Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 10:59 CET
Juliánské datum: 2458441.92
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA CASSINI SE PŘIPRAVUJE NA POZOROVÁNÍ MĚSÍCE SATURNU, JEŽ SVÝM VZHLEDEM PŘIPOMÍNÁ VLAŠSKÝ OŘECH


Snímky pořízené ultrafialovým obazovým spektrometrem na Cassini zachycující tmavou polokouli měsíce Iapetus. Kredit: NASA,JPL.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda Cassini prolétne 10. září 2007 v těsné blízkosti Saturnova podivného, dvoubarevného měsíce Iapetus, který svým vzhledem připomíná vlašský ořech. Sonda prolétne ve výšce pouhých 1640 km nad povrchem měsíce.

Bude se jednat o 100 krát bližší průlet nad povrchem měsíce, než jaký absolvovala sonda Cassini v roce 2004 a bude to také naposledy, kdy se mohou palubní přístroje sondy na tento měsíc zaměřit.

Iapetus má na povrchu hřebeny překvapivě velkých hor – vědci je nazývají „bederní pás“, protože leží přímo na rovníku. Měsíc má také patrné rozdíly v jasnostech čelní a odvrácené polokoule. Jedna je jasná jako sníh a druhá je tmavá jako tér. Nepravidelný tvar, hřebeny hor a velké proměny kontrastů řadí Iapetus k nejzáhadnějším tělesům. Toto tajemství se vědci budou snažit rozluštit.

Ohledně původu temného materiálu existuje několik rozdílných teorií. Pochází z nitra nebo z vnějších vrstev Iapeta? Je to pozůstatek po nějakém jiném měsíci? Souvisí s dopady zbytků meteoroidů nebo komet?

„Budeme hledat způsob, jak tajemství temné polokoule Iapeta odhalit,“ řekl Dennis Matson, vědecký pracovník projektu Cassini z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
Plánované pokrytí povrchu měsíce Iapetus během nadcházejícího průletu sondy Cassini 10. 9. 2007. Mapa je založena na datech ze sond Cassini a Voyager.Kredit: NASA, JPL.
„Takové temné oblasti se nachází i na několika jiných měsících Saturnova systému a nemusí být pouze na Iapetu,“ řekla vědecká pracovnice JPL Amanda Hendrix z týmu Cassini ultraviolet imaging spectrograph a současně vedoucí autorka článku, který bude v brzké době publikován v časopise Icarus. Článek bude vysvětlovat možné zdroje temného materiálu na Iapetu.

Důležitou stopou k původu Iapeta by mohl být červenavý odstín temné oblasti, dodává Hendrixová. Také Saturnův měsíc Hyperion vykazuje známky silného rozrušení z minulosti a má červenavý odstín. „Je možné, že jev, který rozrušil Hyperion, uložil červený materiál také na Iapetus,“ dodává Hendrixová. „Hyperion bůže být právě tím malířem, jež vykreslil tmavou oblast na Iapetu.“

V časopise Icarus se o Iapetu objeví ještě jeden článek. Jeho autorem je Dale Cruikshank z NASA Ames Research Center, Moffett Field, Calif., se svými spolupracovníky. V článku uvádí, že tmavý materiál na Iapetu a Saturnově malém měsíci Phoebe může být složen ze stejných sloučenin, pradávných uhlovodíků, které hráli zcela zásadní roli v původu života. Chemické látky, označované jako polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), se vyskytují v širokém rozmezí, např. od zahradního grilování až po komety, meteority a hvězdný prach nacházející se v mezihvězdném prostoru, jež je zárodkem planet. PAU jsou důležitým milníkem ve studiích původu života ve vesmíru.

Během průletu sondy kolem měsíce Iapetu bude v činnosti celá série palubních přístrojů. Vědci mají naplánováno mnoho úkolů: popsat chemické složení povrchu, pátrat po slabé atmosféře či plynových vějířích od erupcí, mapovat teplotu povrchu na noční straně. Bude to první průlet sondy Cassini nad ledovým měsícem jiným než Titan, který bude natolik blízký a pomalý aby mohl být použit přístroj pro radarové snímkování s označením Cassini Synthetic Aperture Radar. Přístroj zabere velký kus terénu, včetně rovníkových vyvýšenin a oblastí kráterů a řečiš?. Na základě těchto měření bude možné určit výšku některých útvarů.

„A co je skutečně nejlepší je to, že radar použijeme na ledový objekt pro který máme i optické snímky,“ říká Steve Ostro, specialista pro práci s radarem z JPL. Dále dodává, že až dosud byl radar využíván pouze k detekci povrchu pod oblačnou pokrývkou na Titanu. Povrch Iapetu je snadno viditelný. „Bude to lekce jak interpretovat radarové snímky na ledových tělesech. Protože na Titanu je oblačná pokrývka, většinu času nevíme jak by povrch vypadal při pohledu okem. Ale na Iapetu to budeme vědět velmi dobře,“ dodává Ostro.

V nadcházejících týdnech budou vědci analyzovat data z mnoha přístrojů. Některé výsledky z této analýzy budou prezentovány na vědecké planetární konferenci, která se uskuteční v polovině října v Orlandu, Fla.

Více informací o misi Cassini-Huygens je na adresách: http://saturn.jpl.nasa.gov a http://www.nasa.gov/cassini.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, Evropskou vesmírnou agenturou a Italskou vesmírnou agenturou. JPL, je oddělení California Institute of Technology, Pasadena a misi Cassini řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington, D.C. JPL navrhlo, vyvinulo a sestavilo sondu Cassini.

(podle informací JPL z 5. 9. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 08. 09. 2007, 09:39
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS