Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

17.12.2018, 00:09 CET
Juliánské datum: 2458469.46
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 43m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:15) Měsíc (↓ 00:03)

Stáří (dny): 9.5

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA OBJEVILA NA MARSU MOŽNÉ VCHODY DO PODZEMNÍCH PROSTOR


Sedm velmi tmavých otvorů na severním svahu sopky na Marsu. Kredit: NASA/JPL-Caltech/ASU/USGS.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda NASA, Mars Odyssey, objevila 7 otvorů, pravděpodobných vstupů do jeskyní. Otvory se nacházejí na svazích sopky na planetě Mars. Tento objev je povzbuzením pro hledání života na Rudé planetě.

Na snímcích vidíme velmi temné, téměř kruhové útvary o průměru asi 100 až 250 m. Útvary jsou pro vědce, kteří je na snímcích sond NASA Mars Odyssey a Mars Global Surveyor objevili velkou záhadou. Noční a denní teploty kruhovitých útvarů zkoumala infračervená kamera na sondě Mars Odyssey. Vědci došli k závěru, že jde o vstupy do podzemních prostor.

Důkazem, že jde o vstupy do podzemních prostor, jsou rozdíly teplot na infračervených snímcích pořízených v odpoledních hodinách a ráno před svítáním. Rozdíl mezi denní a noční teplotou je pouze asi třetinový vůči teplotním změnám okolního povrchu planety.

„Ve dne jsou tyto místa chladnější než okolí a v noci pak teplejší,“ řekl Glen Cushing z U.S. Geological Survey's Astrogeology Team a Northern Arizona University, Flagstaff, Ariz. „Jejich teplotní režim není tak stabilní jako u velkých jeskyní na Zemi, které často udržují zcela konstantní teplotu, nicméně příliš se od nich neliší.“

Zprávu o objevu možných jeskyní publikoval Cushing se svými spolupracovníky nedávno v online časopise Geophysical Research Letters.

„Jestli se jedná o hluboké vertikální šachty nebo otvory do prostorných jeskyní se teprve uvidí, ale jsou to vstupy pod povrch Marsu,“ řekl Tim Titus z U.S. Geological Survey, Flagstaff. „Tyto jeskyně mohly poskytovat chráněné místo pro život na Marsu v minulosti a nebo současný, ale i úkryt pro lidi kolonizující Mars v budoucnosti.“

Nově objevené otvory dostaly název „Sedm sester“ a leží ve velkých nadmořských výškách ve svahu vulkánu Arsia Mons nacházejícího se v blízkosti nejvyšší hory na Marsu.

Otvory jsou v tak extrémních výškách, že je velmi malá pravděpodobnost, že by byly použitelné jako lidské obydlí nebo pro mikrobiální život,“ řekl Cushing. „A pokud život na Marsu někdy existoval, tak by se nestěhoval do této výšky.“

V nejnovější zprávě se uvádí, že hluboké otvory na Arsia Mons pravděpodobně vznikly v důsledku podzemního napětí vulkánu způsobeného rozložením a poruchami volného prostoru pod povrchem. Některé z těchto otvorů jsou v řade s řetězci miskovitých jam, kde se povrchový materiál zhroutil a vyplnil mezery vytvořené lineárními poruchami.

Vědci k průzkumu použili sondu Mars Odyssey (říjen 2001) a novější Mars Reconnaissance Orbiter. Cílem je najít další otevřené podzemní prostory v nižších výškách, které by byly přístupnější pro budoucí pilotované mise k Marsu.

„Klíčové je hledat místa, kde jsou teplotní anomálie – v noci jsou to teplé skvrny,“ řekl Phil Christensen z Arizona State University, Tempe, vedoucí pracovník přístroje Thermal Emission Imaging System na sondě Mars Odyssey. Tento přístroj dává snímky jak ve viditelném tak v infračerveném světle a byl již použit pro zkoumání možných jeskyní.

„U Marsu není žádný jiný přístroj , který by mohl dávat tepelnou informaci, na které je zcela závislý tento výzkum,“ řekl pracovník projektu Mars Odyssey, Jeffrey Plaut z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. "Jedná se o velký příklad neustálých nových vzrušujících objevů Odyssey.“ Sonda Mars Odyssey přiletěla k Marsu v roce 2001. Stalo se tak rok před příletem dalších sond, které v současnosti zkoumají Mars. Její předchůdce Mars Global Surveyor v minulém roce ukončil činnost.

Mars Odyssey je řízena JPL, oddělením California Institute of Technology, Pasadena, pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Přímým dodavatelem a výrobcem kosmické sondy je Lockheed Martin Space Systems, Denver. Přístroj na sondě Thermal Emission Imaging System byl vyvinut na Arizona State University, Tempe, ve spolupráci s Raytheon Santa Barbara Remote Sensing, Santa Barbara, Calif. Je řízen z Arizona State University. Další informace o Mars Odyssey a nové objevy naleznete na: http://www.nasa.gov/mission_pages/odyssey.

(podle informací JPL z 21. 9. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 24. 09. 2007, 08:54
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS