Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

20.06.2018, 09:29 CEST
Juliánské datum: 2458289.81
Brno - soumrak (9° ↓): 20h 16m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 33m UT
Max.délka pozorování: 5.3 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 10:43) Měsíc (↓ 23:34)

Stáří (dny): 7

(↑ 02:52) Slunce (↓ 18:57)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

VĚDCI OBJEVILI JASNÉ ZNÁMKY VODY NA VZDÁLENÉ PLANETĚ


Umělecká kresba horkého Jupitera obíhajícího kolem mateřské hvězdy. Kredit: space.com.Vědcům se vůbec poprvé podařilo zjistit přítomnost stop vodní páry v atmosféře planety ležící mimo naši sluneční soustavu. Ve spojení se studií publikovanou počátkem tohoto roku, vědci získali silné svědectví o tom, že extrasolární planety jsou bohaté na vodu, podobně jako jiné planety v naší sluneční soustavě. Výsledky vědeckého výzkumu byly publikovány 11. července v časopise Nature.

Stopy vodní páry experti zpozorovali s pomocí výkonného infračerveného Spitzerova vesmírného teleskopu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) u plynné planety spadající do skupiny označované jako "horké Jupitery". Těleso je astronomům nese označení HD 189733b a nachází se asi 64 světelných let od Země v souhvězdí Lištičky. Planeta HD 189733b obíhá kolem mateřské hvězdy blíže než Merkurkolem Slunce a je asi o 15 procent větší než Jupiter. Na povrchu vzdálené planety panují teploty kolem 727 oC a kolem mateřské hvězdy oběhne jednou za dva dny.

HD 189733b byla objevena v roce 2005. Spektrální analýza infračervených snímků planety pořízených Spitzerovým teleskopem pak prý prokázala přítomnost vody v atmosféře. „Identifikací jasných známek vody na této vzdálené planetě jsme byli nadšeni,“ řekla vedoucí studie Giovanna Tinetti z Institut d'Astrophysique de Paris ve Francii.

Heather Knutson, astronom z Harvard University říká, že tyto výsledky jsou „přesvědčivým důkazem“ toho, že horcí Jupiteři obsahují vodu.
„Tento objev je podporou pro teoretiky, kteří předpovídali, že v atmosférách horkých Jupiterů budou významnou komponentou vodní páry,“ píše Knutson v článku časopisu Nature.

"Ačkoli tato exoplaneta je daleko od toho, aby byla obyvatelná, a prostředí je na ní spíše nepřátelské, náš objev prokazuje, že voda může být běžnější ve vesmíru, než jsme si mysleli," uvedla Tinettiová. "Naše metoda by tak mohla být v budoucnu používána pro studium prostředí příhodnějších pro život," dodala.

V dubnu astronom Travis Barman z Lowell Observatory oznámil objev vodní páry v atmosféře jiného horkého Jupitera, který se mu podařil díky Kosmickému teleskopu HST a použitím techniky podobné jakou použil tým Tinettiové u Spitzerova teleskopu. Barmanovi výsledky byly zpochybnitelné šumem přístroje na HST, takže někteří vědci byli skeptičtí. „

Spitzer teleskop výsledky HST potvrdil použitím zcela rozdílné techniky a na jiné vlnové délce,“ dodává člen týmu Sean Carey z NASA Spitzer Science Center, Caltech.

Vědci se na planetu HD 189733b zaměřili již podruhé. V prvním případě žádné známky vody nenašli. Mohlo se stát, že zrovna v tom čase vody překrývaly husté vrstvy křemíkové oblačnosti.

Tinettiová se svým týmem nabízí jiné vysvětlení. Podle jejich hypotézy na rozdíl od Země se teplota v atmosféře vzdálené planety nesnižuje s výškou, ale teplota je tam v celém rozsahu výšek stejná.

V předcházející studii vědci hledali spektrální absorpční čáry, které vznikají od záření, které prochází od nitra přes chladné vrstvy atmosféry. Chladné vrstvy atmosféry potom absorbují určité vlnové délky. Pokud v atmosféře není rozdíl teplot, potom se žádné absorpční čáry neobjeví.

V nové studii vědci pozorovali přechod planety HD 189733b přes její mateřskou hvězdu. Infračervená kamera umístěná na Spitzer teleskopu analyzovala světlo, které při pozorování ze Země přicházelo z nitra mateřské hvězdy a které procházelo skrz atmosféru planety. V tomto případě byly absorpce pozorovány díky rozdílu teplot mezi atmosférou hvězdy a planety.

Vědci zjistili, že planeta světlo hvězdy absorbuje takovým způsobem, který není možné vysvětlit jinak než přítomností vodních par v atmosféře planety.
Přestože je voda nezbytná pro život na Zemi, u planety HD 189733b a jiných horkých Jupiterů je nepravděpodobné, že by nějaký život existoval díky velmi těsné vzdálenosti k mateřským hvězdám. Nový objev ale činí velmi pravděpodobným to, že i jiné typy extrasolárních planet také obsahují vodu.

(podle informací space.com z 11. 7. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 15. 07. 2007, 14:33
Další články v kategorii Astronomie :
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016
 •   V PÁTEK 16. ZÁŘÍ NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   KDY LETOS NASTANOU MAXIMA METEORICKÉHO ROJE PERSEID?
 •   V PONDĚLÍ 9. KVĚTNA NASTANE VZÁCNÝ PŘECHOD MERKURU PŘED SLUNCEM

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Centrum mlhoviny Rozeta. Fotografovano: 21. 3. 2018 18h 26m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od roku 2018 je obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován. Zahazuje se každý e-mail, který obsahuje některý ze zatím více než 100 názvů režimu nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizí beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod.

  ISSN 1214-7095, RSS