11.12.2017, 20:03 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

VĚDCI OBJEVILI JASNÉ ZNÁMKY VODY NA VZDÁLENÉ PLANETĚ

Umělecká kresba horkého Jupitera obíhajícího kolem mateřské hvězdy. Kredit: space.com.Vědcům se vůbec poprvé podařilo zjistit přítomnost stop vodní páry v atmosféře planety ležící mimo naši sluneční soustavu. Ve spojení se studií publikovanou počátkem tohoto roku, vědci získali silné svědectví o tom, že extrasolární planety jsou bohaté na vodu, podobně jako jiné planety v naší sluneční soustavě. Výsledky vědeckého výzkumu byly publikovány 11. července v časopise Nature.

Stopy vodní páry experti zpozorovali s pomocí výkonného infračerveného Spitzerova vesmírného teleskopu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) u plynné planety spadající do skupiny označované jako "horké Jupitery". Těleso je astronomům nese označení HD 189733b a nachází se asi 64 světelných let od Země v souhvězdí Lištičky. Planeta HD 189733b obíhá kolem mateřské hvězdy blíže než Merkurkolem Slunce a je asi o 15 procent větší než Jupiter. Na povrchu vzdálené planety panují teploty kolem 727 oC a kolem mateřské hvězdy oběhne jednou za dva dny.

HD 189733b byla objevena v roce 2005. Spektrální analýza infračervených snímků planety pořízených Spitzerovým teleskopem pak prý prokázala přítomnost vody v atmosféře. „Identifikací jasných známek vody na této vzdálené planetě jsme byli nadšeni,“ řekla vedoucí studie Giovanna Tinetti z Institut d'Astrophysique de Paris ve Francii.

Heather Knutson, astronom z Harvard University říká, že tyto výsledky jsou „přesvědčivým důkazem“ toho, že horcí Jupiteři obsahují vodu.
„Tento objev je podporou pro teoretiky, kteří předpovídali, že v atmosférách horkých Jupiterů budou významnou komponentou vodní páry,“ píše Knutson v článku časopisu Nature.

"Ačkoli tato exoplaneta je daleko od toho, aby byla obyvatelná, a prostředí je na ní spíše nepřátelské, náš objev prokazuje, že voda může být běžnější ve vesmíru, než jsme si mysleli," uvedla Tinettiová. "Naše metoda by tak mohla být v budoucnu používána pro studium prostředí příhodnějších pro život," dodala.

V dubnu astronom Travis Barman z Lowell Observatory oznámil objev vodní páry v atmosféře jiného horkého Jupitera, který se mu podařil díky Kosmickému teleskopu HST a použitím techniky podobné jakou použil tým Tinettiové u Spitzerova teleskopu. Barmanovi výsledky byly zpochybnitelné šumem přístroje na HST, takže někteří vědci byli skeptičtí. „

Spitzer teleskop výsledky HST potvrdil použitím zcela rozdílné techniky a na jiné vlnové délce,“ dodává člen týmu Sean Carey z NASA Spitzer Science Center, Caltech.

Vědci se na planetu HD 189733b zaměřili již podruhé. V prvním případě žádné známky vody nenašli. Mohlo se stát, že zrovna v tom čase vody překrývaly husté vrstvy křemíkové oblačnosti.

Tinettiová se svým týmem nabízí jiné vysvětlení. Podle jejich hypotézy na rozdíl od Země se teplota v atmosféře vzdálené planety nesnižuje s výškou, ale teplota je tam v celém rozsahu výšek stejná.

V předcházející studii vědci hledali spektrální absorpční čáry, které vznikají od záření, které prochází od nitra přes chladné vrstvy atmosféry. Chladné vrstvy atmosféry potom absorbují určité vlnové délky. Pokud v atmosféře není rozdíl teplot, potom se žádné absorpční čáry neobjeví.

V nové studii vědci pozorovali přechod planety HD 189733b přes její mateřskou hvězdu. Infračervená kamera umístěná na Spitzer teleskopu analyzovala světlo, které při pozorování ze Země přicházelo z nitra mateřské hvězdy a které procházelo skrz atmosféru planety. V tomto případě byly absorpce pozorovány díky rozdílu teplot mezi atmosférou hvězdy a planety.

Vědci zjistili, že planeta světlo hvězdy absorbuje takovým způsobem, který není možné vysvětlit jinak než přítomností vodních par v atmosféře planety.
Přestože je voda nezbytná pro život na Zemi, u planety HD 189733b a jiných horkých Jupiterů je nepravděpodobné, že by nějaký život existoval díky velmi těsné vzdálenosti k mateřským hvězdám. Nový objev ale činí velmi pravděpodobným to, že i jiné typy extrasolárních planet také obsahují vodu.

(podle informací space.com z 11. 7. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 15. 07. 2007, 14:33