14.12.2017, 01:27 CET

KOMETU C/2006 VZ 13 (LINEAR) BYLO MOŽNÉ SPATŘIT V TĚSNÉ BLÍZKOSTI KULOVÉ HVĚZDOKUPY M3

Kometa C/2006 VZ13 (LINEAR) 22. 7. 2007 v blízkosti kulové hvězdokupy M3. Foto: D. Hanžl.V noci z neděle na pondělí (22./23. července) procházela kometa C/2006 VZ13 jen velmi těsně (východně) kolem kulové hvězdokupy M3. Hvězdokupa je v současnosti jen asi o jednu a půl magnitudy jasnější jak kometa. Bylo zajímavé sledovat v jednom zorném poli dva zcela rozdílné objekty, které jsou si však vzhledově velmi podobné (oba dva objekty jsou kulového tvaru s centrálním zjasněním). Při pohledu na oba objekty v zorném jsme si mohli uvědomit, v čem byl tak velký problém pro Charlese Messiera, tvůrce známého Messierova katalogu, odlišit kometu od kulové hvězdokupy.

Kulové hvězdokupy jsou kulovité koncentrace hvězd, které mají v průměry kolem 100 světelných let a obsahují tisíce hvězd. Jedná se o objekty velmi staré, nejméně 10 miliard let a byly pravděpodobně tvořeny v době, kdy se galaxie teprve rodily. Hvězdokupy se pohybují po vysoce excentrických eliptických drahách a zabírají vnější prostory Galaxie. Vytváří galaktické halo kulového tvaru. Poloměr tohoto útvaru je asi 50 000 světelných let. Kulová hvězdokupa M3 je od nás vzdálena 34 000 sv. let.

Komety jsou malé objekty podobné planetkám. Jsou složený především z ledu a prachu a obíhají obvykle po velice výstředné eliptické dráze kolem Slunce. Většina komet se po většinu času zdržuje za oběžnou dráhou Pluta, odkud občas nějaká přilétne do vnitřních částí Sluneční soustavy.

Kometa C/2006 VZ13, kterou nyní nalezneme v západní části souhvězdí Pastýře, právě dosahuje největšího jasu - kolem 7.5 magnitudy. Kometa má velikou kulovou komu, v binokulárech okolo 12 úhlových minut v průměru. Ve větších přístrojích se dá postřehnout slabý, asi 0,3 stupně dlouhý chvost. Petr Horálek měl dokonce tu možnost ji za ideálních podmínek na Ústupkách u Sečské přehrady spatřit (by? s námahou) pouhým okem.

Pokud kometu chcete spatřit, rozhodne dlouho nezahálejte. Kometa má právě nyní (19. 7.) období svého největšího jasu a bude poměrně rychle slábnout (nyní je její jasnost téměř stejná, ale zhruba za 5 dní se začne zmenšovat, pokud nedojde k nečekanému zvratu). Navíc se na večerní obloze objevuje Měsíc, který bude příští týden v první čtvrti a bude tedy velmi negativně ovlivňovat pozorování.

Vizuální odhady celkové hvězdné velikosti a průměru komy, které získal binokulárem 25x100 M. Lehký, Hradec Králové: červenec 18.88 UT, 7.30, 12'; 17.90, 7.20, 12'; 16.89, 7.10, 13'; 15.90, 7.20, 13'; 14.92, 7.30, 13'.

(podle textu P. Horálka z 19. 7. 2007 upravil DH)

Dalibor Hanžl, 23. 07. 2007, 14:21