Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 14:28 CET
Juliánské datum: 2458471.06
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

VĚDCI OBJEVILI JASNÉ ZNÁMKY VODY NA VZDÁLENÉ PLANETĚ


Umělecká kresba horkého Jupitera obíhajícího kolem mateřské hvězdy. Kredit: space.com.Vědcům se vůbec poprvé podařilo zjistit přítomnost stop vodní páry v atmosféře planety ležící mimo naši sluneční soustavu. Ve spojení se studií publikovanou počátkem tohoto roku, vědci získali silné svědectví o tom, že extrasolární planety jsou bohaté na vodu, podobně jako jiné planety v naší sluneční soustavě. Výsledky vědeckého výzkumu byly publikovány 11. července v časopise Nature.

Stopy vodní páry experti zpozorovali s pomocí výkonného infračerveného Spitzerova vesmírného teleskopu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) u plynné planety spadající do skupiny označované jako "horké Jupitery". Těleso je astronomům nese označení HD 189733b a nachází se asi 64 světelných let od Země v souhvězdí Lištičky. Planeta HD 189733b obíhá kolem mateřské hvězdy blíže než Merkurkolem Slunce a je asi o 15 procent větší než Jupiter. Na povrchu vzdálené planety panují teploty kolem 727 oC a kolem mateřské hvězdy oběhne jednou za dva dny.

HD 189733b byla objevena v roce 2005. Spektrální analýza infračervených snímků planety pořízených Spitzerovým teleskopem pak prý prokázala přítomnost vody v atmosféře. „Identifikací jasných známek vody na této vzdálené planetě jsme byli nadšeni,“ řekla vedoucí studie Giovanna Tinetti z Institut d'Astrophysique de Paris ve Francii.

Heather Knutson, astronom z Harvard University říká, že tyto výsledky jsou „přesvědčivým důkazem“ toho, že horcí Jupiteři obsahují vodu.
„Tento objev je podporou pro teoretiky, kteří předpovídali, že v atmosférách horkých Jupiterů budou významnou komponentou vodní páry,“ píše Knutson v článku časopisu Nature.

"Ačkoli tato exoplaneta je daleko od toho, aby byla obyvatelná, a prostředí je na ní spíše nepřátelské, náš objev prokazuje, že voda může být běžnější ve vesmíru, než jsme si mysleli," uvedla Tinettiová. "Naše metoda by tak mohla být v budoucnu používána pro studium prostředí příhodnějších pro život," dodala.

V dubnu astronom Travis Barman z Lowell Observatory oznámil objev vodní páry v atmosféře jiného horkého Jupitera, který se mu podařil díky Kosmickému teleskopu HST a použitím techniky podobné jakou použil tým Tinettiové u Spitzerova teleskopu. Barmanovi výsledky byly zpochybnitelné šumem přístroje na HST, takže někteří vědci byli skeptičtí. „

Spitzer teleskop výsledky HST potvrdil použitím zcela rozdílné techniky a na jiné vlnové délce,“ dodává člen týmu Sean Carey z NASA Spitzer Science Center, Caltech.

Vědci se na planetu HD 189733b zaměřili již podruhé. V prvním případě žádné známky vody nenašli. Mohlo se stát, že zrovna v tom čase vody překrývaly husté vrstvy křemíkové oblačnosti.

Tinettiová se svým týmem nabízí jiné vysvětlení. Podle jejich hypotézy na rozdíl od Země se teplota v atmosféře vzdálené planety nesnižuje s výškou, ale teplota je tam v celém rozsahu výšek stejná.

V předcházející studii vědci hledali spektrální absorpční čáry, které vznikají od záření, které prochází od nitra přes chladné vrstvy atmosféry. Chladné vrstvy atmosféry potom absorbují určité vlnové délky. Pokud v atmosféře není rozdíl teplot, potom se žádné absorpční čáry neobjeví.

V nové studii vědci pozorovali přechod planety HD 189733b přes její mateřskou hvězdu. Infračervená kamera umístěná na Spitzer teleskopu analyzovala světlo, které při pozorování ze Země přicházelo z nitra mateřské hvězdy a které procházelo skrz atmosféru planety. V tomto případě byly absorpce pozorovány díky rozdílu teplot mezi atmosférou hvězdy a planety.

Vědci zjistili, že planeta světlo hvězdy absorbuje takovým způsobem, který není možné vysvětlit jinak než přítomností vodních par v atmosféře planety.
Přestože je voda nezbytná pro život na Zemi, u planety HD 189733b a jiných horkých Jupiterů je nepravděpodobné, že by nějaký život existoval díky velmi těsné vzdálenosti k mateřským hvězdám. Nový objev ale činí velmi pravděpodobným to, že i jiné typy extrasolárních planet také obsahují vodu.

(podle informací space.com z 11. 7. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 15. 07. 2007, 14:33
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS