13.12.2017, 08:33 CET

KOSMICKÁ SONDA NASA OBJEVILA NA MARSU MOŽNÉ VCHODY DO PODZEMNÍCH PROSTOR

Sedm velmi tmavých otvorů na severním svahu sopky na Marsu. Kredit: NASA/JPL-Caltech/ASU/USGS.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda NASA, Mars Odyssey, objevila 7 otvorů, pravděpodobných vstupů do jeskyní. Otvory se nacházejí na svazích sopky na planetě Mars. Tento objev je povzbuzením pro hledání života na Rudé planetě.

Na snímcích vidíme velmi temné, téměř kruhové útvary o průměru asi 100 až 250 m. Útvary jsou pro vědce, kteří je na snímcích sond NASA Mars Odyssey a Mars Global Surveyor objevili velkou záhadou. Noční a denní teploty kruhovitých útvarů zkoumala infračervená kamera na sondě Mars Odyssey. Vědci došli k závěru, že jde o vstupy do podzemních prostor.

Důkazem, že jde o vstupy do podzemních prostor, jsou rozdíly teplot na infračervených snímcích pořízených v odpoledních hodinách a ráno před svítáním. Rozdíl mezi denní a noční teplotou je pouze asi třetinový vůči teplotním změnám okolního povrchu planety.

„Ve dne jsou tyto místa chladnější než okolí a v noci pak teplejší,“ řekl Glen Cushing z U.S. Geological Survey's Astrogeology Team a Northern Arizona University, Flagstaff, Ariz. „Jejich teplotní režim není tak stabilní jako u velkých jeskyní na Zemi, které často udržují zcela konstantní teplotu, nicméně příliš se od nich neliší.“

Zprávu o objevu možných jeskyní publikoval Cushing se svými spolupracovníky nedávno v online časopise Geophysical Research Letters.

„Jestli se jedná o hluboké vertikální šachty nebo otvory do prostorných jeskyní se teprve uvidí, ale jsou to vstupy pod povrch Marsu,“ řekl Tim Titus z U.S. Geological Survey, Flagstaff. „Tyto jeskyně mohly poskytovat chráněné místo pro život na Marsu v minulosti a nebo současný, ale i úkryt pro lidi kolonizující Mars v budoucnosti.“

Nově objevené otvory dostaly název „Sedm sester“ a leží ve velkých nadmořských výškách ve svahu vulkánu Arsia Mons nacházejícího se v blízkosti nejvyšší hory na Marsu.

Otvory jsou v tak extrémních výškách, že je velmi malá pravděpodobnost, že by byly použitelné jako lidské obydlí nebo pro mikrobiální život,“ řekl Cushing. „A pokud život na Marsu někdy existoval, tak by se nestěhoval do této výšky.“

V nejnovější zprávě se uvádí, že hluboké otvory na Arsia Mons pravděpodobně vznikly v důsledku podzemního napětí vulkánu způsobeného rozložením a poruchami volného prostoru pod povrchem. Některé z těchto otvorů jsou v řade s řetězci miskovitých jam, kde se povrchový materiál zhroutil a vyplnil mezery vytvořené lineárními poruchami.

Vědci k průzkumu použili sondu Mars Odyssey (říjen 2001) a novější Mars Reconnaissance Orbiter. Cílem je najít další otevřené podzemní prostory v nižších výškách, které by byly přístupnější pro budoucí pilotované mise k Marsu.

„Klíčové je hledat místa, kde jsou teplotní anomálie – v noci jsou to teplé skvrny,“ řekl Phil Christensen z Arizona State University, Tempe, vedoucí pracovník přístroje Thermal Emission Imaging System na sondě Mars Odyssey. Tento přístroj dává snímky jak ve viditelném tak v infračerveném světle a byl již použit pro zkoumání možných jeskyní.

„U Marsu není žádný jiný přístroj , který by mohl dávat tepelnou informaci, na které je zcela závislý tento výzkum,“ řekl pracovník projektu Mars Odyssey, Jeffrey Plaut z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. "Jedná se o velký příklad neustálých nových vzrušujících objevů Odyssey.“ Sonda Mars Odyssey přiletěla k Marsu v roce 2001. Stalo se tak rok před příletem dalších sond, které v současnosti zkoumají Mars. Její předchůdce Mars Global Surveyor v minulém roce ukončil činnost.

Mars Odyssey je řízena JPL, oddělením California Institute of Technology, Pasadena, pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Přímým dodavatelem a výrobcem kosmické sondy je Lockheed Martin Space Systems, Denver. Přístroj na sondě Thermal Emission Imaging System byl vyvinut na Arizona State University, Tempe, ve spolupráci s Raytheon Santa Barbara Remote Sensing, Santa Barbara, Calif. Je řízen z Arizona State University. Další informace o Mars Odyssey a nové objevy naleznete na: http://www.nasa.gov/mission_pages/odyssey.

(podle informací JPL z 21. 9. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 24. 09. 2007, 08:54