají řadu nových informací,“ řekl Dave Lavery, výkonný ředitel programu Mars Exploration Rovers. „Doposud se podařila jen tři úspěšná přistání na Marsu. V rozpětí jednoho měsíce můžeme zdvojit toto číslo a získat další poznatky o Marsu,“ dodává.

Vypuštění jedné části sondy Mars Express, označené jako Beagle 2, bude provedeno 19. prosince. Na Štědrý den dopadne Beagle 2 na povrch Marsu, zatímco Mars Express vstoupí na oběžnou dráhu okolo planety a použije sedm přístrojů na prostudování složení atmosféry Marsu. Beagle 2 bude hledat stopy po životě a provede analytické testy s použitím robotického ramena.

Tým ovládající Beagle 2 rovněž plánuje, že využije pro přenos dat a komunikaci sondu NASA Mars Odyssey.

Americká účast u mise Mars Express zahrnuje navigační podporu a vývoj softwaru ze strany JPL, a také zajištění komunikace. Jeden z přístrojů, se součástkami vyrobenými v USA, použije radar při hledání podzemní vody.

„Bude to první pokus zkoumat tak hluboko pod povrchem Marsu,“ řekl Dr. William Johnson z JPL. Tento přístroj, Mars Advanced Radar, je navržen tak, aby rozeznal hranice mezi vrstvami do hloubky pěti kilometrů pod povrchem. Přístroj bude také zkoumat strukturu a proměnlivost ionosféry Marsu, což je nejvyšší vrstva atmosféry.
Univerzita v Iowě, sestavila vysílač, JPL vyrobila přijímač a Astro Aerospace v Kalifornii sestavila 40-ti metrovou anténu pro tento radar.

Dalším přístrojem je analyzér vesmírné plazmy a energetických atomů, který bude zkoumat interakci mezi atmosférou a slunečním větrem z nabitých částic uhánějících od Slunce. Jihozápadní výzkumný institut v San Antoniu pro něj sestavil dva senzory, elektronový spektrometr a analyzér iontové hmoty.
Evropa zase poskytla důležité nástroje pro Mars Exploration Rovers.

Německá vesmírná agentura a Max Planckův institut pro chemii, dodaly ke každému roveru rentgenový spektrometr alfa částic a Mossbauerův spektrometr. Evropané tvoří jednu šestinu členů vědeckého týmu. Rovery, které přistanou na Marsu 3. a 25. ledna, budou hledat důkazy toho, zdali je oblast vhodná pro život.

(podle informací NASA 03-388 z 3. 12. 2003 přeložil FV)

Dalibor Hanžl, 09. 12. 2003, 07:09