Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 23:35 CET
Juliánské datum: 2458469.44
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 9.5

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

STARÝ SATURNŮV MĚSÍC IAPETUS SI ZACHOVAL MLADISTVOU TVÁŘ


Měsíc Iapetus. Foto: Cassini, NASA.Zvláštní Saturnův měsíc Iapetus je kryogenicky zmražen a uchovává si tvář „svého mládí“. Podle vědců je měsíc uchován v původním mladém stavu a jeho krátery přeplněný povrch můžeme pozorovat tak, jak před více než třemi miliardami let.

„Iapetus rychle rotoval, v ranném věku zmrzl a všechny útvary zůstaly v původním stavu až do dnešních dnů,“ řekla Julie Castillo, vědecká pracovnice projektu Cassini z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. Můžeme vysledovat dobře zachovalý reliéf pocházející z časů „mládí“ sluneční soustavy.

Na rozdíl od jiných měsíců ve sluneční soustavě si Iapetus uchoval stejnou tvář, jakou měl ve stáří jen několika milionů let, až do dnešní doby. Tyto závěry byly publikovány v on-line verzi časopisu Icarus. Kosmická sonda Cassini kolem měsíce Iapetus prolétla počátkem roku 2005 a objevila, že měsíc má oříškovitý tvar, který má v nitru výdu?. V rovníkové oblasti jsou na jeho povrchu řetízky pohoří orientované přesně podél rovníku.

Nyní se vědci domnívají, že výdu? v nitru a pomalá vlastní rotace mají původ v dávno rozpadlých radioaktivních prvcích, které se nacházely ve sluneční soustavě v době jejího zrodu.

„Udělali jsme model jak Iapetus vznikl, jak se rychlou rotací vytvořila výdu? a snažili jsme se vysvětlit proč se vlastní rotace zpomalila na současnou hodnotu jedné otočky téměř za 80 dnů. A jako neočekávaný bonus nám Iapetus prozradil jak je starý,“ říká Dennis Matson, vědecký pracovník projektu Cassini z JPL. "S takovou výdutí bychom očekávali velmi rychle rotující měsíc. Ale ve skutečnosti tomu tak není. Měsíc rotuje pomalu, protože výdu? bude mnohem plošší.“

Vědci spočítali, že Iapetus původně rotoval mnohem rychleji. Rotoval nejméně jednou otočkou za pět hodin ale méně než 16 hodin na otočku. Rychlá rotace dala měsíci zploštělý tvar, který zvětšil povrch (můžeme to přirovnat k povrchu původně kulovitého balónu, který byl stlačen do zploštělého tvaru). Během doby se rotace zpomalovala až na hodnotu jedna otočka za 16 hodin. Vnější obálka měsíce zmrzla. Kromě toho se povrchová oblast zmrzlého měsíce nyní zmenšila. Přebytek povrchového materiálu byl dost tuhý nato, aby se mu podařilo pomalu včlenit do měsíce. Místo toho se materiál nahromadil do řetízkových pohoří v oblasti rovníku.

„Vývoj měsíce Iapetus se doslova zastavil ve svých stopách,“ říká Castillo. „Aby slapové síly Iapetus zpomalily na současnou hodnotu rotace, muselo být jeho nitro mnohem teplejší, přibližně o teplotě někde u bodu tavení ledu.“ Při řešení problému vývoje měsíce modelováním jakým mechanismem Iapetus „zamrznul v čase“ bylo možné usoudit nato, jakým mechanismem se mohl stát dostatečně teplým k tomu, aby vznikla výdu?. Model také vyřešil co se stalo se zdrojem tepla, proč se vypnul a Iapetus zmrzl.

Zdroj tepla musel omezit i rotaci, jejíž snížení pak umožnilo, že krusta měsíce rychle zchladla a zůstala ve svém prapůvodním tvaru. Po odzkoušení několika modelů vědci dospěli k závěru, že teplo pocházelo od hornin, které obsahovali radioaktivní isotopy hliníku-26 a železa-60 s krátkými poločasy rozpadu (jejich rozpad byl velmi rychlý vzhledem ke geologickým časovým škálám). Tyto prvky se rozpadají známou rychlostí a to vědcům umožnilo určit klasické „uhlíkové stáří“ měsíce Iapetus tentokráte přes hliník-26 (stáří se obvykle určuje z poločasu rozpadu uhlíku). Vědci spočítali, že Iapetus je starý asi 4.564 miliardy let.

Stopy po stejných isotopech (hliník-26 a železo-60) byly objeveny také v meteoritech, které vznikly ve vnější čísti sluneční soustavy, kde se nachází Země, náš Měsíc a asteroidy.

„Je to první důkaz týkající se ranné rotační historie satelitu v naší sluneční soustavě. Může nám to říci mnohé o problematice jak ovlivňuje rotační rychlost tělesa jeho vývoj a současně rozšiřuje naše znalosti o ranné historii satelitů vnějších planet,“ říká Matson.

Další průlet sondy Cassini kolem měsíce Iapetus nastane 10. září 2007 ve vzdálenosti 1000 km nad povrchem.

Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL, je oddělení California Institute of Technology v Pasadeně a misi Cassini-Huygens řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington, D.C.

Více informací o misi Cassini je k dispozici na adresách: http://saturn.jpl.nasa.gov a http://www.nasa.gov/cassini.

(podle informací JPL z 17. 7. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 19. 07. 2007, 10:47
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS