Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

26.10.2020, 08:49 CET
Juliánské datum: 2459148.83
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 34m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 40m UT
Max.délka pozorování: 12.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 14:23) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 9.7

(↑ 05:36) Slunce (↓ 15:38)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

K VÝZKUMU POLÁRNÍCH OBLASTÍ NA MARSU ODSTARTOVALA SONDA PHOENIX


Raketa Delta II vynáší z Cape Canaveral Air Force Base sondu Phoenix. Foto: NASA.Mys Canaveral (Florida) - Z americké Floridy se dnes v 5:26 místního času (11:26 SELČ) k planetě Mars vydala sonda Phoenix, která bude na povrchu "rudé planety" pátrat po stopách vody. Oznámil to Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Start sondy, která by měla k Marsu dorazit v květnu 2008, byl už kvůli nepříznivému počasí jednou odložen.

Světlo z nosné rakety Delta II bylo po startu na pět minut jasně viditelné. Někteří vědci zahájení mise sledovali z pláže, řídící technici však čekali se zatajeným dechem, zda se jim podaří se sondou navázat kontakt. Úspěch potvrdili po 1,5 hodině letu.

"Všechno se zdá být v normálu, ale byly to chvíle plné obav," přiznal ředitel zahajovací fáze mise Chuck Dovale. "Zdálo se to jako věčnost, ale trvalo to nějakých 20 minut, kdy jsme si nebyli jistí. Doufali jsme, že Phoenix zavolá domů a on zavolal," oddechl si Dovale.

To, zda nakonec sonda uspěje, ani zdaleka není jisté - z patnácti předchozích pokusů vyslat nějaké zařízení na povrch Marsu jich uspělo pouze pět. To se má odehrát díky pomocným raketám a padákům, které mají zpomalit průchod atmosférou.

Ještě napnutější nervy totiž budou mít experti NASA 25. května příštího roku, kdy se plánuje přistání sondy na Marsu. NASA se ještě nikdy nepokusila přistát v tak extrémních severních šířkách sousední planety. V roce 1999 se pokusila vyslat sondu k jejímu jižnímu pólu, ale ta se odmlčela hned po příletu.

Tento neúspěch, spolu se ztrátou orbitální družice, přinutila americký vesmírný úřad ke zrušení mise sondy plánované na rok 2001. Tehdejší přípravy však nepřišly vniveč a částečně byly využity pro současnou misi Phoenix - odtud její název odkazující na bájného ptáka Fénixe povstalého z popela.

Phoenix nepřistane přímo na severním pólu rudé planety, ale o něco jižněji, ve srovnatelné úrovni jako je na Zemi Grónsko. Lokalita pro přistání, takzvaná Kansaská rovina (Kansas flat), byla vybrána díky absenci kamenů, které by mohly sondu opírající se o tři nohy převrátit, nebo by mohly zavadit o její solární panely.

Hlavním cílem mise s náklady ve výši 20 milionů dolarů (přes 8,5 miliardy korun) k cíli vzdálenému 679 milionů kilometrů je studium geologické historie vody na Marsu, což by mohlo pomoci k určení klimatických změn v jeho historii, a hledání důkazů pro přítomnost oblastí s výskytem jednoduchého života na této planetě. Poblíž severního pólu Marsu, kam sonda míří, by podle vědců mohl jen 15 centimetrů pod povrchem ležet led - ten bude Phoenix zkoumat za pomoci 2,4 metru dlouhé robotické paže.

Vědci se díky misi na Mars chtějí dozvědět, zda se tam v minulosti nacházela voda i v tekutém stavu a zda obsahuje stopy organických látek. Pokud by se ukázalo, že ano, zvýšila by se pravděpodobnost, že na Marsu mohly existovat živé organismy. I kdyby se ale na Marsu objevily organické molekuly, možná by šlo o materiál zavlečený na rudou planetu meteority, upozornil vědec William Boynton z Arizonské univerzity.

Phoenix by však mohl také naznačit možnosti přistání lidské posádky, zvláště najde-li na Marsu velké množství vodního ledu, vysvětlil expert NASA na Mars Michael Meyer.

Na rozdíl od misí sond Viking v 70. letech už vědci nepátrají po přímých důkazech života na "rudé planetě", ale spíše si přejí odhalit, zda byl vznik života na jejím povrchu alespoň teoreticky možný. "Chceme prostě jen pochopit, zda tamější podmínky byly někdy příznivé pro mikrobiální organismy," řekl Boynton.

Kvůli tomu k technickému vybavení sondy patří nejrůznější typy mikroskopů, zařízení, které bude schopné určovat množství vodního ledu v povrchových vrstvách Marsu, i další přístroje. Sonda bude na Zemi posílat i fotografické snímky, výsledky meteorologických měření a záznamy z kamery.

Phoenix nese také minidisk s uloženými ukázkami knih slavných autorů sci-fi a dalších vizionářů historie. Dárek pro případné budoucí návštěvníky Marsu obsahuje například ukázky z díla Raye Bradburyho, Isaaca Asimova nebo Voltaira. Mezi 84 ukázkami textů jsou i úryvky z knih Kurta Vonneguta, Arthura C. Clarka a Jonathana Swifta, nechybí ale ani další umělecké počiny, pro které byl Mars inspirací - například slavný rozhlasový záznam uvedení hry H. G. Wellse Válka světů z roku 1938.

(Autor: ČTK)


Dalibor Hanžl, 04. 08. 2007, 16:49
Další články v kategorii Kosmonautika :
 •   K MEZINÁRODNÍ KOSMICKÉ STANICI ZAMÍŘÍ PRVNÍ SOUKROMÁ LOĎ
 •   JURIJ GAGARIN NÁS VŠECHNY PŘED PADESÁTI ROKY POZVAL DO VESMÍRU
 •   14. DUBNA 2010 UPLYNE 40 LET OD KATASTROFY NA PALUBĚ KOSMICKÉ LODI APOLLO 13
 •   ATLANTIS SE VYDAL K HUBBLEOVU TELESKOPU
 •   VIDEO: SOJUZ S AMERICKÝM TURISTOU ZPĚT NA ZEMI
 •   KAMERA NA SONDĚ MARS ORBITER ZACHYTILA PHOENIX BĚHEM SESTUPU
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁLA U PÓLU PLANETY MARS
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁVÁ NA MARSU
 •   PŘED ČTYŘICETI ROKY ZAHYNUL PRVNÍ KOSMONAUT SVĚTA JURIJ GAGARIN
 •   UNIKÁTNÍ EVROPSKÁ LOĎ JULES VERNE SE VYDALA DO VESMÍRU
 •   PŘED PĚTI ROKY HAVAROVAL RAKETOPLÁN COLUMBIA

 • Hlavní zprávy:
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2020 M3 (ATLAS). Fotografovano: 22. 10. 2020 2h 16m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS