25.07.2017, 20:28 CEST

Ondřejov ** Hradec Králové

MŮŽE METEORIT PŘENÁŠET PRIMITIVNÍ ŽIVOT Z JEDNÉ PLANETY NA DRUHOU?

Sonda Foton M3. Kredit: ESA/AOES Medialab.Jednou z nejzajímavějších a nejkontroverznějších teorií astrobiologů má název Panspermie. Většina vědců předpokládá, že mimozemský život na jiné planetě by byl potenciálně rozdílný od toho pozemského, jelikož by se vyvíjel vlastní cestou evoluce a za rozdílných podmínek, které by na organismy působily. Předpokládá se ale na základě panspermie, že život i jinde ve vesmíru by měl vycházet z podobných stavebních bloků a z podobných principů a tak by měl být částečně podobný tomu, co známe zde na Zemi.

Experiment, navržený profesorem Johnem Parnellem z University of Aberdeen, předpokládá vypuštění sondy Foton M3. Tato sonda bez posádky by měla odstartovat 14. září z kosmodromu Bajkonur a měla by nést kus skály. Mikroby v ní obsažené budou vystaveni účinkům startu, 12 dnům na oběžné dráze kolem Země a návratu zpět do zemské atmosféry. Cesta Fotonu M3 by měla skončit v příhraničním prostoru Ruska a Kazachstánu.

Mnoho vědců si myslí, že meteority mohou přenášet primitivní život z planety na planetu. „Cílem mise je zjistit, jak budou reagovat mikrobi ve skále na extrémní podmínky při pobytu ve vesmíru, kde je vakuum a při vstupu do zemské atmosféry, kdy budou vystaveni obrovským teplotám“.
Část hardware pro experiment eOsteo. Kredit: ESA.
Foton M3 je sonda, na které bude probíhat 35 experimentů Evropské vesmírné agentury (ESA). Na přípravě těchto experimentů již rok pracuje 60 expertů ESA. Skála, která bude klíčovým artefaktem mise bude odvezena do Kazachstánu z Noordwijku nejpozději 10. září. Kamion více než 2-tunovou zásilku odveze na letiště do Amsterdamu, odkud bude letecky přepravena do ruské Samary a poté do Kazachstánu.

Hlavním úkolem mise je experiment eEristo/eOsteo, který zkoumá vliv mikrogravity na stavbu buněk v lidském těle. Na tomto experimentu spolupracují ESA a CSA (Canadian space agency). CSA dodává hardware a ESA zajiš?uje vlastní let sondy.

(Podle informací ESA, University today a University of Aberdeen Michal Vodička, 11. 8. 2007.)

Dalibor Hanžl, 16. 08. 2007, 17:07