13.12.2017, 08:36 CET

HST A SPITZER SPACE TELESKOP OBJEVILI „ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KAMENY“ GALAXIÍ V RANNÉM VESMÍRU

Několik malých galaxií pocházejících z doby ranného vesmíru. Kredit: HST, NASA.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope a Spitzer Space Telescope spojily síly a objevily devět nejmenších, neslabších a nejkompaktnějších galaxií jaké kdy byly pozorovány ve vzdáleném vesmíru. Galaxie jsou nápadné svojí zářivostí milionů hvězd. Každá z nově objevených galaxií je stokrát až tisíckrát menší než naše Galaxie.

„Tyto galaxie patří k nejlehčím galaxiím jaké kdy byly v ranném vesmíru přímo pozorovány,“ řekl Nor Pirzkal ze Space Telescope Science Institute a European Space Agency, Baltimore, Md.

Tradiční model vývoje galaxií předpovídá, že se v ranném vesmíru procesem splývání z malých galaxií staly velké hmotné galaxie. Těchto devět galaktických „základních stavebních kamenů“, které původně detekoval Kosmický teleskop HST pravděpodobně přispělo ke vzniku takového vesmíru jaký známe dnes.

Pirzkal byl z odhadu tak malé hmotnosti těchto galaxií překvapen. Na pomoc byla zavolána sesterská observatoř HST, NASA Spitzer Space Telescope, která měla za úkol určit přesnou hmotnost galaxií. Pozorování ze Spitzeru potvrdilo, že tyto galaxie jsou nejmenšími stavebními bloky vesmíru.

Tyto mladé galaxie vrhají nové světlo na počáteční léta zrodu vesmíru, na období jedné miliardy let po Velkém třesku. Kosmický teleskop HST objevil safírově modré hvězdy, které v těchto devíti starodávných galaxiích sídlí. Tyto mladé hvězdy, jejichž stáří je pouze několik milionů let jsou v počáteční fázi přeměny prvků Velkého třesku (primárně vodíku a hélia) na prvky těžší. Hvězdy pravděpodobně ještě nezačaly obohacovat okolní prostor základními prvky, které vznikly v jejich jádrech.

„Zatímco modré světlo hvězd, které pozoroval HST ukazuje na přítomnost mladých hvězd, citlivé senzory Spitzer teleskopu nezaznamenaly žádné infračervené světlo. Z toho vychází, že se skutečně jedná o mladé galaxie bez předchozí generace hvězd,“ řekla Sangeeta Malhotra z Arizona State University, Tempe, Ariz., členka výzkumného týmu.

Galaxie poprvé detekovali James Rhoads z Arizona State University a Chun Xu ze Shanghai Institute of Technical Physics, Shanghai, Čína. Všimli si jejich výrazného a energetického záření vycházejícího ze žhavého vodíku. Tři z galaxií se zdají být nepatrně porušené – místo kapkovitého tvaru jsou protaženy do tvaru jako uhoř. Jsou to známky toho, že galaxie mohli intergaovat a slučovat se s okolními galaxiemi do větších a soudržnějších struktur.

Galaxie pozorovaly přístroje na HST s označením Hubble Ultra Deep Field (HUDF) s Hubble Advanced Camera for Surveys, Near Infrared Camera a Multi-Object Spectrometer. Pozorování, které byly prováděny na Spitzeru dělal přístroj Spitzer Infrared Array Camera. Pozorování také dělala Evropská jižní observatoř pomocí Infrared Spectrometer a Array Camera.

Spolupracovníky Pirzkala byli Malhotra, Rhoads, Xu a tým projektu GRism ACS Program for Extragalactic Science (GRAPES).

(podle informací STScI 2007-31 z 6. 9. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 09. 09. 2007, 08:42