14.12.2017, 01:39 CET

TEPLÝ JIŽNÍ PÓL? JISTĚ, NA NEPTUNU!

První teplotní mapa povrchu planety Neptun, kterou získal přístroj Very Large Telescope v Chile. Kredit: VLT, ESO.PASADENA, Calif. – Mezinárodní tým astronomů objevil, že jižní pól na Neptunu je mnohem teplejší než zbytek planety. Vědci publikovali první teplotní mapu nejnižších vrstev Neptunovy atmosféry, která ukázala, že tento teplý jižní pól poskytuje cestu metanu k úniku z husté atmosféry.

„Teploty tam jsou tak vysoké, že metan ve formě plynu se může dostávat do horních vrstev atmosféry planety (stratosféry) a přes tuto oblast také unikat,“ řekl Glenn Orton z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. Orton je vedoucí autor článku, který byl publikován 18. 9. v časopise Astronomy and Astrophysics. Tento objev byl učiněn pomocí přístroje Very Large Telescope, nacházejícího se v Chile a který řídí European Organization for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (známá jako ESO).

Orton v článku se svými kolegy popisuje, že teplota na jižním pólu Neptunu je vyšší než kdekoli jinde na povrchu této planety. Rozdíl činí asi 10oC. Průměrná teplota Neptunu je asi –200oC (např. v pozemských podmínkách dochází ke změně skupenství metanu z kapalného na plynné při –180oC).

Neptun jako nejvzdálenější planeta v naší sluneční soustavě je přibližně 30 krát dále od Slunce než naše Země. Dostává jen asi jednu tisícinu slunečního světla v porovnání s naší planetou. Dokonce i tak malé množství slunečního záření, které na Neptun dopadne, může významně ovlivnit jeho atmosféru.

Astronomové zjistili, že teplotní změny probíhají ve spojitosti se změnami ročních období. Rok na Neptunu trvá 165 pozemských let. Nyní bylo na jižním pólu Neptunu asi po 40 let léto. Situace se obrací, na jižní pól přichází zima a léto se přesouvá na severní pól. Během přibližně 80 let bude moci nadbytečný metan nyní unikat teplejším severním pólem.

„V současné době je přivrácen ke Slunci jižní pól Neptunu, podobně jako jižní pól je přivrácen ke Slunci během léta na jižní polokouli,“ vysvětluje Orton. „Neptunovo antarktické léto však trvá 40 let místo několika měsíců (jako na Zemi). Během této doby dopadá do oblasti velké množství energie, které může vytvořit tak velké teplotní rozdíly mezi oblastmi s nepřetržitým dopadem slunečních paprsků a zvýraznit rozdíly mezi dnem a nocí. To bude mít souvislost i s tím, že na Neptunu panují nejsilnější větry v celé sluneční soustavě. Někdy tam duje vítr o rychlosti více než 2000 km/h,“ říká Orton.

Nová pozorování také odhalují tajemné „horké skvrny“ ve vysokých výškách ve stratosféře, které nemají bezprostřední analogii v atmosférách jiných planet. Astronomové se domnívají, že tento jev způsobuje vystupující plyn z mnohem větších hloubek v atmosféře.

Metan není primární složkou Neptunovy atmosféry. Neptun, jako jiné obří planety je tvořen převážně lehkými plyny jako jsou vodík a helium. Metan v Neptunově horní atmosféře absorbuje červenou složku záření od Slunce a odráží modré sluneční světlo zpět do kosmického prostoru. Tím se Neptun jeví v modrém zabarvení.

Nové výsledky byly získány pomocí přístroje Very Large Telescope a spektrometru ve středním pásmu infračerveného záření. Přístroje pracují na European Organization for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (ESO).

Ortonův tým tvoří také následující astronomové: Cédric Leyrat a A. James Friedson z JPL; Therese Encrenaz of Laboratoire d'Etudes Spatiales et d'Instrumentation en Astrophysique, Paris, Francie; a Richard Puetter of the Center for Astrophysics and Space Sciences, University of California, San Diego.

JPL pro NASA řídí California Institute of Technology v Pasadeně.

(podle informací JPL z 18. 9. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 19. 09. 2007, 07:31