Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 14:54 CET
Juliánské datum: 2458471.08
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA PŘINÁŠÍ DALŠÍ NOVINKY O VODĚ A KLIMATU NA MARSU


Rýhované kanály v jižním pohoří kráteru na Marsu. Snímek ve falešných barvách pořízený přístrojem High Resolution Imaging Science Experiment camera na palubě sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Kredit: NASA,JPL.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda NASA, Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), zkoumá několik jevů na Marsu, které souvisí s rolí vody v různých vývojových etapách planety Mars.

Mezi jevy, které zkoumaly pokročilé přístroje umístěné na palubě kosmické sondy patřil materiál, který se na dvou rýhách uložil za posledních osm let, polární ledové čepičky vytvořené v nedávné geologické minulosti a stopy vody uvolněné při velkých dopadech hornin v dobách, kdy byl Mars starší.

Na základě snímků pořízených před a po roce 1999 sondou Mars Global Surveyor byly loni objeveny čerstvé usazeniny v rýhách. To posiluje domněnku, že na Marsu byly objeveny moderní toky tekuté vody. Pozorování z novější kosmické sondy, která se k Marsu dostala loni naznačují, že tyto usazeniny mohou být výsledkem sesuvů půdy uvolněných suchých materiálů. Tento a jiné objevy MRO vědci předložili v pěti článcích, publikovaných v pátečním vydání časopisu Science.

„Vyvstává klíčová otázka, zda za tyto dva nánosy může voda, která se i dnes dostává až na povrch Marsu.“ Řekl Alfred McEwen z University of Arizona, Tucson, vedoucí specialista pro přístroj High Resolution Imaging Science Experiment umístěný na kosmické sondě a také spoluautor článku. “Naše důkazy naznačují, že nové nánosy materiálu nemusela nutně vyvolat voda.“

Jeden z čerstvých nánosů je pruh relativně jasného materiálu o délce několika stovek metrů, který tam ještě v roce 1999 nebyl a objevil se až v roce 2004. Přístroj na kosmické sondě, Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars odhalil, že nános materiálu není zmrzlý, led a nebo minerál jako pozůstatek vypařování slané vody. Vědci také zkoumali rýhy nad tímto pruhem a na pěti jiných místech . Tyto rýhy jsou také jasné a obsahují nápadně mladý materiál. Svahy jsou dostatečně strmé nato, aby se po nich sesypával písek nebo suchý prach. Zdrojem může být jasný materiál na vrcholku.

Nicméně další rýhy nesou silné známky po tekuté vodě na Marsu, která tam mohla téci v posledních několika milionech let a možná i v rozdílných fázích opakovaných klimatických cyklů. Mars, podobně jako Země prodělává periodické klimatické změny charakterizované cykly, v návaznosti na slapový pohyb planety a její dráhu. Některá období v těchto cyklech jsou teplejší, jiná chladnější. Tyto rýhy mají na suché sesuvy příliš mělké svahy. Snímky z kamery s vysokým rozlišením umístěné na MRO ukazují jasné známky toku tekutin. Jsou to např. lemované kanály a terasy v rámci rýh.

Další z nových objevů z této kamery může zničit argumenty, které poukazují nato, že pradávná minulost Marsu byla s vlhkým klimatem. V okolí několika impaktních kráterů byla objevena krajina z rozvětvenými kanály a vějířovitými usazeninami typickými pro proudy tekutin. Snímky ukazují těsné spojení mezi některými toky a jezírky nánosů interpretované jako impaktem meteoroidu roztavený materiál usazený do ledové krusty. Tyto nové důkazy podporují hypotézy, že vodní toky se v minulosti na Marsu objevovaly v epizodách, navazujících na dopady kosmických hornin a podpovrchový ohřev. Nemusely být nutně výsledkem precipitace v přetrvávajícím teplejším klimatu. Během ranné historie Marsu byly impakty vyhloubené krátery větší a početnější. Byla to doba, kdy vysychaly sítě kanálů a povrch se dělil na mnoho částí.

Sonda MRO zkoumala na led bohaté vrstvy usazenin v blízkosti pólů Marsu. Na tyto oblasti se zaměřil kromě jiných i přístroj s názvem Shallow Subsurface Radar instrument, který je chopný zkoumat podpovrchové vrstvy. Radar detekoval v blízkosti jižního pólu planety vrstvy, které svědčí o klimatických periodách, při nichž se ukládaly jednotlivé vrstvy. Tyto periody byly střídány epizodami erozí, říká Roberto Seu z University of Rome a také spoluautor článku. Maria Zuber z Massachusetts Institute of Technology společně se spolupracovníky využila efektu působící gravitace Marsu na kosmickou sondu a tím zkoumala zda vrstvy nánosů materiálu u jižního pólu obsahují hustý materiál, jako je hornina nebo je tvoří led s nízkou hustotou. Jejich pozorování přináší další důkaz o tom, že vrstvy jsou hlavně voda. Kenneth Herkenhoff z U.S. Geological Survey, Flagstaff společně s kolegy využil kameru s vysokým rozlišením ke sledování série zřetelných vrstev u severního pólu.

Doprovodný článek od Windy Jaeger z U.S. Geological Survey, Flagstaff, a spoluautorů využívá snímků z kamery s vysokým rozlišením a ukazuje, že mladé kanály na Marsu v síti s názvem Athabasca Valles zcela zalily proudy lávy. Prostory, které vědci v roce 2005 interpretovali jako zamrzlá moře jsou zality jezírky lávy.

Richard Zurek, člen projektu MRO z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, Calif., řekl, "Nedávné objevy ukazují na zdokonalující se pozorovací schopnosti, které samostatně a nebo společně ukazují, že Mars je složitější planetou s bohatou historií o které se stále máme co učit.“

JPL misi MRO řídí pro NASAs Science Mission Directorate, Washington. Lockheed Martin Space Systems, Denver, je přímý dodavatel a firma, která sondu sestavila. University of Arizona pracuje s přístrojem High Resolution Imaging Science Experiment camera, který byl vyroben v Ball Aerospace & Technology Corp., Boulder, Colo. Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md., řídí přístroj Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars. Přístroj Shallow Subsurface Radar dodala Italian Space Agency, jejíž řízení je z University of Rome a data z tohoto přístroje analyzuje společný tým Italalských a Amerických vědců.

Snímky, které se váží k těmto novým zprávám jsou dostupné na: http://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/multimedia/20070920.html. Další informace o sondě NASA

Mars Reconnaissance Orbiter jsou online na: http://www.nasa.gov/mro

(podle informací JPL z 20. 9. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 21. 09. 2007, 09:27
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS