12.12.2017, 22:50 CET

POČET SATELITŮ PLANETY SATURN JIŽ DOSÁHL 60

Snímek šedesátého měsíce planety Saturn. Foto: Cassini, NASA. „Pomocí kosmické sondy Cassini a její výkonné širokoúhlé palubní kamery jsme objevili šedesátý měsíc obíhající kolem planety Saturn,“ řekl Carl Murray, vědecký pracovník z Cassini obrazového týmu z Queen Mary, University of London. "Díval jsem se na snímky ze sondy do oblasti v okolí měsíců Mathone a Pallene a najednou jsem ho spatřil.“

Nově objevený měsíc vypadal na sérii snímků z Cassini jako velmi slabá tečka. Tuto sérii snímků pořídila kosmická sonda letos 30. května a byly původně zaměřeny na výzkum v Saturnově systému prstenců. Po první detekci šel Murray do archívu snímků Cassini a začala přímo detektivní práce. Astronom s kolegy hledal stopy po novém měsíci v rámci celé rozsáhlé knihovny snímků, které kosmická sonda pořídila až do dnešního dne.

Tato detektivní práce obrazového týmu Cassini se vyplatila. Vědci našli stopy nového měsíce na velkém množství archívních snímků pokrývajících časový interval od června 2004 do června 2007. „Pomocí těchto nových dat již bude možné pro nově objevený měsíc spočítat dostatečně dobrou dráhu.“ řekl Murray. „Znalost přesné pozice měsíců v jakémkoli okamžiku do budoucna je pro misi Cassini důležité z několika důvodů.“

Jeden z nejdůležitějších důvodů pro Cassini je zkatalogizovat tyto dříve neznámé kosmické horniny a zajistit aby se sama kosmická sondy s nimi nesrazila. Dalším důvodem je to, že každý objev nám pomáhá lépe pochopit jak Saturnův systém funguje a jak se jeho miliarda na miliardtou částic vzájemně chová a interaguje. Konečně objev měsíce je důležitý pro rozšíření našich znalostí. Tyto mohou využít plánovači mise Cassini a další vědecké týmy pro naplánování vědeckých experimentů a během příštích pozorování využít příležitosti k detailnímu průzkumu nových těles.

Co o tomto novém šedesátém měsíci Saturnu víme? Od vědců projektu Cassini dostal tento měsíc zatím jméno „Frank“ (je to jen pracovní jméno, protože jiné jméno, možná lepší, bude teprve přiděleno) a již nyní víme, že měří kolem 2 km. Podobně jako mnoho jiných měsíců obíhajících kolem planety Saturn je to těleso složené především z ledu a hornin. Poloha nového měsíce je na Saturnově obloze mezi drahami měsíců Methone a Pallene. Je to již pátý objev měsíce obrazového týmu sondy Cassini.

„Když sonda Cassini v roce 1997 startovala, znali jsme u Saturnu pouze 18 měsíců.“ Říká Murray. „Nyní s pomocí pozemských teleskopů a sondy Cassini se počet satelitů planety Saturn téměř ztrojnásobil. Každý nový objev přináší další kousek do mozaiky naší představy o Saturnově systémů a také je pro nás dalším novým světem k výzkumu.“

Murray se svými kolegy dostane k výzkumu šedesátého měsíce Saturnu příležitost. V prosinci 2009 bude sonda Cassini navedena na dráhu, která povede 11700 km od tohoto nového měsíce.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. NASA Jet Propulsion Laboratory, oddělení California Institute of Technology v Pasadeně, Calif., misi Cassini-Huygens řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington, D.C. Sonda Cassini orbiter a její dvě palubní kamery byly navrženy, vyvinuty a sestaveny v JPL. Obrazový tým tvoří pracovníci ze Space Science Institute, Boulder, Colo.

(podle informací JPL z 19. 7. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 24. 07. 2007, 13:52